חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

שביל ישראל - איך הכל התחיל?

שביל ישראל - 940 ק"מ של הרים, יערות, ערים, כפרים, נחלים ומעיינות וחוויה בלתי נשכחת של פסיפס ישראלי מרהיב עין. לא מסקרן אתכם לדעת של מי היה הרעיון וכיצד הוא הוגשם?

תחילתו של רעיון

יוזם הרעיון, אברהם תמיד, היה איש טבע ועיתונאי ב"דבר לילדים". תמיר טייל בקטעים בשביל האפלצ'ים בארה"ב. תמיר העלה את הרעיון בראשית שנות ה-80 בפני אורי דביר, יו"ר הועדה לשבילי ישראל של החברה להגנת הטבע, המאגדת נציגים של גופים רבים. מטרת הועדה היא לתכנן, לבצע, לסמן ולתחזק אלפי קילומטרים של שבילי טיול ברחבי הארץ, התכנית יצאה לדרך. נאספו רעיונות ממדריכים, מפקחים של רשות הטבע והגנים וממטיילים ותיקים.  הועדה לשבילי ישראל החלה את עבודות התכנון של התוואי וסימונו בתחילת שנות השמונים, והוא נחנך רשמית ב- 1995 על-ידי הנשיא עזר וייצמן.

אורי דביר - מסמן השבילים הוותיק והוגה השביל

אורי הוא טייל וגיאוגרף אשר כתב ספרים ומאמרים רבים בידיעת הארץ, ערך תכניות ברדיו ובטלוויזיה (לאן נטייל השבוע, משעולים, שביל בצד, נקודת חן ועוד), פרסם רשימות רבות על ארצות קרובות ורחוקות וכתב מדריכים לחו"ל ובהם על ארצות הברית. אורי הוא מהדמויות הבולטות והמוכרות בתחום ידיעת הארץ הטיולים ופיתוח תיירות הפנים. דביר נמנה עם העובדים הוותיקים ביותר של החברה להגנת הטבע, אם לא הוותיק שבהם. בפי העם אורי דביר הוא שם נרדף לסימון שבילים בכלל ושביל ישראל בפרט. עוד לפני קום המדינה טייל דביר עם תנועת השומר הצעיר ומאוחר יותר כנהג אגד. את תהליך סימון השבילים החל בשנות החמישים עם הקמת החברה להגנת הטבע.

ישראל - המדינה היחידה בעולם שמכסה את כל שטחה בקנה מידה כה גדול

המפה הראשונה שהושלמה הקיפה את דרום מדבר יהודה והשנייה את אזור אילת. במשך השנים הושלמו 19 מפות טיולים אשר מציבות את ישראל כמדינה היחידה בעולם שכיסתה את כל שטחה בקנה מידה שכזה. המפעל האדיר הזה לא הספיק לאורי, ולפני למעלה משני עשורים כשרוב שבילי הארץ כבר סומנו בצבעים שונים על ידי הועדה לשבילי ישראל, אורי החל בפרויקט חייו, שביל ישראל. אורי לא פסק מלחרוש את שבילי הארץ כשהוא דואג לעדכן בכל מקום את הטעון תיקון בסימוני השבילים ולעלות את העדכונים על גבי המפות. את אהבתו העצומה לארץ ולשביליה הקנה אורי לתלמידיו הרבים במסגרות השונות.

עשרות אלפים כבר טיילו, 150 מטיילים בכל רגע נתון

מאז טיילו בשביל ישראל עשרות אלפי מטיילים. רובם בקטעי שביל נבחרים, או ב"תשלומים" כלומר, הליכה לאורך ה'שביל' לפי קטעים במשך תקופה. מספר לא מבוטל של מטיילים בחר ללכת את השביל ברצף - כטרק מתמשך על פני כחודש וחצי. ייעודו של שביל ישראל הוא להולכי רגל, אך עם השנים "נכבשו" חלקים ממנו גם ע"י רוכבי אופניים, טרקטורונים וג'יפאים, עובדה שבהחלט מהווה בעיית ניגוד משתמשים בשביל. כיום יושבת על המדוכה ועדת היגוי ליצירת תוואי לשביל ישראל לרוכבי אופניים. יתכן שזהו חלק מפתרון הבעיה. עם הזמן נוצר הווי סביב ההליכה ב'שביל' כך למשל, נולדו "מלאכי השביל" - אנשים המארחים בבתיהם, ללא כל תמורה, או בתמורה סמלית את ההולכים, קונים עבורם מצרכים, או משאירים להם קנקלי מים בשולי הדרכים.

השביל מהווה מעין עמוד שדרה לאלפי קילומטרים של שבילים מסומנים, תוך הקפדה על שמירת הטבע ואופי האזור. הגישה לקטעי השביל השונים אפשרית ברגל, בכלי-רכב פרטיים ובתחבורה ציבורית. במקומות רבים מוצבים לוחות מידע - שלטים עם מפות, הסברים כלליים, כללי בטיחות ועוד. לשביל ישראל סימון מיוחד (בצבעי כתום, כחול ולבן) אשר מוטבע בצורה ברורה ומאפשר התמצאות והליכה לפי צילום: אבנר ירוןהסימון.

בשנים האחרונות נערכו שינויים בתוואי המקורי של ה'שביל': גדלו החלקים העוברים בסמוך לחוף הים, נוספו קטעי הליכה בתוך נופים עירוניים, ובנגב נוספו קטעי שביל יפהפיים במכתש הקטן, במזרח מכתש רמון ובערבה. "שביל ישראל" נועד במקורו להליכה ברגל, אך "כיבושם" של כלי הרכב הביא לכך שיש היום קטעים שבהם ניתן גם לנסוע ברכב שטח (רב-מינוע) ואף ברכב רגיל. כל הדרכים המסומנות לכלי הרכב השונים מופיעות במפות טיולים וסימון שבילים!

השביל מקרב את בני הנוער מישראל ומהתפוצות למדינת ישראל ולנופיה. כך, בקיץ האחרון צעדה קבוצת בני נוער, מחציתם תושבי הארץ ומחציתם מארה"ב לאורך שביל ישראל במשך שלושה שבועות. זאת, במסגרת פרוייקט "דרך הטבע", שיזמה קהילת ירושלים של החברה להגנת הטבע.

לפי הערכתנו, בכל רגע נמצאים בנתיבי השביל לפחות כ-150 מטיילים, ההולכים את כל השביל ברצף. עשרות אלפי מטיילים מהארץ ומהעולם טיילו בקטעי שביל נבחרים או בחלוקת השביל למקטעים. מספר לא מבוטל של מטיילים בחרו ללכת את השביל ברצף בטרק מתמשך של מספר שבועות. סביב שביל ישראל נוצר הווי מיוחד -  אהבת הטבע היא שילדה את "מלאכי השביל", אנשים טובים באמצע הדרך המארחים בבתיהם ללא כל תמורה את ההולכים, קונים עבורם מצרכים או משאירים להם מים בשולי הדרך.

מדי שבועיים מתקיים תדרוך מקיף ל"שביליסטים", המעוניינים לטייל בשביל ישראל במשרדי החברה להגנת הטבע. לתיאום: 03-6388719/20 (נעמי)

צילומים בכתבה: אבנר ירון

ביום חמישי 29 בנובמבר 2007, יתקיים מפגש ערב חוויתי על כוס קפה ומאפה: בעזרת תמונות והרבה סיפורים מהשטח יוביל אותנו צחי גלובין, מדריך ומטייל ותיק על השביל, לתוך הנופים המדהימים ולחוויות המרגשות העוברות על המטיילים. אתם מוזמנים להשתתף ולשתף. ההרצאה תתקיים במשרדי החברה להגנת הטבע.  הגעה עצמית, אורח: ₪30 חבר: ₪15 . פרטים והרשמה בטלטבע: 057-200-30-30  קוד: 92911728

לרגל 60 שנות עצמאות לישראל, יקדמו בנק לאומי בשיתוף עם החברה להגנת הטבע את המודעות לטיולים בשביל ישראל. לאורך השנה יתקיימו פעילויות והפעלות ללא תשלום באתרים השונים לאורך השביל. יריית הפתיחה של הפרויקט בחול המועד סוכות. לפרטים נוספים

למידע נוסף אודות סימון שבילים