חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

חיסכון במים: האחריות עוברת לדור הבא

"לוקחים את המים בידיים" - זו לא רק הסיסמה של כנס הילדים והנוער התשיעי של החברה להגנת הטבע, שהתקיים ביום כדור הארץ, אלא אמירה ברורה מאוד, עם מסר חד משמעי, של העברת האחריות לידינו – על חיסכון במים, על צמצום צריכת החשמל, על מניעת גזי חממה ועל השימוש הבלתי מרוסן במשאבים היקרים של כדור הארץ.

נירית לביא אלון, מנהלת החינוך הסביבתי בחברה להגנת הטבע

27 באפריל 2009

בין ערכי הקיימות אליהם אנו שואפים ועליהם אנו מנסים לחנך מורים, תלמידים והורים, גם ערכים של התחשבות במשאבים המוגבלים שלנו וחשיבה על הדורות הבאים, תוך ריסון הצריכה והסתפקות במה שיש. יום כדור הארץ הוא היום לציון ערכים אלו.

השנה איחדנו את המסורת של כנס הילדים והנוער של החברה להגנת הטבע, עם יום כדור הארץ.  זו השנה התשיעית בה נפגשים נציגים של תלמידי החינוך הסביבתי של החברה להגנת הטבע, השייכים לתוכנית "ילדים מובילים שינוי" מכל הארץ, סביב נושא מרכזי. בשנים קודמות עסקנו בטבע עירוני, בחצר אחורית, במפה ירוקה והעלינו נושאים אלו ונוספים לסדר היום הסביבתי.

השנה התמקד הכנס והתהליך החינוכי שקדם לו בכיתות במשבר המים. 3,000 נציגים מקרית שמונה וסאסא בצפון ועד שדרות ובאר שבע בדרום, חילונים ודתיים, יהודים, דרוזים ובדואים התכנסו בפארק הירקון לאירוע משמעותי ורב עוצמה.

הכנס, מעבר להיותו מפגש שיא והעצמה לכל המשתתפים, הוא ביטוי לעשייה שלנו ושלהם לאורך השנה. לאחר שלמדו על משבר המים ואף יצאו לסיורים בנושא בסביבה הקרובה, העלו התלמידים הצעות לפתרונות לשינוי הרגלים ולעידוד החיסכון במים שביחד עם הורים ותושבים בקהילה נפעל ליישומם. כהכנה לכנס התלמידים הגו הילדים המצאות ייחודיות לבעיות שראו בסביבתם והכינו דגמים של המצאות אלו. הדגמים הוצגו בתערוכה בכנס ומתוכם נבחרו דגמים מצטיינים על ידי המשתתפים בכנס ועל ידי ועדת שיפוט מקצועית. 

את האירוע כולו אירחה עיריית תל אביב ולשם הדגשת נושא המים וחשיבותם לטבע ולאדם סיירנו לאורך נחל הירקון וכן במסלוליה ההיסטוריים של תל אביב, לציון 100 שנים להקמתה. המשתתפים בסיורים שמעו על ימיו היפים של הירקון, כשפעם, בעת הקמת העיר תל אביב, היה ממש נהר עצום ושופע ועל בארות המים והברזים הראשונים של העיר, ואיך השתנו הדברים לכפי שהם כיום.  

סיימנו בכתובת אנושית אותה יצרו אלפי הילדים שהשתתפו בכנס ובטקס חגיגי שבו חתמנו את הכנס באמירה של "לוקחים את המים בידיים" - זה המסר שלנו, של ילדים מובילים שינוי, למען עתיד טוב יותר לנו ולדורות הבאים.

כמי ששותפה בפעילות הנהדרת הזו של החינוך הסביבתי של החברה להגנת הטבע, גם באירועי יום כדור הארץ אך גם בשגרה, לאורך כל השנה, אני מרגישה גאווה וסיפוק רב בתרומה ובהשפעה של ילדים על סביבתם. וכמו שהורינו העבירו לנו את המסר של שמירה על פרחי הבר, בעקבות הקמפיין המוצלח מלפני עשרות שנים, נוכל אנחנו להשפיע ולחנך את ילדינו למען שימוש מושכל במים ובמשאבים הטבעיים המוגבלים שלנו. בהצלחה לנו, העשייה שלפנינו עוד רבה.