חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מחזירים את הבית לצב - מתחם לצבים בעמק הצבאים

6/05/2019


רבים מאיתנו מגדלים צבים בבית או בגן הילדים מתוך כוונות טובות, ומבלי לדעת שהחזקת צב בשבי בבית גורמת לו נזק בלתי הפיך וזוהי עבירה על החוק בישראל. הצבים הם חיית בר שמקומה בטבע. יש לכם צבים בבית? עזרו להם והביאו אותם למקלט הצבים בעמק הצבאים בירושלים, אתר טבע עירוני בו הוקם מתחם מגורים מיוחד עבורם. 

 

 

צב יבשה מצוי. צילום: יעל הרטמן

אם תשאלו כמעט כל ילדה וילד בישראל, הם יספרו כנראה שהחזיקו בעבר צב בבית, בחצר או בגן הילדים. הורים רבים רואים את הצבים כחיות מחמד "קלות" שאפשר להאכיל רק בחסה ובשאריות מזון.

אבל האמת העצובה היא, שכאשר צב נלקח הביתה, הוא חווה משבר גדול. היעדר גישה למזונו הטבעי, שכולל מגוון עצום של צמחי בר, גורם לו לבעיות בריאותיות חמורות ובלתי הפיכות כמו רככת ועיוותים חמורים בשריון, קריסה של מערכת החיסון ועוד. במרבית המקרים, צבים שבילו בשבי לא יוכלו להשתלב חזרה בטבע. 

 

יש לכם צבים בבית? הביאו אותם אלינו לעמק הצבאים בירושלים

 

החזקת צב בבית כחיית מחמד היא עבירה על החוק בישראל. רבים מאיתנו לא יודעים זאת ואוספים הביתה צבים בתמימות ומתוך כוונות טובות.

לכן, בפסח האחרון הקמנו בפארק עמק הצבאים מתחם מגורים ייחודי לצבים, ואנחנו קוראים לכל מי שיש לו צבים בבית לבוא אלינו לפארק ולמסור אותם, כדי לאפשר להם תנאי מחייה ראויים.

המתחם נמצא בשטח הליבה הטבעית של הפארק, מה שמאפשר לצבים לחיות בצורה מבוקרת ולנו לעקוב אחריהם באופן שוטף בשיתוף עם רשות הטבע והגנים. צבים שנמצאים בריאים משוחררים לטבע בשטח העמק או בשטחים פתוחים אחרים.

במהלך חול המועד פסח 2019 כבר הגיעו אלינו מאות צבים ממבקרים, ואנו פתוחים לקבל עוד ועוד באופן שוטף!

 

צב היבשה המצוי נמצא בסכנת הכחדה

 

הצב עליו אנחנו מדברים הוא צב היבשה המצוי. זהו הצב הקטן והאיטי המוכר לכולנו, והוא הנפוץ ביותר בארץ. הוא ניזון ממגוון רחב מאוד של צמחים, עשרות סוגי עשבים, שורשים, פקעות ולעתים אוכל בעלי חיים קטנים כמו תולעים.

בשנים האחרונות רואים פחות ופחות צבים, ואכן, צב היבשה המצוי נמצא בסכנת הכחדה בארץ ובעולם. אם המצב יימשך, יתכן שבעתיד הקרוב הוא ייעלם לחלוטין.

פרט ללקחיתם של הצבים מהטבע על ידי בני אדם והחזקתם בשבי, יש גורמים נוספים למצבם העגום של הצבים וביניהם: רכבי שטח וטרקטורונים היורדים מהשבילים ונוסעים בסבך דורסים רבים מהם, אשפה הנשארת בשטח מובילה לריבוי של עורבים, תנים, וכלבים משוטטים שטורפים צבים בקרבת הערים. 

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך