חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

השר פרץ בשער הנגב: "אני לא סומך על מבוגרים, רק על ילדים"

25/03/2014

צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

כ-2000 ילדים מכל רחבי הארץ השתתפו היום בכנס הילדים והנוער ה-14, בקריית החינוך שער הנגב, בנוכחות השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, וראש המועצה האזורית שער הנגב, אלון שוסטר. האירוע התקיים בשיתוף המשרד להגנת הסביבה והמועצה האזורית רמת הנגב.

השר פרץ אמר באירוע: "על מבוגרים אני לא כל כך סומך, אבל עליכם – הילדים, אני יכול לסמוך, עליכם אני יכול לבנות, ביחד נוביל את השינוי ואת המהפכה הסביבתית בישראל".

פורחים מחוץ לבית
הילדים, תלמידי בתי ספר יסודיים מכל רחבי הארץ, הגיעו לקריית החינוך בשער הנגב לאירוע החגיגי שציין שנה שלמה של לימודים סביבתיים בבתי הספר. השנה, שנת ה-60 לחברה להגנת הטבע, נבחר נושא מיוחד שליווה את תוכנית החינוך הסביבתי: פרחי הבר הקרובים לבית והשמירה עליהם ע"י סקר פעיל ודיווחי פריחה על מפה אינטראקטיבית, שנוצרה במיוחד בשבילם. הציצו בכל דיווחי הפריחה במפה >> 

 

כולנו זוכרים את הקמפיין המיתולוגי לשמירה על פרחי הבר, שגם אז, לפני שנים התחיל אצל הילדים והגיע למבוגרים ולמקבלי ההחלטות. ולכן השנה, היה חשוב לנו להזכיר לכל הילדים עד כמה חשוב לשמור על פרחי הבר, במיוחד אלו שצומחים ממש ליד הבית. לאורך השנה, למדו הילדים על הפרחים ועל בתי הגידול, יצאו לשטח ואספו תצפיות פרחים וכמובן דיווחו עליהן במפת הפריחה האינטרנטית. תראו איך הם עשו את זה >> 

 

 

השר פרץ וילדים שהשתתפו בכנס

הילדים שוטפים את הדרום
הכנס החל בטיולים במסלולים שונים בשפלת יהודה ובנגב המערבי, תארו לכם – מאות ילדים שוטפים את מרחבי הדרום ונהנים מהטבע האביבי. לאחר המסלולים, התאספו כולם בקמפוס שער הנגב והשתתפו בתחנות פעילות בנושא פרחים, שמירת טבע, חסכון במשאבים, ציינו את יום הניקיון הלאומי, ונהנו מתערוכת תמונות של כל הפרחים שדיווחו עליהם במהלך שנת הלימודים.
כנס הילדים השנתי של החברה להגנת הטבע, הוא מסורת רבת שנים שהחלה בשנת 2000. כמו בכל שנה, אנחנו שמחים ונרגשים לחגוג אותו עם מאות ילדים המשתתפים בתוכנית החינוך הסביבתי של החברה להגנת הטבע – "ילדים מובילים שינוי".  


מטרות הכנס הן מפגש חוויתי בין ילדים מתרבויות שונות בישראל - דתי/חילוני/ערבי/יהודי וממקומות שונים בארץ, חיזוק הנושא הסביבתי בכלל, ובכל שנה נושא סביבתי ייחודי, שחשוב להעלות לסדר היום הציבורי, חיזוק הקשר של הילדים עם יישובם וסביבתם, העצמת ילדים הפועלים למען הסביבה במקומות שונים בארץ, עיסוק בנושא אקטואלי עם יכולת עשייה והשפעה מיידית, תוך שיתוף ההורים והקהילה בתהליך והעלאת המודעות ושיתוף הפעולה של הרשויות המקומיות לנושא הסביבתי.

יעקב שהרבני, סמנכ"ל חינוך בחברה להגנת הטבע, סיפר על התכנית 'ילדים מובילים שינוי': "התכנית ילדים מובילים שינוי של החברה להגנת הטבע פועלת כבר כ – 14 שנים, בעשרות יישובים ובקרב עשרות אלפי תלמידים, והיא כוללת מגוון רחב של נושאים, וביניהם תכניות המתמקדות בשמירה על השטחים הפתוחים, חיסכון במשאבים, צריכה מקיימת, שמירה על משאבי טבע ועוד. במסגרת תכניות אלה, אנחנו פועלים ליצור זיקה ושייכות לסביבה הקרובה, פיתוח מעורבות, אחריות ותרומה מעשית לקהילה, באמצעות עשייה אקטיבית למען הסביבה. כך תורמת התכנית לעיצוב הדור הבא של המנהיגים – ילדים שיודעים לזהות בעיה, לנקוט עמדה, לפעול לפתרון ולסחוף אחריהם רבים נוספים".

חן פורטוגלי – שובל, מנהלת תחום פיתוח תכנים וחינוך סביבתי בחברה להגנת הטבע, מאמינה שאירועים מסוג אלו תורמים רבות למודעות ולהבנת צרכי הסביבה והטבע בקרב הילדים: "מטרת העל של הכנס היא להביא לכך שהתלמידים יהיו מודעים ושתהיה להם מוטיבציה לפעול לשינוי ולהשפעה על המצב הקיים.

קושה (משה) פקמן, מנכ"ל החברה להגנת הטבע, מקבל את פני השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, וקבוצת ילדים שהשתתפו בכנס

ברמת הידע – שיידעו לתאר את המצב, ברמת ההבנה – שיעריכו את החשיבות של נושא הכנס הנבחר, וברמת היישום – שיפעלו לשיפור ולהשפעה. ילדים מובילים שינוי הוא שם התכנית, והוא גם המהות, לחזק ולהצמיח ילדים שבעתיד יהיו גם אזרחים מעורבים, שייכים, אחראיים ומובילי שינוי".