חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

הים שהולך ונעלם

25/02/2014

עדי מן - מדריכה בוגרת בבית ספר שדה עין גדי

 

בכל שנה שחולפת, מפלס ים המלח יורד ביותר ממטר. הנוף הייחודי והעוצר הנשימה, שכל יום כשאני מתעוררת בבוקר נפרש מול עיניי - הולך ונעלם לי בין הידיים.

בבית ספר שדה עין גדי אנו מתעסקים בלא מעט סוגיות של שמירת טבע. בכל הדרכה, בין אם היא מוקדשת לילדים בכיתה ג' ובין אם לפנסיונרים, תמיד אסביר על המשאב הייחודי שנמצא אצלנו במדבר יהודה – הלא הוא ים המלח.
התכונות הייחודיות שלו שמשרתות את כולנו, הניעו עוד במאה ה-19 את יצר החקר של חוקרים מאמריקה, אירלנד ובריטניה להגיע בסירה למקום הכי נמוך בעולם. חוזה המדינה שלנו צפה בספרו "אלטנוילנד" את עתידו של ים המלח, ובסופו של דבר – איך ולמה הוא מתייבש, למרות שרמת חשיבותו הייתה ועודנה כל כך גבוהה לאורך כל ההיסטוריה.

 

אני חיה בבית ספר שדה עין גדי כבר קרוב לשנה וחצי, ורק לפני חודשיים, תפסתי את עצמי בידיים והבנתי שאני לא יכולה להרשות לעצמי לעזוב את עין גדי בבוא הזמן, עם הידיעה שלא פעלתי מספיק כדי לנסות להציל את ים המלח.

כל הזמן בעיה אחרת נמצאת אצלנו בכותרות, ופשוט זנחנו את הים. אז נכון שמדברים על הפתרון של תעלת הימים, אבל מי שחקר קצת מעבר למה שפורסם בעיתונים, יודע בבירור שהתעלה לא תשפר כמעט במאומה את מאזן המים בים המלח.
התעלה מחזקת את שיתוף הפעולה עם הירדנים, ותוכל להוציא אותם ממשבר המים הקשה בו הם שרויים, אך לנתונים עליהם מדובר, 100 מלמ"ק בשנה אשר יוזרמו לים, לא תהיה שום השפעה.

איני יוצאת בהצהרות שאציל את ים המלח, אך אני כן דוחפת לקבלת החלטה -
להפסיק להשאיר את הסוגיה הזו בסימן שאלה ענק, לאזור אומץ – ולהחליט מה עושים.

 

כדי להחזיר את ים המלח לכותרות, מאז הפעם האחרונה שבו היה מועמד לאחד מ 7 פלאי תבל, צוות המדריכים של בית ספר שדה עין גדי מארגן אירוע לכל המשפחה, אשר יכלול שיחות בנושאים השונים, סיורים סביב הים תחנות יצירה של אומני האזור ועוד...

האירוע יתקיים ב- 17/4/2014 וכולכם מוזמנים לקחת חלק ולהשפיע!

 

צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע