חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

החושך הגדול: אל המחילות בשפלה

 

החופש הגדול כבר התחיל וילדי בית-הספר יצאו לחופש. ים, בריכה, טלוויזיה וסבא וסבתא זה כיף, אין ספק. אבל זה כיף רגיל ומוכר. יש לנו רעיון בשבילכם- מקורי ומרענן. צאו לטבע, אל החושך הגדול, והיכנסו אל המחילות הקרירות של אזור שפלת יהודה. מתחת לאדמה הטמפרטורות נמוכות יותר, בחוץ חם ובתוך המחילות קריר. אז אורזים חברים, הורים ואחים קטנים ויוצאים לדרך. אתם מוזמנים לקחת פנס, בגדים שאפשר ללכלך ולרדת אל כמה מהמחילות בזחילה אינדיאנית הרפתקנית. 

 

שימו לב- לא מתאים לסובלים מאסטמה ומפחד ממקומות סגורים, מלבד המחילה הקצרה בחורבת עתרי. בנוסף, אם אתם מתכננים רק טיול מחילות אפשר במהלך כל היום (מתחת לפני האדמה קריר יותר), בכל מקרה אחר הצהריים תמיד נעים יותר. אם אתם מתכננים טיול בשטח ובסופו כניסה למחילות התעדכנו בתחזית מזג האויר ובעומסי החום.

 

 

 

כניסה למערת מסתור ממרד בר כוכבא בחרבת מדרס. צילום: אודי שטיינוול

 

 

אזור גבעות השפלה שמדרום לבית שמש הוא כיום אזור פסטורלי של גבעות ירוקות, שדות ושטחי מרעה ומעט מושבים וקיבוצים. בעבר הרחוק היה זה אזור שוקק חיים ומאוכלס בצפיפות רבה יחסית. לאזור זה נודע יתרון חשוב בימי מרד בר-כוכבא ברומאים.

 

הגבעות בנויות סלע גיר לבן ורך יחסית המכונה קירטון, בו ניתן לחצוב בקלות רבה למדי. עובדה זו נוצלה היטב להכנה למרד "הגדול באמת" (גדול יותר מהמרד של שנת 67-70 המכונה המרד הגדול). בר-כוכבא ואנשיו יצרו כאן מספר עצום של מערכות מסתור תת-קרקעיות בצורת מחילות צרות ונמוכות המחברות בין מערות מגורים ואחסון. היכולת של החיילים הרומאים לתפוס את המסתתרים ע"י כניסה למחילות היתה שקולה להתאבדות, אך בסופו של המרד הרומאים הזרימו עשן רב למחילות, עד שהמורדים נחנקו או ברחו לידי האויב.
תוצאות המרד איומות: לפחות חצי מליון יהודים נטבחו, כדברי היסטוריון רומי "סוסי החיילים הלכו עד צוואר בדם היהודים..." . בין חצי מליון למליון יהודים הוגלו מא"י ונמכרו לעבדות ובנוסף כל אזור יהודה הפך לריק מיהודים והמרכז עבר לגליל. 
 

 

אל מערות לוזית:  

הכניסה לאתר אסורה עד להודעה חדשה. 

תודה 

 
חוויה מתחת לפני הקרקע בשפלה, מערות פעמון ענקיות, זחילה במחילת מסתור. מתאים למשפחות, בעיקר לילדים חובבי מערות (כמעט כל הילדים).

איך מגיעים? מצפון – להגיע לצומת האלה מבית שמש דרומה או מצומת מסמיה מזרחה. מצומת האלה 2.5 ק"מ דרומה, פניה ימינה לכוון לוזית,כ- 9 ק"מ בכביש פנימי עד הפניה למושב לוזית. מדרום – להגיע מקרית גת לצומת גוברין (צומת תחנת הדלק בית גוברין),שמאלה לכוון בית ניר,עוברים את בית ניר וממשיכים עד הפניה ללוזית. מול הכניסה ללוזית פונים דרומה בדרך עפר טובה בסמון כחול כק"מ אל גבעה נמוכה עם חניה.

ליד החניה יש מכלול גדול ומרשים של מערות פעמון. במערה התחתונה שוכן קולומבריום גדול - מאות כוכים ששמשו כנראה לגידול יונים. שלט בכניסה מזהיר מפני סכנת התמוטטות והכניסה למערות באחריות המטיילים.
אל המחילות - מהחנייה לכו מערבה בשביל רחב וברור אך לא מסומן בכוון עץ חרוב גדול. המשיכו מהעץ ישר כמאה מ' ותראו מימין בור לא עמוק עם ירידה נוחה. בתחתיתו מימין 3 פתחי מחילות. קחו פנס והכנסו בזחילה בפתח המרכזי. רצוי שמבוגר יעבור ראשון כי באמצע המחילה יש קיר בגובה מ' וחצי . לאחר הירידה תראו מימין חדר קולומבריום קטן ואחריו את האור בקצה המערה. החזרה לרכב באותו השביל.

 

אל חורבת עתרי:
כאן יש לנו אפשרות לתת גם לילדים קטנים "זחילה למתחילים" במחילה קצרה ונוחה. בנוסף נרד למקווה בתוך מערה ולמערת קבורה קטנה וגם נרוויח סיור בשרידי כפר יהודי עתיק. מסלול קל (כחצי ק"מ) המתאים למשפחות לא מומלץ בקיץ.

 

איך מגיעים? מבית שמש דרומה או מקרית גת צפונה בכביש 38 עד הפנייה ימינה למצפה משואה, מדרום לגבעת ישעיהו. מול הפנייה למשואה יש שילוט לחורבת מדרס וחורבת עתרי. סעו בכביש הצר לפי השילוט. כעבור 1.5 ק"מ יש פנייה ימינה למדרס, המשיכו עם הכביש ןהשילוט לחורבת עתרי. בסוף מפנה שלט ימינה לדרך עפר לחורבת עתרי.

משער הברזל ליד החנייה עלו רגלית אל הגבעה. השביל משולט ומסומן היטב ועובר בין מערת מקווה, מערת קבורה קטנה ומגיע למרפסת תצפית בראש הכפר. ממנה רדו שמאלה אל המבנה המשולט כבית כנסת ובפינה הדרום מזרחית תראו מדרגות היורדות למערכת מסתור. כאן ניתן לעשות סיבוב קצר וקל מתחת לאדמה. ניתן גם לנסות לפנות למחילה שמאלה אך ייתכן שהיא תהיה חסומה או מלאה במים. השביל חוזר לחנייה במורד הגבעה.

 

 

 

 מערת קולומבריום בחרבת מדרס. צילום: ד"ר אבישי טייכר

 

 

חירבת מדרס- זחילה למתקדמים:
הכביש המוביל לחורבת עתרי מוביל גם אל שרידי הכפר היהודי מדרס בו שוכנת מערכת מסתור מומלצת להרפתקנים, טובה לזחילה לילדים גדולים יותר או סתם לחובבי מערות. שימו לב- המחילה בעייתית למבוגרים גבוהים ורחבים במיוחד בגלל מעברים צרים ושינויי כיוון חדים. מסלול קל המתאים למשפחות. מומלץ בעיקר בפריחה בין ינואר לאפריל.
ניתן ללכת במסלול קצרצר שאורכו כחצי ק"מ למחילה וחזרה, או 1.5 ק"מ למסלול המעגלי כולל הפירמידה.

איך מגיעים? ראו הסבר לחורבת עתרי ופנו ימינה לפי השילוט למדרס. משער הברזל ליד החנייה עלו רגלית אל הגבעה. השביל משולט ומסומן היטב ולאחר 5 ד' תגיעו למחילת המסתור השוכנת במערת פעמון שהתמוטטה ובה עץ תאנה. יורדים בכמה מדרגות ונכנסים למחילה. המחילה עצמה מסומנת בחיצים. משך המעבר בה 10-15 ד' אם אין פקקי תנועה. היציאה דרך הסולם בתחתית המערה. ניתן לסיים כאן ולחזור אך ביום נעים מומלץ להמשיך במעלה הגבעה עם השביל הכחול עד להפתעה - הפירמידה היחידה בארץ.

אמנם לא כמו בגיזה ורק 4 מ' גובה אבל הרעיון דומה - ככל הנראה מבנה קבורה – "נפש" למישהו חשוב מהכפר. לאחר צילום בראש הפירמידה אפשר להמשיך עם הסימון הכחול אל מערת קבורה יהודית עתיקה שהייתה מקסימה עד שונדליסטים הרסו אותה בשם השם. הסימון ממשיך אל שביל רחב החוזר מזרחה אל מערכת המסתור. עדיף לוותר עליו ולרדת לפי השילוט למערת הקולומבריום וממנה ללכת עם השביל המסומן בירוק חזרה לחנייה.

 

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך