חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מסלול החודש - טאפאס במכתש

8/07/2017

עונת הקיץ במדבר מביאה איתה שקיעות וזריחות יפיפיות, שמיי לילה זרועי כוכבים ומטיילים רבים הממלאים את מצפה רמון. אולם, אל הקיץ מתלווה החום ודורש מאיתנו להתאים את הטיול למזג האוויר. אופציה נפלאה לצאת לטייל במכתש ועדיין "לשרוד" את החום היא טיול טאפאס במכתש.
מה הכוונה?
טיול אתרים במכתש, נוסעים עם הרכב בין אתרי עניין יפים ומרתקים במכתש.

 

הגמל הצופה על המכתש - הר גמל, נקודת תצפית מרהיבה למרחב


איך מגיעים? נוסעים במצפה רמון עד כיכר צבי הזן. פונים שמאלה לכיוון רחוב נחל סרפד. בכיכר ממשיכים בדרך עפר לכיוון דרום אל הר הנראה בצורת גמל.
מה רואים? גבעה קטנה עליה שכבת גיר שתהליכי הבלייה יצרו בה צורה של גמל. על ההר נמצאת מרפסת תצפית מרהיבה בעלת תצפית של 360 מעלות למרחב כולו. מצפון אפשר להשקיף לעיר מצפה, משם גם אפשר לראות את אזור הר הנגב הגבוה. ממזרח רואים את המשך המצוק של המכתש, ואת הר ארדון הנמצא בלב המכתש.
מדרום כמובן התצפית היא אל לב המכתש, אל אתר "המנסרה", שן רמון וכן לעומקו הדרומי של הנגב, מעבר למכתש.
ממערב ישנה תצפית אל אזור מערב הרמון, החלק הגבוה ביותר במכתש רמון. ההר המערבי ביותר במכתש הוא הר רמון, ההר הגבוה ביותר בנגב המתנשא לגובה של 1037 מטר מעל פני הים. בנוסף נראה קבוצה של גבעות שחורות. קבוצה של גבעות אלו נקראת "קרני רמון" על שם האסטרונאוטים אשר נהרגו בתאונת החללית של אילן רמון, הר ערוד, הגבוה ביותר בקבוצה זו, קרוי על שמו של אילן רמון בעצמו.


גאולוגיה בבטן האדמה - המנסרה, תופעה גיאולוגית שהמכתש חושף


איך מגיעים? לבאים ממצפה רמון נוסעים דרומה על כביש 40. יורדים בפיתולי מעלה העצמאות ומגיעים למטה . כ-400 מטר לאחר סוף הירידה ישנה פנייה ימינה עם שלט למנסרה. פונים ימינה לדרך עפר שטובה לכל רכב ומגיעים לחנייה שמתחת למנסרה.
מה רואים? מהחנייה ישנן מדרגות העולות אל המנסרה. המדרגות עשויות חומר מיוחד- והוא בקבוקי פלסטיק ממוחזרים. ניתן לראות בתוך קרשי המדרגות צבעים של פקקי פלסטיק מוכרים.
במהלך העלייה תתחילו להבחין בחתיכות סלע הנראות כצורת מנסרה של משושים ומחומשים פזורים לאורך הדרך. שמה הנוסף של המנסרה הוא הנגרייה וזאת בגלל דמיון המנסרות לבולי עץ מנוסרים בנגרייה.
תופעת היווצרות צורת המנסרה היא תופעה טבעית מיוחדת במינה.
כיצד נוצרה המנסרה? בתקופת הקרטיקון התחתון לפני 150 מליון שנה הורבדה גבעת המנסרה באבן העשויה חול. גוף מגמה בעל טמפרטורות גבוהות מאוד חדר מתחת לגבעה וגרם להתחממות רבה שלה. אבן החול שהתחממה לאורך שנים על ידי גופים מגמתיים אשר הקיפו אותה – "סיל" אופקי ושני "דייקים" אנכיים, הפכה לאבן חול אפויה וקשה הנקראת קוורציט.
תוך כדי תהליך האפייה התרחב החול כמו עוגה בתנור. מסיבה לא ברורה גוף המגמה התקרר במהירות וכך גם אבן החול. על מנת לפלוט בצורה הטובה ביותר את כל החום האגור בחול היה צורך בכמה שיותר שטח פנים שבא במגע עם האוויר הקר. על מנת ליצור כמה שיותר שטח פנים באבן, נוצרה תופעת פריזמות בסלע. הסלע נסדק בפריזמות (מנסרות) בצורת משושים ומחומשים ונשבר לעמודי מנסרות רבים בצורות אלו. הודות להיווצרות מכתש רמון התגלתה לנו המנסרה בלב המכתש וניתן לראות תופעת טבע מיוחדת זו.

 

הצצה לפרהיסטוריה - קיר האמוניטים


איך מגיעים? לבאים ממצפה רמון נוסעים דרומה על כביש 40. נוסעים עד שרואים שלט פנייה ימינה עליו כתוב קיר האמוניטים. בסמוך לשלט יש מפרץ תנועה קטן בו ניתן להחנות את הרכב בזהירות. ישנה הליכה של כ 10 דק על שביל גיפים לכיוון מערב. מגיעים לקיר האמוניטים
מה רואים? קיר עשוי גיר עליו שלל מאובנים בצורת שבלול ענק של היצור הקדום אמוניט. האמוניט הינה רכיכה שחיה באוקיינוסים ונכחדה יחד עם הכחדת הדינוזאורים. לפני 65 מיליון שנים, האמוניט חי בתוך שלד קשיח וחי תמיד בתא האחרון של הקונכייה. בעל חיים זה היה בעל חיים חזק ששרד בטבע שנים רבות זאת בשל היכולת הייחודית שלו לצוף ולשקוע בים ממש כמו צוללת וכך לאכול מהמזון שנמצא בקרקעית הים וכן מהמזון שבגוף המים. כאשר האמוניט מגיע לסוף חייו שוקעת הקונכייה לקרקעית. בוץ גירני ממלא את הקונכייה הריקה ומתקשה בתוכה לסלע גיר בצורת הקונכייה. הקונכייה העשויה חומר אורגני מתפרקת ונשאר המאובן בצורת האמוניט עשוי גיר. בקיר זה ניתן לראות כמות יפה מאוד של מאובני גיר אלו שנותנים לנו מידע רב על מה שהתרחש באזור שנים לפני זמננו. לצערינו הרב, אם נסתכל היטב ביום, נוכל לראות חלקים נרחבים בקיר מיוחד זה אשר נהרסו והושחתו על ידי אלו שהחליטו להפוך את אוצרי הטבע לרכושם הפרטי. אנו מקווים, שתופעה זו תדעך ותפסק, כי אם לא, בעוד כמה עשרות שנים לא יישאר ולו מאובן אחד בקיר זה.

 

 

 

 

צבע בטבע - אתר החולות הצבעוניים במעמקי המכתש


איך מגיעים? לבאים ממצפה רמון נוסעים דרומה על כביש 40. עוברים את המנסרה ומיד אחרי יש שלט פנייה ימינה לאתר "אבן, רוח ומים". זהו אתר החולות הצבעוניים. ניתן להחנות את הרכב למעלה וישנן מדרגות היורדות אל החולות. מידי פעם, בחגים יש אפילו עמדת מלבי קר במקום!
מה רואים? ערימות חול בצבעים שונים ומגוונים. זהו מקום יחיד במכתש בו ניתן לאסוף את החול הצבעוני אל בקבוקים וליצור בהם צורות וצבעים יפים. החול הצבעוני במכתש הוא מהתקופות הגיאולוגיות – היורה, הטריאס והקרטיקון התחתון מלפני כ-200 מליון שנים. בתקופה זו האיזור כולו היה בעל אקלים טרופי. תחמוצות ברזל רבות צבעו את אבן החול באזור בצבעים שונים.

 

תחנת התרעננות בלב מדבר - עין סהרונים, מעיי עם מעט מים והרבה צמחייה ולידו חאן סהרונים הקדום על דרך הבשמים הנבטית


איך מגיעים? לבאים ממצפה רמון נוסעים דרומה על כביש 40 עד שמגיעים לחניון הגבס. בחניון הגבס יש להסתובב סיבוב פרסה (המקום היחיד בו יש קו מקווקוו ונוח לפרסה) חוזרים פרסה לכיוון צפון ופונים בפנייה הראשונה ימינה לשביל עפר לכיוון ציר צבעי הרמון. נוסעים על הדרך עפר (המתאימה לכל רכב). עוברים פיצול ראשון עם אבן גדולה במרכז הדרך וממשיכים ישר בפיצול הבא יש לקחת שמאלה לכיוון חניון בארות ושוב שמאלה לחניון בארות. עוברים את חניון בארות. פנייה ראשונה לאחר חניון בארות פונים ימינה. מגיעים לכיכר דרכים עם אבן גדולה במרכז, יש לקחת את השביל המסומן בסימון שבילים אדום לכיוון עין סהרונים.
מה רואים? מקור החיים במכתש רמון. מעיין הנקרא עין סהרונים ואתר ארכיאולוגי מרתק חאן סהרונים.
חאן סהרונים - דמיינו לעצמכם שאתם סוחרים שמובילים שיירות במדבר. אתם הולכים ימים ארוכים וקשים, ולקראת ערב רק מחפשים מקום להניח את הראש בלילה... חאן סהרונים הוא בדיוק מקום כזה – כאן לפני כ-2000 שנים היה אפשר לעצור, להניח את הראש, לנוח, לאכול, לשתות, ולהמשיך במסע. חאן סהרונים הוא אחד מחניוני דרך הבשמים - דרך עתיקה מרובת הסתעפויות המתחילה בחצי האי ערב ומסתיימת בנמל עזה. לאורכה הובילו מהמאה ה-4 לפנה"ס ועד המאה ה4 לספירה בשמים ותבלינים המופקים בצפון חצי האי ערב (אזור תימן וסומליה של היום) לנמלי הים התיכון, ומשם – דרך הים – לאירופה. הסוחרים אשר נעו על דרך זו נקראו 'נבטים'. חאן זה שאנחנו עומדים בו עכשיו הוא אחד מהשרידים הארכאולוגיים הרבים והמרשימים שנותרו לאורך דרך זו.
עין סהרונים - באמצע המדבר פתאום נראה צפיפות של צמחייה וירוק שלא ראינו קודם, ויכול להיות לה רק הסבר אחד... מים! איך זה שיש מים באמצע המדבר? בנקודה זו הנקראת עין סהרונים ישנו אפיק מי תהום גבוהים שאגורים בחומרי הסחף של נחל רמון, ובנקודה זו הם נחשפים לפני השטח. בחורף לאחר שיטפונות המים נגלים לנו לאורך עשרות מטרים, ולפעמים אף טובים לשתייה. בקיץ מצטמצמת הנביעה ונמצא מים רק בתוך שקעים חפורים, לכן שמו של עין סהרונים בערבית הוא "עין אלמחלה" שפירושו 'מעיין הבצורת' או 'המעיין היבש'. אז למה קוראים למעיין בעברית עין סהרונים? שמו מגיע מצמח "הסהרון המשלשל" אשר גדל בקרבת מקום. המעיין והצמחייה השופעת סביבו הם מקור משיכה לבעלי חיים רבים – פראים, צביים, זאבים ועוד. לכן נוכל לראות מגוון רחב של עקבות בחול וגללים של אותן חיות. אם יתמזל מזלכם ותהיו ממש בשקט, אולי תראו אפילו יעל או פרא!

 

מקורות:

 

סדרת מיני פלקטים / מרכז מדע רמון

"אתרים גאולוגיים בישראל" / עמיר אידלמן וליאור אנמר

"דרך הבשמים מעבדת לשער רמון"

"אדוני המדבר" / אברהם נגב