חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

סיפורי מלחמת העצמאות

את מלחמת העצמאות לא חייבים להכיר רק דרך ספרים. גם אתרים ומקומות מספרים את סיפורה של מלחמת העצמאות והקוממיות. בית ספר שדה שקמים של החברה להגנת הטבע מזמין אתכם לסיור ללא תשלום באתר ניצנים וגם - מספר המלצות למסלולים עצמאיים

 ה"ארמון" באתר ניצנים הישנה - בית ספר שדה שקמיםסיור מודרך:
בעקבות לוחמים בניצנים >
חינם
20.4.10 שלישי, יום העצמאות, בין השעות 12:00-10:00
 
לכבוד יום העצמאות, בית ספר שדה שקמים של החברה להגנת הטבע מזמין אתכם לפגוש דמויות היסטוריות מרתקות מקרבות תש"ח, להתרשם מה"ארמון" הישן, נגלה מי הייתה שושנה, מה קרה בקרב ניצנים ונצפה במיצג אור-קולי מרתק. נקודת מפגש: בכניסה לבי"ס שדה שקמים באתר ניצנים הישנה. הגעה: מכביש 4 אשדוד- אשקלון, דרך הכביש המוליך לחוף ניצנים.

 

הצעות לסיורים עצמאיים:

מצודת כ"ח I בין מושב רמות נפתלי לקיבוץ יפתח, נמצאת אחת מהמצודות צבאיות שבנו הבריטים בסמוך לגבול הצפוני. עם עזיבתם של הבריטים, נפלה המצודה לידי הערבים שחסמו את הדרך למנרה וגם חלשו מגבוה על הכביש בעמק החולה. בקרבות לכיבושה נהרגו 28 לוחמים (על שמם היא נקראת כ"ח) ורק בקרב השלישי היא נכבשה. בקרב הקשה ביותר עלתה מחלקת פלמ"ח מהעמק אל ראש הרכס בחסות החשיכה עם מטען חומר נפץ גדול לפיצוץ הקיר. שולחן אחד שהוכן במיוחד לצורך הגבהת המטען נשכח למטה ולכן החלו החבלנים לערום אבנים כדי להניחו מעל גובה הבטון. הרעש גרם לגילוי הכח ולאש תופת שהביאה למותם של 22 לוחמים, ביניהם "דודו" המפורסם מהשיר. בסמוך למצודה תצפית מרהיבה ומסלול הליכה נוח לכל המשפחה בערוצי נחל קדש.

אתר שיירת יחיעם I ליד קיבוץ כברי עומדים להם כמצבות דוממות משורינים אשר נותרו במקום בו נפגעו תוך כדי ניסיון להעביר אספקה ליישובי הגליל המערבי המנותק ב-1948. שיירה זו, שיצאה מעמק זבולון לעבר קיבוץ יחיעם, נקראת שיירת יחיעם. מצבם של יישובי הגליל בתקופה זו (מרץ 1948) מחמיר. היישובים ה"גדולים" חניתה, אילון, מצובה ויחיעם, היו מנותקים. הכפרים הערביים שמסביב חסמו את הדרך אליהם והמצב היה קשה. האנשים אכלו בצמצום מהמלאי, המזון לבעלי החיים אזל וכן הדלק. כשהחמיר מצב המשקים, היה הכרח לפרוץ ולהעביר שיירה ויהי מה.
חטיבת כרמלי ארגנה ביום 26 במרץ 1948 שיירה גדולה שיצאה מעמק זבולון ופרצה דרך עכו צפונה. בראש המתכננים של המבצע עמד בן עמי פכטר. ללא שהות עולה השיירה צפונה וכעבור שעות הגיעו לאילון, חניתה ומצובה. בשעות אחר הצהריים של היום למחרת יוצאת שיירה נוספת והפעם לכיוון יחיעם.
השיירה יוצאת עם עשר מכוניות משורינות. בשיירה נמצא המפקד בן עמי. הדרך ליחיעם קשה. ליד הכפר כברי נתקלת השיירה במחסום ושם נפתחה עליה אש קטלנית משני צידי הדרך. כמה מאות אנשי כנופיות פתחו בקרב. משורין החלוץ פורץ מחסומים הצליח לעבור ולהגיע ליחיעם. אולם המכוניות שהגיעו בעקבותיו התהפכו, האנשים המשיכו להלחם מתוך המכוניות היה ברור כי אין אפשרות לפרוץ מחסום זה והחלו לארגן את הנסיגה ואז התברר כי הם מוקפים מכל צד.
הקרב היה קשה. מאות כפריים הגיעו כתגבורת ובחורנו לחמו כאריות במשך שעות רבות. לקריאתו של קצין ערבי להיכנע תשובת בחורינו היתה באש עזה לעברו. רק עם ערב הצליחו חלק מהלוחמים לסגת ברגל דרך שטחי מטע ותעלות מים לנהריה. בקרב גבורה זה נהרגו 47 לוחמים, ביניהם מפקדם הנערץ. לאחר מבצע גבורה זה של שיירת יחיעם נסגרה הדרך לגליל כליל עד אשר שוחררה במבצע בן עמי בחודש מאי 1948.
באתר ההנצחה נמצאת אנדרטה ושחזור של השיירה ליחיעם, המשורינים וכלי הנשק נמצאים על קטע הכביש המקורי ממלחמת העצמאות. במקום גם מפות המתארות את הקרב שהיה כאן. את האתר תיכנן יחיאל ערד מקיבוץ כברי. במקום יש חורשות, מדשאות, שירותים ומים.

הקרב על ירושלים - דרך בורמה I אל ירושלים הנצורה העפילו שיירות משוריינים בדרכם להביא מזון ואספקה אל העיר. את שרידי המשוריינים ניתן לראות לאורך ציר שער הגיא. לאחר שבמרץ 48 ספגו השיירות לירושלים מספר אבדות קשות, הוחלט באפריל לפתוח את הדרך במבצע "נחשון". למרות ההצלחה הרבה נשאר קטע אחד בעייתי בעיקר לאחר יציאת הבריטים - משטרת לטרון שלא נכבשה מידי הלגיון. עקב כך גם הכביש לשער הגיא היה חסום מספר שבועות והעיר הייתה במצור קשה.
כאן נכנסת לתמונה כמעט במקרה "דרך בורמה" שנולדה, כך לפי המסורת הפלמ"חניקית, בעקבות מסע רגלי לילי של שלושה לוחמים מירושלים אשר אחד מהם הוזעק אל אביו החולה בתל אביב. מיד לאחר שהגיעו השלושה לחולדה הוחלט שיש לנסוע בנתיב זה בג'יפ ועם הצלחת המבצע הוחל בהעברת ציוד ובמקביל בהרחבת הדרך לצורך מעבר משאיות ובהמשך גם בהנחת קו מים חלופי לזה שפוצץ. תוך ימים ספורים, בתחילת יוני, הושלמה סלילת הדרך וירושלים ניצלה מהמצור עוד לפני "ההפוגה הראשונה". עיתונאי אמריקאי שהיה במלחמת העולם במזרח העניק לה את השם על-שם דרך סודית שקישרה בין הודו לסין. מסלול מומלץ מתחיל במצפה הראל, בין צומת נחשון לצומת שמשון.

בעקבות לוחמים בדרום I הצבא המצרי פלש לארץ ישראל ביום 15 במאי 1948, יום לאחר הכרזת עצמאותה של מדינת ישראל. פלישתו התבצעה בשני צירים עיקריים: בפנים הארץ: אל-עריש, אבו-עגילה, באר-שבע, חברון, ירושלים. ובציר החוף: אל-עריש, עזה, מגדל (אשקלון), גשר עד-הלום. מטרתו העיקרית של הצבא המצרי היתה כיבוש תל-אביב בתוך יומיים מתחילת הפלישה. בדרכם לתל-אביב, נתקלו המצרים בהתנגדות מצד היישובים נירים, כפר דרום ויד-מרדכי. ההתקפות המצריות על נירים וכפר דרום נכשלו. ביום 24 במאי כבש הפולש המצרי את יד-מרדכי לאחר שישה ימי מערכה. ב-29 במאי נעצר הצבא המצרי בגשר עד-הלום. היתה זו הנקודה הצפונית ביותר בציר החוף, שאליה הגיע הצבא המצרי. מסלול בעקבות הפלישה המצרית מתחיל בגשר עד הלום, דרך אתר ניצנים הישנה וה"ארמון", גבעה 69 ומסתיים באתר הקרבות ביד מרדכי.

כתבות נוספות שיעניינו אותך