חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

שמי לילה לכולנו: על זיהום אור

17/10/2013

מתי הייתה הפעם האחרונה שבה זכית להתבונן בשמיים ולראות שהם מכוסים במאות אלפי כוכבים, זאת מבלי שפנס יסנוור אותך וללא אור שמונע ממך לראות בבירור את שביל החלב הקסום?

בחודשי החגים בית ספר שדה עין גדי הוציא מטיילים ונופשים באזור מדבר יהודה לטיולי לילה ב"חווארי מצדה".
המודרכים זכו, חלקם לראשונה בחייהם, לטייל בחשכה, לשמוע את קולות המדבר ובעלי החיים הליליים ולהתכסות בשמיכת כוכבים וגלקסיות.

"מדוע איני יכול לראות שמיים כאלה מביתי שנמצא במרכז?"  שאל אחד הילדים את המדריכה. הביטה המדריכה בילד וענתה 'לדאבוני בארצנו ובעולם כולו ישנה בעיה של "זיהום אור'.

אז מה הוא זיהום אור?
זיהום אור הינו תופעה שבאה לידי ביטוי ביצירת מיסוך זוהר השמיים.
מהבחינה האסטטית והסביבתית ההשפעה ברורה ביותר - עקב תאורה מלאכותית אנו כמעט ולא רואים כוכבים בשמי הלילה, במיוחד בערים גדולות.

מלבד זאת קיימות השפעות נוספות:
גרימת הרס אקולוגי של סביבות מחיה על ידי אור מלאכותי (דוגמא לכך היא צבי ים שבוקעים על חוף הים, ובמקום ללכת לכיוון קצף הגלים ולהיכנס לים, מתבלבלים והולכים לכביש - שם יש אור יותר חזק). כמו כן, מבחינה אקולוגית ישנה השפעה ברורה על חיות לילה - זיהום אור מפריע לאורך חייהם ומעמיד אותם בפני סכנות טריפה וכיו"ב.

לזיהום האור יש גם השלכות בריאותיות על בני אדם, פסיכולוגיות וגם פיזיולוגיות. איכות השינה נפגעת וכמו כן מחקרים אחרונים מראים כי לתאורה מלאכותית בלילה ישנה השפעה ישירה על המערכת ההורמונלית, ובעקיפין נמצא קשר בין זיהום האור למקרי סרטן מסוימים בקרב האוכלוסייה.

אז מה עושים?
הדרך העיקרית "להילחם" בתופעת זיהום האור הינה התקנת פנסי תאורה אקולוגיים, שהאור שלהם מופנה כלפי מטה בלבד ולא כלפי השמיים. בנוסף יש להשתמש בנורות ירוקות בבתים הפרטיים, כך נחסוך את צריכת החשמל וגם נעזור לסביבה.
בארץ קיימת קבוצה "להחזרת שמיי הלילה והתייעלות אנרגטית בישראל", שפועלת להקטנת זיהום האור בערים שונות. הקבוצה הצליחה לקדם בערים מסוימות (כגון מצפה רמון) את התקנתם של פנסי תאורה אקולוגיים.

 

שמי הנגב. צילום: אפי פרי, החברה להגנת הטבע

 ביום יום קל לנו "להילחם" על סוגיית שמירת טבע שנראות לעין אך אם תגיעו לכאן, למדבר יהודה, תוכלו להיזכר במראה הרומנטי, המהפנט שפורסים בפנינו שמי המדבר.
כמעט אותו מראה שיכול להיות גם אצלכם בבית, כשפותחים את החלון.

חשוב שנהיה מודעים לבעיה ולדרוש את מה שמגיע לנו - שמי כוכבים!
ואל דאגה, גם אם תדרימו ולפתע תרגישו שהמדבר והכוכבים גדולים עליכם, כוכב הצפון תמיד יוכל לכוון אתכם הביתה...

מסמך מדיניות שנערך ע"י רשות הטבע והגנים המתאר כדי את היקף התופעה וחומרתה ומפרט מה ניתן לעשות בנידון.