חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

טיול ג'יפים באזור שדה בוקר - דף למטייל

ברוכים הבאים לרמת הנגב ולשדה בוקר, המקום שהתפרסם בראשונה כאשר דוד בן-גוריון התיישב בו בשנות ה-50, ומפורסם כיום כאזור של נוף מדברי המושך מטיילים רבים ברגל וברכב. אנו מזמינים אתכם לצאת למסע 4X4 בנוף הפראי של מצוקי נחל צין ונחל עקב.

משך הטיול כולל הדרכה: גמיש, 3 עד 5 שעות.
נקודת מוצא: פניה שמאלה מכביש 40 לבאים מכיוון צפון, כ-1.5 ק"מ לאחר קיבוץ שדה בוקר
נקודת סיום: אחוזת קבר בן- גוריון
רמת עבירות לג'יפים: קלה- בינונית
דרגת קושי הליכה: קלה וקצרה

בעקבות בן גוריון: כאשר ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, היה בדרכו צפונה ממצפה רמון ב- 1953, הוא ביקר בקיבוץ הצעיר שדה בוקר, שהיה אז מחנה אוהלים. בן-גוריון התלהב מאוד מהיוזמה של הצעירים ובמכתבו אליהם כתב: "לא ראיתי מימי מפעל חלוצי כשדה-בוקר" והבטיח לצעירים הנלהבים- "אני אתכם". לאחר זמן מה הוא ביקש להתקבל כחבר בקיבוץ ובדצמבר 1953 הפתיע את כולם ועבר להתגורר בשדה בוקר, בתקווה לשמש דוגמא להמוני צעירים שיפריחו את הנגב.

 

נחל צין. צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

 נחל צין, נחל אכזר  נחל צין, מבט מלמעלה

סיפור הדרך: מנקודת המוצא ניסע במישור על הדרך המסומנת שחור, כ-3 ק"מ אל מצד צין. בתחילת המסלול נבחין במתקן ובו מראות ענק. זהו המרכז לאנרגיה סולרית, בו מפיקים אנרגיה בעזרת קרני השמש. המתקן ניסיוני ובעקבותיו מתוכננת לקום בנגב, ליד אשלים, תחנת כח ראשונית בארץ להפקת חשמל סולארי בכמות גדולה. נמשיך בנסיעה כאשר מימיננו מדרשת בן גוריון, אשר הוקמה ב-1963 כחלק מחזונו של בן גוריון להקמת אוניברסיטה בנגב. כיום שוכנים בה המכון לחקר המדבר, שהוא קמפוס השייך לאוניברסיטת בן גוריון, בי"ס לחינוך סביבתי, בי"ס שדה והמכון למורשת בן גוריון.
נמשיך עד למנחת המטוסים, שנבנה עבור בן גוריון כאשר עבר לשדה בוקר, באזור שטוח הנקרא שדה צין. בסמוך, ממש מעל נחל צין, שוכן המצד שבראש מעלה צין.זהו מבנה עתיק מן התקופה הביזנטית בו ישבו חיילים ששמרו על העולים במעלה. נחנה את הרכבים וניגש למדריך לשמוע על המצד ועל הסביבה.
נמשיך עם הסימון השחור ונרד במעלה צין. המעלה הנוכחי הוא חלק מדרך שנסללה לצורך הנחת צינור הנפט המוביל מאילת לנמל אשקלון. לנהגים מומלץ לשלב להנעה 4X4 ולבלום בעזרת ההילוכים. מעט אחרי סוף הירידה נגיע לערוץ נחל צין ונחצה אותו בזהירות. כעבור כ-200 מ' נגיע לצומת דרכים ונפנה ימינה עם סימון כחול. לאחר 1.4 ק"מ נפגוש פנייה לשביל אדום ימינה. נמשיך לנסוע ישר עם הסימון הכחול בנחל עקב עוד 2.5 ק"מ עד לחנייה של עין עקב.

 

נחל חווארים. צילום: אפי פרי, החברה להגנת הטבע

נחל חווארים, תלולית חול  נחל חווארים, נחל אכזר

נחל צין הוא מהגדולים בנחלי הנגב. ראשו באזור מצפה רמון וסופו בנחל הערבה, סמוך לים המלח. באזור עין עבדת ונחל עקב הוא מוקף משני צידיו במצוקים תלולים, ביניהם נובע המעיין הגדול בנגב- עין עבדת. מספר מעיינות קטנים נוספים יוצרים פינות חמד ובהם עין עקב הנחבא בקניון נחל עקב, אליו נלך לטיול קצר. מהחנייה נצא רגלית דרומה בשביל המסומן כחול. את המעיין נזהה לפי הריכוז הגדול של צמחים חובבי מים מלוחים: אשלים, קנים, מלוח ודקלים. במעיין נהנה מהבריכה המרשימה של עין עקב תחתון - 10 מ' עומקה והיא עטורת שערות שולמית וטרוורטין. תוך כדי נסיעה והליכה נביט לשמיים ונחפש את הנשרים והרחמים - "הסניטרים" של המדבר, החגים בשמיים ותרים אחרי פגרים. כיום, בגלל מיעוט הפגרים הם מקבלים "השלמת הכנסה" בתחנת האכלה בשדה צין.
לאחר התרעננות נחזור לרכבים וניסע חזרה עם הסימון הכחול 2.5 ק"מ עד לצומת ולמפגש עם השביל האדום אליו נפנה שמאלה. ניסע מערבה בערוצו הרחב של נחל צין כ-4 ק"מ עד לחניון "הסרפנטינות", ליד הכביש לעין עבדת, בו נהנה מאירוח מדברי ובישולי שדה. מהחניון נעלה לכוון המדרשה בכביש "הסרפנטינות" המתפתל, ובמהלך הנסיעה נחפש את היונק הגדול ביותר החי באזור - היעל. הזכרים הבוגרים מתהדרים בקרניים ארוכות ומרשימות שנועדו לראווה ולקרבות הדדיים, בעוד לנקבות קרניים קצרות הטובות להגנה מטורפים.
בתום העליה נפנה ימינה ונעצור בחניה של אחוזת קבר בן-גוריון. נלך קצרות מהחנייה לקברי פולה ודוד בן-גוריון, לתצפית מרהיבה על מצוקי צין ונחל חווארים. במקום נשמע מהמדריכים על חזונו של "הזקן" ועל ההתמודדות עם שימור ערכי הטבע באזור.

הוראות כלליות:

  • נא להקפיד על נסיעה זהירה ובטוחה, לשמור מרחק מהרכבים שלפניך במיוחד בירידות, לא לנסוע מהר, ולהיזהר מרכבים העלולים לבוא ממול.
  • יש לנסוע על השבילים המסומנים בלבד.
  • בזמן ההליכות הקצרות  מומלץ לנעול נעליים, לקחת מים ולחבוש כובעים.
  • נא לשמור על הניקיון ולא להשאיר פסולת בשטח.
  • הנכם מטיילים בשמורת טבע - נא לא לתת לכלבים ללכת משוחררים ללא רצועה.
  • אסור לטייל במסלול הנ"ל בשעות החשכה. נא לסיים את המסלול עד שעה 16:30.


כתבות נוספות שיעניינו אותך