חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

תוכניות הבנייה במצפה רמון

26/02/2017

תב"ע למע"ר תיירותי מצפה רמון

תכנית המע"ר התיירותי היא תכנית מקומית כוללנית המשרטטת את התכנון העתידי של היישוב בתחום התיירות. באחד החלקים המרכזיים של התוכנית עומד תכנון להקמת חמישה בתי מלון נוספים על חדרי האירוח שכבר קיימים בעיירה והעמקת חשיבותה של מצפה רמון כמרכז לתיירות מדברית.

לתוכנית זו עולות לא מעט התנגדויות מחלק מתושבי מצפה רמון, שכן היא טומנת בחובה השלכות נוספות רבות אשר עלולות לשנות את אופי העיירה המיוחד כפי שהוא כיום.
ההתנגדויות נשענות בעיקר על החשש שהיקף חדרי המלון לפי התכנית ובעיקר קצב פיתוחם, "גדול מדי" ביחס לאוכלוסיית הישוב, ועשוי לפגוע באופי הקהילתי של הישוב וליצור אוכלוסייה שרובה עובדים זמניים ובלתי מקצועיים בתיירות.

על מנת לבחון את התוכנית בעיניים מקצועיות, הועדה המחוזית הזמינה חוות דעת מקצועית שנכתבה על ידי רות פרידמן.
להלן הנימוקים, הערוכים מחוות הדעת שהגישה פרידמן, אשר מסבירים את הצורך בשינוי התכנית כפי שהיא היום;

"מצפה רמון הינו יישוב קטן, בן פחות מ5000 נפש.
ביישוב מתפתח מרקם מיוחד במינו של אוכלוסייה המחפשת את השקט, הריחוק, הנוף והאתגרים.
בשנים האחרונות, התפתחו בעיר יוזמות נרחבות ומגוונות בניהן מיזמים יצירתיים ברובע "דרכי הבשמים", גלריות ומסעדות וכך גם מלונות וחאנים קטנים.

בצד המיזמים הקטנים התפתחו בישוב יוזמות להקמת מלונות בגודל בינוני, בבנייני מגורים ששופצו,  דוגמת מלון סוויטות רמון, שהוקם ב-2007 וכן מלונות קטנים יותר, הצמודים למסעדות ולפרויקטים שונים.

בנוסף לכל אלה, הוקם מלון בראשית היוקרתי, לפני שנתיים, עם חשיפה תקשורתית ושיעורי תפוסה גבוהים;

בפועל הביאו כל היוזמות האלו להכפלה של מספר החדרים והלינות במצפה רמון – תוך תקופה של 5 שנים – בין 2007 ו-2012; זהו גידול שנתי של  16%, שאין דומה לו בכל אתרי התיירות בארץ, שבהם שיעורי הגידול  בתקופה המקבילה נעים סביב  1% -3%.
תכנית המרכז התיירותי במסגרת תכנית "אב מתאר" מאפשרת שיעור גידול שנתי של 12% במספר החדרים, בכל אחת מ-13 השנים הבאות.
זהו שיעור גידול שלא התקיים בארץ בשום אתר, לאורך זמן; אילת המצטיינת בשיעורי הגידול המהירים ביותר של המלונאות, גדלה בתחילת דרכה בקצב  של 10% לשנה, וגידול זה לווה בהשקעות ענק ציבוריות, שספק אם ניתן לגייסן כיום לטובת מצפה רמון; כעבור עשור התמתן הגידול, והוא זעום כיום;  מאז 1990 ועד היום היה גידולם השנתי הממוצע  של חדרי המלון באילת 5% בלבד."
נימוקים אלו, מבססים את ההערכה, על פיה צריך להביא בחשבון שיעורי גידול קטנים יותר מאלו המתוכננים כיום למצפה רמון.

חוות הדעת מעידות על בעיה משמעותית בתוכנית העתידית. כיום הסטטוס של תכנית המע"ר התיירותי הוא שלב הכנת תכנית מפורטת בחברה לפיתוח מצפה רמון.
במידה והתוכנית תצא לפועל, אופי העיירה עלול להשתנות באופן משמעותי, המעמד הסוציו-אקונומי של היישוב עלול לרדת במקום לעלות וכן אין לדעת האם העיר תעמוד בעומס התיירותי הכבד אשר צפוי לה. השינוי עתיד להיות מהיר מאוד, כפי שלא נראה בשום עיר אחרת ברחבי הארץ.
הדבר מעלה תהיות וחששות רבות וכן קורא להשמעת קולם של התושבים, טרם תתקבל החלטה סופית.


בריכת המקורות במצפה רמון

במקביל לפרויקט המלונאות והתיירות, מתוכנן פרויקט של בניית בריכת מקורות במצפה רמון. העיירה מצפה רמון הינה צרכנית קצה המרוחקת כ-35 ק"מ ממערכת המים הראשית. היישוב הינו הנקודה הדרומית ביותר בארץ שמקבלת מים מהכנרת באמצעות המערכת הארצית, תחנת שדה בוקר משמשת כיום כמקור המים העיקרי של מצפה רמון.
בריכת מצפה רמון נדרשת לצורך הגדלת אספקת המים של מצפה רמון בעתיד וכן למקרי חירום, לתושבי היישוב והאזור.

למיקום הבריכה העתידית הוצעו מספר חלופות במרחב מצפה רמון.
נכון לעכשיו החלטת הועדה המחוזית היא לקדם את תכנון הבריכה בחלופה מספר 5א'. חלופה זו ממוקמת בסמוך לבית ספר שדה הר הנגב, זהו שער הכניסה לאזור הר הנגב הגבוה.
משמעות בניית הבריכה במיקום זה, הינה יישור השלוחה המיועדת למען בניית הבריכה אשר גובהה יהיה 3 מטרים מעל פני הקרקע ועוד 5 מטרים יחפרו לתוך הגבעה, קוטרה יהיה כ- 80 מטרים ושיטחה כ- 5000 מ"ר.
הדבר יהווה מפגע נופי ויזואלי וכן מפגע חמור לטבע אשר מתקיים באזור.

רבים מתושבי מצפה רמון קוראים לראש המועצה ולוועדה המחוזית לבחור חלופה אחרת להקמת הבריכה, חלופה אשר נמצאת בסמוך לרובע דרכי הבשמים, בצפון העיר. מדובר בשטח מופר, באזור של מחצבות לא פעילות. משמעות חלופה זו, הינה בנייה ללא צורך בפגיעה בערכי טבע וכן ללא מפגע בנוף העיירה הייחודי.

מטרת התושבים בשלב זה היא לשכנע את הועדה המחוזית לבטל החלטה זו (שלטענת נציגי הציבור התקבלה על בסיס נתונים שגויים וללא שקיפות ציבורית) ולחזור להליך בחינת החלופות מחדש והפעם תוך שיתוף הציבור בשיקולים.

תושבי מצפה רמון בראשם נציגי הגופים הירוקים המקומיים – עמותת קשת וכן בית ספר שדה הר הנגב, נאבקים על חלופה אחרת, רחוק משפת מכתש רמון, שהשלכותיה הנופיות סביבתיות יהיו קטנות יותר. על עצומה בנושא זה חתמו מעל 300 תושבים.