חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

עוד ייבוש לכנרת

14/11/2010

מי שמגיע בימים האחרונים לחוף "הגולשים" בטבריה, מגלה להפתעתו שהמקום הפך לאתר בניה. משאית אחרי משאית מגיעה ושופכת את תכולתה לכנרת. מדוע זה קורה? מלון יוקרתי עומד להיות מוקם במקום, אלא שהתכניות לא מתיישבות עם החוק האוסר על בניה בסמוך לקו המים. הפתרון "היצירתי": ייבוש של 15 דונם משטחו של האגם המצטמק ממילא.

תכניות הבניה למלון, אשר מאחוריו עומד היזם מוטי זיסר בעידוד נלהב של עיריית טבריה, אושרו כבר בשנות התשעים כשהמודעות לשמירת הכנרת היתה נמוכה.המלון ישתרע על 46 דונם, אך בינו ובין קו המים תוקם טיילת (על פי תכנית המתאר העירונית), על השטח המיועד לייבוש.

זלזול לא ראוי

בעקבות תחילת עבודות הייבוש שואלים בחברה להגנת הטבע: "האם נגמרו הקרקעות במדינת ישראל שצריך לייבש את הכנרת לצורך בניית מלון? האם זו התשובה של המדינה למשבר המים? בנייה על קו המים של האגם שמפלסו הולך ויורד? החברה להגנת הטבע סבורה שיש מקום לבנייה מלונאית באזור טבריה, אך בנייה תוך ייבוש הכנרת הינה בוטה, מזלזלת בערכי המקום ואינה ראויה".בתמונה:
פעילים מפגינים נגד הייבוש (צילום: מגמה ירוקה)

החברה להגנת הטבע נאבקת כבר שנים רבות למען חופי כנרת חופשיים ופתוחים לקהל הרחב ואף יזמה בשנת 2003 את שביל סובב כנרת, במטרה לפתוח לציבור מסלולי הליכה מסביב לאגם.

ביום חמישי, 11 בנובמבר 2010, נערכה בחוף המתייבש והולך הפגנה, בה השתתפו כמה עשרות מפגינים, בהם נציגי החברה להגנת הטבע, מגמה ירוקה וגרינפיס.

החברה להגנת הטבע התריעה בדו"ח האיומים 2010 על ייבוש חלקים מהכנרת לצורך בניה מלונאית. סכנה דומה גם מרחפת על חוף כורסי.

נצלו את ההזדמנות כדי להיזכר באיומים המרחפים מעל הטבע שלנו, גם לקראת סוף השנה.

לחצו כאן לצפייה בדו"ח

 

עוד על הכנרת

"כשהחוף מפריע ליזם" - מאמר המערכת של עיתון "הארץ"