חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מקום החודש - נחל צאלים

30/01/2017

מקום החודש הוא...
נחל צאלים!

עם התחלת שינוי מזג האוויר וירידת הטמפרטורות, אפילו בעין גדי, הגיעו גם השיטפונות לנחל צאלים- אחד הנחלים הגדלים ומרהיבים במדבר יהודה.

הזרימה שהייתה בנחל יצרה גבי מים חדשים, הרוותה את הקרקע, וגרמה לתחילת ניצני פריחה ויציאת בעלי חיים אל המים.  מיד אחריהם יצאו מטיילים רבים לבקר באזור. כדי להגיע, לטייל וליהנות מהנחל, אנחנו ממליצים על מספר מסלולים עיקריים שכדאי לבקר בתקופה זו.


נחל צאלים הוא בעל אגן ניקוז גדול מאוד של כ - 287 קמ"ר. אורכו כ – 32 ק"מ מתחילתו ועד השפכו לים המלח, והוא מנקז את אזור דרום מזרח הר חברון, מהישוב מעון בצפון ועד לערד בדרום.

בערבית מכונה הנחל- "ואדי א-סֵיַאל" שפירושו נחל השיטפונות הגדולים. שמו העברי ניתן לו בשנות ה-50 והוא נגזר משם העץ צאלה (כלל הנראה עץ שיטה-צאלה).

בגלל שאנחנו בתקופה חורפית ומזג האוויר הפכפך יש לבדוק בבוקר היציאה לטיול את תחזית מזג האוויר באינטרנט (השירות המטאורולוגי), או דרך בית ספר שדה עין גדי. בעומס חום יש לחשוב על קיצור המסלול ובחשש שיטפונות בינוני ומעלה אין להיכנס לאפיק הנחל.
נחל צאלים מציע מגוון רחב של אפשרויות טיול, שיכולות להתאים לכל מי שיחפוץ לבקר ולטייל בו.


 


גמלים בעלייה בסמ"ש שחור מברכת צפירה

 

אפשרות א': צאלים עליון מעגלי.

למי מיועד המסלול? נחל צאלים עליון הינו מסלול המשלב בתוכו ירידה במפלים והליכה ארוכה בתוואי הנחל, לכן הוא מיועד למשפחות עם ילדים מעל גיל 10.

אורך המסלול: כ-8 ק"מ.
זמן הליכה: 6-7 שעות.

איך מגיעים: ניסע בכביש ערד - מצדה מערב (לכיוון  שביל הסוללה). לאחר כ-10 ק"מ נגיע לכפר הנוקדים - חאן אירוח בסגנון בדואי. את הרכבים נחנה בחניה של המאהל.

תיאור מסלול: מכפר הנוקדים נתחיל בהליכה על שביל ג'יפים בסימון שבילים אדום, עד לבור עטין- בור חצוב הנועד לאגירת מי נגר עילי. באזור הבור מתנתקים משביל הג'יפים, וממשיכים בשביל להולכי רגל בסימון אדום, בתוך אפיק נחל קטן שנמצא מימין (צפון-צפון מזרח). עולים בשביל עד לפיצול שבילים עם סימון כחול המופיע מצד שמאל (מערב). מכאן ממשיכים בסימון הכחול, שיורד באחד היובלים הנשפכים לאפיק נחל צאלים. כשמגיעים לאפיק הראשי נפגשים בפיצול שבילים ירוק-כחול. יורדים בתוך אפיק הנחל מזרחה על סימון שבילים ירוק. בנקודה זו נוכל ליהנות ממשטחי גיר, צל וגבי מים קרירים, המתאימים כמיקום לארוחת בוקר. לאחר 3 ק''מ באפיק הנחל על סימון שבילים ירוק נפגש השביל עם שביל בסימון שחור, המיועד לג'יפים.
אם אתם עייפים ותשושים ניתן להמשיך ימינה (דרומה) על השביל השחור, או לטפס בעלייה חדה אל עבר החניון לילה, ע"פ סימון שבילים ירוק שנמצא בפיתול הראשון של שביל הג'יפים. מהחניון ממשיכים  כ3 ק''מ על שביל ג'יפים שחור, עד לחזרה לרכב בכפר הנוקדים.

אם כבר הגעתם לכאן, קשה לוותר על אחת הבריכות המפורסמות  במדבר יהודה- ברכת צפירה. מהמפגש עם שביל הג'יפים השחור יש להמשיך ישר (מזרחה) לסימון שבילים כחול ולטפס בעלייה חדה, עד שתראו פיצול שבילים שקוף היורד לברכת צפירה.

נכון לתאריך ה-17.12.2016, הבריכה נראתה מלאת מים, וההגעה עליה לאחר הירידה מהיתדות דרשה שחיה במים עמוקים. הירידה לשם אמנם קשה ומאתגרת, אך הנוף המצוקי והעוצמתי הנשקפים ממקום זה אל נחל צאלים שווים זאת.


 הנוף הנשקף מברכת צפירה

אופציה  ב': נחל צאלים תחתון מעגלי.

למי מיועד המסלול?: צאלים תחתון הינו מסלול המשלב בתוכו טיפוס בולדרים, הליכה מעוקית ומספר עליות ברמה בינונית. על כן המסלול מיועד למשפחות עם ילדים מעל גיל 10.

אורך המסלול: כ-8 ק''מ.
זמן הליכה: 6-7 שעות.

איך מגיעים: מכיוון עין גדי, נוסעים דרומה על כביש 90 ועוברים את חמי עין גדי. כ10 דקות לאחר מכן תראו בצד ימין תחנת כוח ולפניה שלט חום, המורה על כניסה לנחל צאלים. במידה ואתם מגיעים מכיוון דרום לצאלים על כביש 90, לאחר כ5 דקות מצומת מצדה ניתן לראות מצד שמאל תחנת כוח, ולאחריה שלט חום המורה על כניסה לנחל צאלים. הנסיעה עד לחניון לילה כרוכה בנסיעה של כ20 דקות בדרך עפר. את הרכב מחנים בחניון צאלים, אך חשוב לדעת שהחניון מועד לפורענות מבחינת גניבות ועל כן אין להשאיר דברים יקרי ערך במכונית.

תיאור מסלול: נחל צאלים תחתון הינו רבוי בצבעי סימון שבילים אך ההבנה שלהם היא די פשוטה.
הסימון השחור לאורך המסלול עובר באפיק הנחל והסימון הירוק ברובו עוקף מעל את הערוץ. ניתן לזגזג בין הצבעים ע"פ הרצון והכוח. מומלץ לצאת אל המסלול בשעות הבוקר בכדי להימנע מהליכה בשעות החמות, ובהן לבלות ובאפיק הנחל המוצל ובגבי המים.

המסלול המקובל יוצא מהחניון על סימון שחור, ולאחר כ100 מטרים נפגש עם שביל כחול. יורדים בשביל הכחול אל עבר הערוץ, עד להגעה למשטחי גיר נהדרים ונעימים בהם אפשר לאכול ארוחת בוקר. לאחר מכן ממשיכים בסימון השחור בגיא סלעים- מקטע מאתגר, המשלב בתוכו טיפוס בולדרים מהנה במיוחד. לאחר הטיפוס בגיא סלעים נגיע לפיצול שבילים שחור-ירוק, ומשם נמשיך על הסימון הירוק ונעקוף את גיא בהק מסביב. גיא בהק הוא מקטע קצר ומוצל, שמלא במים (נכון ל9.1.2017). ניתן לחצות אותו אך לקחת בחשבון שפלג הגוף התחתון יירטב. הירידה בגיא בהק מצריכה חבל של כ15 מטר, שתביאו עמכם מהבית.

נקודת עניין: בתום העלייה/עיקוף של גיא בהק, צפונית מזרחית לתוואי הנחל, ישנו סלע גדול. תחתיו ניתן לראות מלכודת נמרים משנות ה-60, מימי המחקר של פרופסור גיורא אילני. (לצערנו, המלכודת פורקה למספר חתיכות שמונחות שם, ואף על פי כן עדיין מעניין לחזור לעבר הקרוב במדבר יהודה, ולהיזכר שלפני 15 שנה עוד הסתובבו פה נמרים).

לאחר גיא בהק הנכם מתקרבים אל הרגע המיוחל: עין נמר. זוהי נביעה זורמת לאורך כל השנה אשר מאפשרת מפלט מהחום, מקום נהדר לארוחת צהריים, ובמידה ונגמר המים- מילוי הבקבוקים היישר מהנביעה.

מעין נמר חזרה יש אפשרות לרדת בגיא בהק, או לבחור בהליכה בשבילים העוקפים את גיא בהק וגיא סלעים, שמאפשרים זווית ראייה גבוהה על הנחל ומפתח מדהים של תצפית אל עבר ים המלח.

בסוף המסלול יש אפשרות לחזור לחניון עם הסימון הכחול, או להמשיך בתוך אפיק הערוץ עם סימון השבילים השחור שהולך עוד כ1.5 ק"מ בנחל, ומסתיים בעלייה חדה אל גדת נחל צאלים ואל חניון הלילה, שם חונה רכבכם.

                                                  

 
עין נמר לאחר שטפונות - מצאו את ההבדלים...

 

  

קוצן זהוב ליד ברכת נעמה

       

 גיא בהק זורם

 

         

לפרטים נוספים יש לפנות אל בית ספר שדה עין גדי: 086584288

טיול מהנה ובטיחותי,

צוות בית ספר שדה עין גדי.

קראו עוד כתבות בעמוד הביס"ש>>