חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מה חושבים המועמדים לכנסת ה-21 על איכות חיינו?

14/03/2019

 

מה חושבים המועמדים לכנסת ה-21 על השימוש בפחם לחשמל, התחבורה הציבורית, הקמת יישובים חדשים, על חברות מזהמות ועוד?

פאנל הבחירות הסביבתי בהובלת תנועת "חיים וסביבה" והחברה להגנת הטבע התקיים אתמול בבניין פורטר באוניברסיטת תל אביב. מטרת הפאנל הייתה להעלות לסדר היום את נושאי הסביבה והשמירה על הטבע, שיש להם השפעה מכרעת על איכות חייהם של האזרחים בישראל, וליצור בקרב הנבחרים לכנסת הבאה מחויבות ציבורית לטפל בהם.

בפאנל השתתפו 7 מועמדים לכנסת ה-21, שנשאלו על ידי העיתונאי אביב לביא שאלות מאתגרות: ח"כ שרן השכל מהליכוד, ח"כ אכרם חסון מכולנו, ח"כ יעל כהן פארן מהעבודה, ח"כ מוסי רז ממרצ, חגי רזניק מועמד גשר, מיקי חיימוביץ' מועמדת כחול לבן וארז צדוק מועמד הבית היהודי.

הנה כמה ציטוטים נבחרים, אתם תחליטו!   

 

אביב לביא והמועמדים בפאנל: מימין - מיקי חיימוביץ, מוסי רז, יעל כהן פארן, שרן השכל, אכרם חסון, חגי רזניק, ארז צדוק. צילום: דב גרינבלט

  

ח"כ שרן השכל, הליכוד, על השימוש בפחם:

 "נכון, המצב בתחום איכות הסביבה אינו מושלם. ההישגים הם לא כאלה שהייתי רוצה לראות, הם לא דרמטיים, אבל אי אפשר להגיד שלא הייתה התקדמות בתחומים שונים - אנרגיה מתחדשת, סגירת מיכל האמוניה, הזרמת הבוצות לים, הורדת השימוש בפחם ועוד. הייתי רוצה לראות יותר עשייה בתחום האנרגיות המתחדשות. הלוואי ונצליח להוריד את אחוזי השימוש בפחם לחשמל ל-0%. אם הליכוד ייבחר שוב, אשמח אם יינתן לי הכוח לשרת במשרד כלשהו, הייתי רוצה ללכת לחקלאות, או למשרד להגנת הסביבה".


 

ח"כ יעל כהן פארן, העבודה, על אסדת הגז ועל בז"ן:

"אין עוד מפלגה כמו מפלגת העבודה, עם התייחסות סביבתית כזו. הנושא הבוער ביותר כיום הוא אסדת הגז, היא צריכה להיות מורחקת מהחוף. מה שראינו עד עכשיו זה ניסיון של שר האנרגיה וראש הממשלה לקבוע עובדות בשטח. אנחנו מבינים שאנחנו בדקה ה– 299, אבל אבי גבאי אומר שהוא מחוייב לנושא. אם השר כחלון היה רציני, אז במקום לקושש קולות כמה שבועות לפני הבחירות, הוא לא היה חותם על הרחבת בז"ן, כפי שעשה בזמן כהונתו".


ח"כ אכרם חסון, כולנו, על איפה המדינה בהגנת הסביבה:

"אנחנו פעלנו לסגירת מיכל האמוניה ופועלים לסגירת כל התעשיות המזהמות בחיפה. ביקרתי כבר ב–108 מדינות, אני תמיד אומר בכל מקום שישראל היא מעצמת על ב-12 תחומים, אבל בנושא הגנת הסביבה אנחנו מדינה בינונית ומטה, הציון שלנו הוא 60, לכל היותר."


 

ח"כ מוסי רז, מרצ, על התחבורה הציבורית:

"בקדנציה הבאה נרצה לקדם את נושא התחבורה, הנמצאת במשבר בלתי רגיל במדינת ישראל. טיפול בנושא הזה הוא טיפול בדברים רבים אחרים בנושא הסביבתי".

 

מיקי חיימוביץ', כחול לבן, על האינטרסים שלנו האזרחים:

"בתקופה האחרונה, ממפגשים שלי עם הציבור, אני מבינה שאני צריכה להיות שרת התחבורה, הגנת הסביבה, החקלאות ועוד. אני חושבת שמה ששונה מבעבר, הוא שצריך שר שאכפת לו ושהוא מחוייב לנושא. אני לא ארוץ לראשות עיריית ירושלים באמצע הקדנציה. הנושא הסביבתי הבוער ביותר כיום, הוא לשים ברקס בהמון דברים – הרחבת בז"ן, אסדת הגז, הפגיעה בהרי ירושלים, קונדנסנטים, תחנות כוח בגז, שייפתחו כמו פטריות, שדה התעופה בעמק יזרעאל. קודם כל לשים ברקס לכל אלה, צריך לחשוב על הכול מחדש ולשים את האינטרסים של האזרחים, לפני הכול".

 

ארז צדוק, הבית היהודי, על חברות מזהמות:  

"אני נאבקתי בנושאים של מכרות פוספטים בערד, הזיהום במפרץ בחיפה ועוד, לא התפשרתי והלכתי הרבה פעמים נגד הציבור שלי, כתושב אלקנה. אני לא אהיה בכנסת הקרובה, אבל אני מתחייב פה, שהמפלגה תעסוק בנושאי איכות הסביבה בקדנציה הבאה, אנחנו עובדים על המצע בימים אלו. כל אחד מהאזרחים צריך ללכת לאנשים שמנהלים לו את הפנסיה ואת הכספים, ולהגיד להם לא להשקיע בחברות מזהמות. אני, בקרן שלי, לא משקיע שקל בחברות מזהמות. השינוי, תמיד, תמיד, תמיד, יבוא מהציבור".

 

חגי רזניק, גשר, על התחדשות עירונית:

"הארגונים הסביבתיים צריכים לקדם יותר התחדשות עירונית, שהיא העתיד האורבני של ישראל. היא מערבבת אוכלוסיות ושומרת על השטחים הפשוטים. כדי לייצר מסות של התחדשות עירונית, צריכה לקום הקרן להתחדשות עירונית, יש שם 600 מיליון שקל מהכנסות מקרקע, על פי חוק, צריך להקים אותה. במדינת ישראל אין הרבה התחדשות עירונית, כי היום היא מקודמת רק בתב"ע מקומית, שלוקח לקדם אותה 5-10 שנים. בדרך נשחקים הזכויות של התושבים ויש אינטרסים שונים. צריך לקדם תכנית מתאר ארצית להתחדשות עירונית ולמפות את הצרכים, כי עד עכשיו, הכול היה פלסטרים. בשנה-שנה וחצי יהיה אפשר לעשות התחדשות עירונית רצינית. האם צריך במדינת ישראל להקים יישובים חדשים? חד משמעית לא. האם צריך לעבות יישובים קיימים? בהחלט כן".

כתבות נוספות שיעניינו אותך