חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

עד השפל הבא - עכשיו גם במדריך כיס אינטרנטי!

21/07/2014

פעמיים ביום יש שפל באילת. השפל הוא אחד האירועים הדרמטיים ביותר בסביבה הימית. האזור בחוף שנחשף בשפל נקרא 'אזור הכרית'. כשהמים נסוגים מתגלים לנו בעלי-חיים מדהימים.

 

לצפיה במדריך האינטרנטי לחצו כאן


בית-ספר שדה אילת של החברה להגנת הטבע מזמין אתכם לצפות באחד הסרטונים היפים ביותר שראיתם

 

צילומים: יואב בלבן

 

 

 

הכרית היא רצועת חוף שנחשפת בעקבות מופעי שפל בים אשר מתקיימים פעמיים ביממה. בזמן שפל, מפלס המים יורד וחושף רצועת חוף. בעלי החיים נחשפים לקרינת השמש ולטורפים יבשתיים. לנוכח תנאי החום והיובש הקשים, התחרות בין המינים קטנה בכרית מה שהופך את החיים באזור למשתלמים עבור מי שמותאם אליהם.

 

 


 

הפתעה ימית
מידי שנה, במהלך קורס ההכשרה, נחשף צוות בית ספר שדה אילת למגוון רחב של נושאים בתחום הים והשטח הסובב את אילת. אחד מהאזורים שנחשפים בפני הצוות הוא אזור הכרית. מעבר לסיור במהלך הקורס, בו נחשפנו לכרית על קצה המזלג, התחלנו להבין שאזור הכרית טומן בחובו משהו יוצא דופן ומרתק.

 

 להזמנת טיול בכרית באילת >>

 

זן נדיר
במהלך סיור עצמאי שערכנו בכרית בתחילת השנה נתקלנו במין לא ידוע של תולעת זכוכיתית מיוחדת. מתוך תגלית זו, התפתחה בנו סקרנות אדירה לאזור הכרית ולבעלי החיים המסתתרים בו. התחלנו לצאת לסיורי יום ולילה בזמני השפל בכרית וגילינו עולם חי ועשיר על רצועת החוף בלב העיר אילת. במהלך הסיורים העצמאיים שלנו סיירנו לאורך החוף בחיפוש אחר בעלי חיים מעניינים המסתתרים בין הסלעים. צילמנו וזיהינו במגדירים את מה שמצאנו. את החומר המצולם שאספנו ערכנו לסרטון שמיועד להראות לקהל הרחב את בעלי החיים המדהימים ותופעות הטבע שרואים בכרית.

 

 

"אום רשרש"
מתוך הסיורים באזור הכרית התפתחה בנו זיקה לשמירה על מעט החוף הפתוח שנותר באילת ועל השונית שנמצאת בקרבת הכרית, ליד אתר 'אום רשרש'. בעקבות הרצון לשמור, אנו פועלים בכמה מישורים עם גופים שונים, ביניהם: תנועת הנוער 'שומרי המפרץ', עיריית אילת, היחידה הסביבתית, פרויקט 'פר"ח' באילת ועם חוקרים מקומיים מהקהילה המדעית, על מנת לקדם הכרזה על אתר טבע עירוני "אום רשרש".

 


 

 

קסמי הכרית
בנוסף, אנו שואפים להגביר את פעילות ההדרכה של הבית ספר שדה בכרית מעבר למה שהיא נמצאת כיום, תוך בניה ועדכון מערכי הדרכה והנגשת האזור לקבוצות ומשפחות. על מנת להעביר סיור בצורה נכונה בכרית תוך צמצום הפגיעה בטבע, אנו מפתחים מדריך כיס ייחודי לקהל הרחב שאיתו יוכלו לסייר בכרית בצורה עצמאית ומלמדת על מנת להכיר ולשמור עליו בעתיד. אנחנו מביאים לכם את התוצר שלנו מהסיורים שלנו בכרית, ומקווים שגם אתם תשבו בקסמי הכרית.