חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

נחשי צפע עליך ישראל?/ מיכאל אבן אש, לוכד נחשים.

השנה, היינו עדים למקרים רבים של הכשות ע"י נחשי צפע, כולל כאן בצפון הארץ. כלוכד נחשים, התוודעתי גם אני לעליה במספר הצפעים שנלכדו בדרום הגולן, אך קשה להסיק מכך שיש "פיצוץ אוכלוסין" של צפעים, "מכת צפעים" או אפילו גידול משמעותי במספר הצפעים המסתובבים בינינו ברמת הגולן. הסיבה היא שאין לנו מספיק מידע על מנת לקבוע אם טענות אלו נכונות או לא. נושא הנחשים ותפוצתם בטבע עדיין לא ברור לנו דיו, ורק מחקרים מעמיקים יוכלו לעזור לנו ללמוד יותר בעתיד.

 

צפע חרמון. צילום: בועז שחם

עכן חרטומים. צילום: אסף מרוז

נחש חולות. צילום: בעז שחם

מהם הגורמים שיכולים להשפיע על עליה במספר הכשות של נחשים?

 

 

ישנם כמה וכמה הכשות. אם יש עליה במספר נחשים בכלל (ארסיים ולא-ארסיים), יכולה להיות גם עליה במספר ההכשות. אם יש גשמים מרובים בחורף ובאביב, ויש עשבייה ודגניים רבים, וחל גידול באוכלוסיית המכרסמים, אז סביר להניח שיהיה גידול במספר נחשי צפע.

 

שריפות יכולות להשפיע לרעה על אוכלוסיית הזוחלים, אך ישנם מקומות (בעיקר בחו"ל) בהם שריפות מסוימות דווקא הגדילו את מספר הזוחלים בסביבה. היות ש נחשים לא חופרים מחילות בקרקע מוצקה, מדובר על אותם מינים של נחשים שמתמחים בצייד מכרסמים מסוימים בעלי מחילות עמוקות (לדוגמא: נחש ה"גופר" האמריקאי שצד מכרסם בשם "גופר" בתוך המחילות שלהם).

 

הקשר בין שריפות לנחשים

 

 שריפות מסוימות שמוחקות שיחים רבים בשטח יכולות לעזור לנחשים ששרדו לאתר ולתפוס את טרפם ביתר קלות, אך לרוב שריפות בארץ דווקא פוגעות באוכלוסיית נחשים. בקיץ זה ראיתי במו עיני שריפה גדולה באיזור בית גוברין. האש פשטה במהירות על שטח קוצים גדול והתקדמה בקו ישר. להקות של חסידות, עיטים ואנפיות התקדמו עם קו האש ו"חגגו" על המכרסמים והזוחלים שברחו מהאש המתקדמת, הישר אל מקורי העופות, כך שהאש לא חייבת לפגוע ישירות בבעלי חיים כדי שאלה ימותו. 

 

בשנים האחרונות במדינת קליפורניה בארה"ב, גילו ששריפות באיזורים מכוסים בשיחים וקוצים גורמות לנחשים לברוח לאזורים סמוכים בטוחים יותר – ליד בתים. חוקרים הצליחו להוכיח שישנו קשר ישיר בין שריפות והכשות. 

 

כאן המקום לציין איך לא להתמודד עם נחש ליד הבית.

 

 

לפני חצי שנה במדינת טקסס בארה"ב, ראתה אישה נחש ליד ביתה, ומרוב פחד, זרקה עליו בנזין והדליקה אותו. הנחש זחל הישר לערימת עצי-ההסקה, האש כילתה את העצים ועברה לביתה, שנשרף כליל גם הוא, ולכן חשוב ללמוד מהמקרה הזה ולא לנהוג כמו אותה אישה.

 

כשאנשים מתקשרים אלי שאבוא ללכוד נחש, הם בדרך כלל אומרים: "בוא מהר, יש לי צפע בבית!", אך בתקופה האחרונה התברר לי שרוב האנשים לא יודעים איך נראה צפע (אני בא עם תמונות של נחשים, במקרה ויש צורך ב"מסדר זיהוי"). נראה שהם סבורים שאבוא מהר יותר אם אדע שיש להם צפע בביתם. פעם שאלתי בטלפון: "איזה צבע הצפע שיש לכם בבית?" וענו לי "ירוק." הבנתי שהצפע שלהם התחפש לנחש מים (שהוא לא ארסי). חשוב לדעת שבדרום ומרכז הגולן, רק נחש עם פס זיג-זג על הגב הוא מסוכן (בצפון הגולן ליד החרמון ניתן למצוא צפע חרמון, אך במקרים נדירים). 

איך אפשר למנוע מצפעים להתקרב לבית?

 

 אין תשובה החלטית. אבל חתול ליד הבית עוזר.

 

לפני שבועיים נקראתי ללכוד נחש ליד בית בישוב קצת רחוק ממני. לקח לי 20 דקות להגיע – לא סביר שנחש יישאר כ"כ הרבה זמן במקום אחד לאחר שנצפה ע"י אדם, אך כשהגעתי היה צפע גדול מגולגל בפינת החצר. לידו ישב חתול והסתכל עליו. הוא הסתכל על החתול, ואף אחד מהם לא מש ממקומו. זה היה מחזה מדהים, ורק נתן גיבוי למה שראיתי בעבר: חתולים משפיעים. יש אנשים שחושבים שפיזור ביצים מסביב לבית מונע כניסת נחשים, ולשאלתם האם כדאי לעשות זאת הייתי עונה בבדיחה: איך אפשר להצחיק נחש? פזר ביצים מסביב לבית.   

נחש צפע: צילום: מיכאל בן אש

אך בסופו של דבר הנושא לא מצחיק, במיוחד אם מישהו יוכש ויהיה בסכנה, וראינו לאחרונה שהדבר קטלני. אבל האמת היא שמצבנו בארץ לא נורא בכלל יחסית לשכננו. לפי מחקר שפורסם בשנת 2008, כל שנתיים-שלוש מת אדם אחד מהכשת נחש במדינת ישראל.

 

במצרים 14 מתים כל שנה, ובסוריה 2.7 כל שנה בממוצע. המדינה שיאנית המיתות מהכשה היא הודו, עם כמות לא נתפסת 15,000 הרוגים בשנה, ואחריה בדירוג ניתן למצוא את אינדונזיה, עם 11,000 בשנה, ואת ניגריה,עם 10,000 בשנה. 

בסופו של דבר, אין צורך להיכנס ללחץ או להיות משותקים מפחד מהצפעים. יש רק להיזהר בגינה, במחסן ובערימות מסביב לבית. חשוב לנעול נעליים במקומות המועדים, להפיץ לפני שליחת יד או רגל למקום מועד, ובמקרה הכשה לצלצל 101 או במקרה של נחש בבית לצלצל 109. ולזכור: חסד עשה הקב"ה עם ישראל שפיזר את הנחשים הארסיים באומות ולאו דווקא כאן אצלנו בארץ, כולל ברמת הגולן. 

 

מיכאל אבן-אש 

לוכד נחשים 

מושב נוב