חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מה זו אהבה? לטבע יש כמה תשובות

17/08/2016

מה זו אהבה?
אם תשאלו צבייה מי הוא הצבי המושלם להיות אבי עופריה היא בוודאי תגיד: זה ששוכן באזור בו האוכל הטעים ביותר והמזין ביותר!
צבאים זכרים עושים כמיטב יכולתם לתפוס להם נחלה באתר שיש לו פוטנציאל למשוך נקבות. ככל שהאתר עשיר יותר במזון מתאים ובמקומות מחסה כך יש סיכוי טוב יותר שצביות יבלו בו זמן רב יותר וכך לזכר בר המזל יהיה סיכוי טוב יותר להזדווג איתן בעונתן.
אבל האם מדובר רק במזל? ממש לא. התחרות סביב תפיסת נחלות עזה ודורשת הרבה מאוד משאבים מהזכרים שעסוקים בהרחקת מתחרים ובסימון הנחלה כדי למנוע תפיסתה בידי זכרים אחרים. לעיתים ההגנה על נחלה או הניסיון לתפוס נחלה עולים בחיי הצבי הזכר בשל דקירה מקרני המתגונן או הפולש.
לא כל הזכרים מצליחים לתפוס נחלה , חלקם הגדול צעיר מדי, זקן מדי או סתם לא מוצלח מספיק בכדי להחזיק בנחלה שכזו ואזי מתקבצים אותם זכרים לעדרי רווקים, או שנותרים לבדם בשטחים אטרקטיביים פחות וכך קטן סיכויים למצוא אהבה, ולו לרגע...
אם כך יוצא שנקבה שהזדווגה עם זכר בעל נחלה איכותית זכתה בעצם בבן זוג איכותי שתכונותיו הטובות: הישרדות, כח, מהירות, תחרותיות וכל התכונות  שעמדו לצידו כאשר הראה שהוא יכול להחזיק בנחלה אטרקטיבית עשויות לעבור לצאציהם המשותפים..

אז אהבה בין צבי לצבייה היא כנראה מושג קצת שונה מזה המוכר לנו בין בני אדם (ויש שיגידו שבעצם בחירת בני זוג אצלנו כוללת גם היא מרכיבים תועלתניים..) אבל מה באשר לאהבה בין אם לצאצאיה? גם כאן האהבה מקבלת פנים קצת שונות.
אמא צבייה עושה הכל, או כמעט הכל, בכדי להגן על הרך הנולד.
ובמקרה של הצבאים היא כוללת פרידה ארוכה וריחוק.
טורפים נמשכים לפרטים צעירים, איטיים ולא מנוסים. בכדי להרחיק טורפים מעוללה, הצבייה מותירה אותו לשעות ארוכות לבדו , מוסווה ללא תנועה בשטח, ומגיעה להניקו הנקות חפוזות ומהירות רק מספר פעמים ביום. בכל שנה נתקלים עוברי אורח בעופר "נטוש" אך במרבית המקרים מדובר בעופר אהוב ומטופל היטב בשיטה המתאימה להישרדות הצבאים.
ראיתם עופר שכזה: התרחקו ושמרו מרחק בכדי לאפשר לאמו לטפל בו כראוי.

מצאתם חיית בר פצועה? חייגו *6911

החברה להגנת הטבע עושה מאמצים רבים לעזור ולשמור על חיות בר הנמצאות בסכנת הכחדה. הצטרפו כחברים ועזרו לנו להמשיך לשמור על חיות הבר.

חג אהבה שמח!


תמונה: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

כתבות נוספות שיעניינו אותך