חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

"כל העניין הוא לשתות משהו קר בלב מדבר..."

14/09/2017

ארבעת המינים. הפעם לא מדובר באלו שאנו נוטלים בחג הסוכות אלא באלו שעפים מדי יום עשרות קילומטרים על מנת להרוות את צימאונם במים מתוקים. ארבעה מינים של קטות חיים אצלנו ברמת הנגב; קטה גדולה, קטה חדת זנב, קטת הכתר וקטה סנגלית.

הקטות, קרובות משפחה מדבריות של היונים, ניזונות מזרעים ולכן חייבות לשתות מדי יום. יתרה מזאת, על מנת להשקות את אפרוחיהן אשר בקן, הן טובלות את נוצות הבטן במים, סופחות אליהן נוזלים יקרים ועפות חזרה להשקות את דור ההמשך.

 

 

 

 

 

בעשורים האחרונים אנו עדים לירידה משמעותית במספר הקטות בנגב. ההערכות מדברות על ירידה של עד 90% באוכלוסיה. אחת הסיבות לכך היא שמזה שנים רבות הקטות מרוות את צימאונם וצימאון צאצאיהם בבריכות החימצון הרבות הפזורות במרחבנו. דבר זה אמנם לא גורם לתמותה מיידית אך מן הסתם עלול להשפיע על מצבן הבריאותי ולגרום לבעיות רבות.


מרכז הצפרות העביר לאחרונה לאישור רשות הטבע והגנים (רט"ג) תכנית מתאר לטיפול בנושא. כוונתנו לגרום לקטות לשתות רק מים נקיים. רט"ג אישרו ואנו כבר יצאנו לדרך בפרויקט ראשון מסוגו.

 

 

 

 

 

בבריכת החימצון של בית הספר לתותחנות שדה בשבטה באות עשרות ומאות קטות לשתות מדי יום. במסגרת פרויקט "צבא הגנה לטבע" שבו לוקחים מפקדים אחריות על סביבתם, תוכננה בריכת שתייה לקטות בתוך תחומי הבסיס, מרחק כמה עשרות מטרים מבריכת החמצון הקיימת. בנוסף תוכנן מסתור תצפית בקטות, ערוץ קטן ופרגולת תצפית. כל זה בכדי שהקטות ישתו מים נקיים והחיילים יוכלו להכיר את הטבע שעל סף ביתם.
חיילי הבסיס בנו את הבריכה ועזרו לאנשי המקצוע להקים מערכת מים, לשתול עצים ובנות מסתור תצפית. זהו חלק חשוב מאוד בתהליך החינוכי של המיזם. סגן מפקד הבסיס (סמב"ס) ניהל את המבצע ואנו ליווינו את הצד המקצועי.


כעבור מספר חודשים כבר ישבנו במסתור; הסמב"ס, מג"ד הטירונים ואני וצפינו במאות קטות אשר באו לשתות מהבריכה אותה בנו החיילים. השמחה הייתה גדולה.


בימים אלה אנו מנסים לבסס את הבריכה כאתר השתייה היחיד בו ישתמשו הקטות וזאת על ידי מניעת הגישה למי בריכת הביוב המזוהמים.