חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

שר התשתיות התנגד, הדיון על הכנרת נדחה

קריאה אחרונה לממשלה להחזיר לנו את הכנרת

מחזירים את הכנרת לציבור

 

 

אגם הכנרת, אגם המים הטבעי היחיד בארץ, הוא נכס טבע, נוף מורשת והיסטוריה בעל חשיבות ארצית ובינלאומית. למרות זאת, מצבו של האגם הלאומי, ממש כמו המפלס, מידרדר ומופקע מידיו של הציבור. ממשלות ישראל לדורותיהן הזניחו את האגם ובמקום לממש את הפוטנציאל העצום שבו, נתנו לו לשקוע לאיטו. באיזור הכנרת פועלות חמש רשויות מקומיות ועוד גורמים רבים בעלי תפקידים שונים, כשלכל גוף אינטרס משלו, ללא מדיניות אחידה וברורה.

 

הכנרת נופלת בין הכסאות:

» למעלה ממאה גדרות בלתי חוקיות מונעות את המעבר החופשי לאורך החוף

» באין פיקוח או אכיפה, קיימת הפקעת מחירים בכניסה לחופים

» כל חופי הרחצה הינם בתשלום. בכל הכנרת אין ואף לו חוף מוכרז אחד אשר הכניסה אליו חופשית.

» לאורך הכנרת קיימים עשרות חופים שהוכרזו כ"אסורים לרחצה" כדי שהמדינה לא תצטרך לטפל בהם.

» מראות של לכלוך, הזנחה, דרכי גישה קלוקלות, והתעלמות מתחזוקת חופים ראויה

» השתלטות גורמים שונים על החופים ובנייה בלתי חוקית בחוף

» תכניות בנייה גרנדיוזיות שאושרו לפני עשרות שנים, עומדות לצאת אל הפועל. התכניות כוללות ייבוש שטחים מהכנרת (!), פגיעה בערכי טבע ייחודיים והפניית שטחים ציבוריים נוספים לטובת יזמי נדל"ן.

» שביל סובב כנרת, שביל הליכה רגלי רצוף מסביב לכנרת - אותו יזמה החברה להגנת הטבע, ושאושר על-ידי מוסדות התכנון והממשלה - תקוע, מאחר ואף משרד ממשלתי לא הואיל לקדם אותו ולהשקיע בו את המשאבים הראויים.

 

מציאות קשה זו - שתוארה בהרחבה בדו"ח מבקר המדינה, בדו"חות החברה להגנת הטבע - דו"ח המעקב ודו"ח החופים 2005, ובתקשורת - יכולה להשתנות.

 

 

צילום: דפנה מרוז

 

האם ראש הממשלה ושריו יקחו סוף סוף אחריות על הכנרת?

ביום ראשון הקרוב 12 באוגוסט 2007, צפויה הממשלה לדון בהחלטה להסדרת חופי הכנרת שעיקרה הקמת גוף אחד שירכז את הטיפול בכנרת ובחופיה. זוהי הזדמנות בלתי חוזרת לפעול לשינוי המציאות. הקמת גוף בעל ראייה לאומית שמטרותיו טובת הציבור ושמירה על האגם, המגובה בתקציבים ראויים, עשויה להשיב את הכנרת לציבור הרחב, ולהציב אותה שוב במקום הראוי לה- כימה הלאומית הפתוחה לכולנו.

בכדי להשיג מטרה זו, יש לדאוג כי רשות הכנרת, לכשתוקם, תקבל סמכויות משמעותיות שייתמכו בתקציבי תחזוקה ופיתוח ראויים וארוכי טווח, זאת על מנת להבטיח את שמירת האינטרס הציבורי והסביבתי לאורך האגם, הכולל את קידום שביל סובב כנרת. בנוסף, ישנה חשיבות עליונה לכך שברשות הכנרת יישב משקיף מטעם הציבור, שידאג לשקיפות הציבורית ושיעמוד על הזכויות להן זכאי הציבור בכל הנוגע לכנרת.

 

מי מנסה לטרפד את הקמת רשות הכנרת?

למרות חשיבותו הרבה של המהלך, יש מי ששם רגליים ורוצה למנוע מאיתנו את ההזדמנות ליהנות מכנרת טבעית, יפה ופתוחה. בעלי אינטרסים שונים, שהמצב כפי שהוא היום מאפשר להם לעשות בכנרת ככל העולה על רוחם ולנצל את הכאוס לגריפת רווחים, מנסים לעצור את המהלך החשוב שיוכל להוציא את הכנרת מהבוץ. לא ניתן להם להמשיך לפגוע בזכויות הציבור ובכנרת.

 

למאמר דעה בנושא מאת ניר פפאי

 

הצטרפו לחברה להגנת הטבע בקריאה להקמת רשות כנרת חזקה!

היו גם אתם שותפים למהלך החשוב שיכול להחזיר את הכנרת לציבור! 

כל שעליכם לעשות הוא לחתום את שמכם על מכתב התומך בהקמת הגוף המרכז את הטיפול בכנרת ובחופיה, ופקססו אותו למשרד ראש הממשלה: 02-6773687  לחצו כאן להורדת המכתב