חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

חולות ניצנים - מה שנשאר

עד לפני כמה עשורים, הנוף, ששלט במישור החוף , היה נוף דיונות חול נודדות.

החול הוא תוצר בלייה מהרי הגרניט של אפריקה, עשה כברת דרך במורד הנילוס עד לים התיכון. החול הוסע על ידי גלי הים והגיע לחופי ארצנו. השמש יבשה את גרגרי החול והרוח הסיעה אותם אל פנים הארץ, שם נערמו הגרגרים עד להיווצרות דיונות החול. חולות מישור החוף "עלו" ארצה בתקופה המאוחרת וגילם מוערך באלפי שנים בלבד. חול ממשיך להגיע לחופי ישראל גם כיום, ממאגרים שקיימים בים התיכון וחופי צפון סיני.

חולות מישור החוף הם סביבת חיים ייחודית, שאין דומה לה בישראל. מבחינה נופית- שמורת חולות ניצנים היא "ים החולות האחרון" שנותר בא"י. חולות, בעלי תנאי קרקע יובשניים, באזור אקלימי ים-תיכוני, הם בית גידול ייחודי למינים ותת מינים של בעלי חיים וצמחים שאינם נמצאים בשום מקום אחר.

חלק מבעלי החיים שוכני החולות מכונים "פסמופילים" (אוהבי חול) - מינים שעברו הסתגלות והתאמה לבית הגידול ולא יוכלו להתקיים אם ישמטו את החול מתחת לרגליהם.  לדוגמא - גרביל החוף, ירבוע (מכרסמים), שנונית חולות (לטאה), כוח אפור ועוד. בע"ח אלה שוכנים בחולות לצד בע"ח נפוצים יותר כמו צבי א"י, שועל וארנבת.

כתוצאה מלחצי פיתוח וחקלאות על שטחים פתוחים אחרים - חולות ניצנים מהווים מקלט לאוכלוסיית הצבאים, בשמורה חיים  כ-130 פרטים של הצבי הארץ ישראלי Gazella gazella. עם זאת  אנו עדים לפעילות צייד צבאים המתרחשת מעת לעת ופוגעת באוכלוסיה זו.

בלב דיונות החול שגשגו בעבר בוסתנים בהם היו נטועים עצים מכל טוב הארץ, גפנים, תאנים, רימונים, זיתים, תות אדום, תות לבן וכן עצי דקל התמר. הבוסתנים גודלו בשיטה קדומה הנקראת "מוואסי", שיטה המנצלת את מפלס מי התהום הגבוהים בשקעים שבין הדיונות. שרידי הבוסתנים מפוזרים בשטח שמורת החולות. לפסיפס נופי זה נוסיף את עצי השקמה עתירי הגזע ושופעי הנוף אשר יצרו מעין "שדרת שקמים" על גבול החולות והטביעו את חותמם בנופי מישור החוף. עצים אלו יחד עם שיחי הלענה החד זרעית ורותם המדבר הפורח בלבן בחורף, מהווים את נופי צמחיית החולות.

לאזורי החולות נודעת גם חשיבות הידרולוגית רבה. חלחול הגשם המהיר בקרקע החולית, גורם למילוי חוזר בכמות גדולה ולהעשרת מאגר מי תהום באזור במידה ניכרת.

בלב שטח החולות - בריכות מי התהום, באזור השהיה בעבר מחצבה, מקור לכורכר שהופק  על ידי חברת סול-ניצן, בתחילת שנות ה-60. הכורכר הופק מעומק הקרקע ולאחר חורף גשום עלה מפלס מי התהום , הציף את המחצבה  וזו ננטשה, כך הפכה המחצבה לבריכות יפהפיות ומרשימות. המקום מושך אליו בע"ח רבים: בחורף ניתן לראות ציפורי מים-סופיות, אגמיות,שחפים ועוד. במהלך הקיץ נוכל לצפות בעדרי צבאים המגיעים למקום היחידי בלב החולות בו ניתן ללגום מים זכים. המורדות המערביים משמשים גם פרוזדור אקולוגי לבעלי חיים, בין חלקה הצפוני לחלקה הדרומי של השמורה. כיום ישנה תוכנית לבניית כפר נופש במחצבה וסביבותיה.

"גלגולים של חול"

חולות ניצנים חשופים  לפיתוח ולבניה. החברה להגנת הטבע באמצעות בי"ס שדה שקמים, בשיתוף הארגונים הירוקים פועלים לשימור חולות אשדוד- ניצנים. עם השנים, המודעות הציבורית לחשיבות שימור החולות חלחלה לשכבות רבות בציבור ולחלק ממעצבי המדיניות התכנונית בארץ.

בשנת 1995 הוכללו רוב שטחי חולות אשדוד- ניצנים בתוכנית מתאר ארצית 22 של קרן קימת לישראל המעגנת את השטחים הללו כאזורים לשימור! מתוך מגמה לשמור על האופי הטבעי בראיה אקולוגית רחבה.

באוגוסט 2008 הוכרז רוב שטחו של פארק החולות כשמורת טבע. כיום נמשך המאמץ להחיל גם על חולות אשדוד, מעמד של שמורה, ולשמור על רציפות השטח החולי בשמורת החולות ניצנים.