חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

אל תיתנו יד להרס חולות סמר

17/11/2011

פורסם לראשונה ב-1.11.11

בקרוב יוכרע עתידם של חולות סמר. ההחלטה לגבי השאלה האם להתיר את כריית החול ולהרוס את החולות לעד, או לשמור על בתי הגידול הייחודיים ועל מגוון בעלי החיים הנמצאים שם, הועברה מראש רשות מקרקעי ישראל החדש, בנצי ליברמן, אל שר השיכון אריאל אטיאס. לפני זמן לא רב שמחנו לבשר כי ליברמן החליט להעדיף את האינטרס הציבורי הרחב ופועל לבטל בהסכמה את הקמת כפר הנופש בחוף בצת. עכשיו, זה הזמן שלנו לעודד את ליברמן ואטיאס לקבל החלטה דומה הנוגעת לחולות סמר.

עדכון (4.12.11): מאמץ אחרון למנוע את הרס חולות סמר: המאבק על הצלת חולות סמר מגיע לישורת האחרונה - לקראת הפגישה המתוכננת בתחילת השבוע בין השרים להגנת הסביבה, גלעד ארדן לשר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, בה יוכרע עתיד חולות סמר, התייצבו ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי וראש המועצה האזורית חבל אילות, אודי גת, התומכים ללא סייג במאבק למען החולות, ביום שישי לצילום בדיונה המיועדת להריסה.

הלוי אמר כי "אין שום צורך בהרס הדיונה, כריית החולות לא תתרום לבניית העיר אילת ויש למצוא חלופות". גת, שהחולות נמצאים בשטח שיפוטו, אמר: "אני פונה שוב לשר הבינוי והשיכון אטיאס, למינהל מקרקעי ישראל ולממשלה - אנא, עצרו את הרס החולות". 


מאיר יצחק הלוי (משמאל) ואודי גת בחולות סמר.
תומכים ללא סייג במאבק על עתיד החולות

במטה המאבק למען הצלת החולות מקווים כי בפגישת השרים יוחלט על אימוץ אחת החלופות האחרות הקיימות לכריית חול לצורך תעשיית הבטון והבנייה באילת, שתמנע את הרס הדיונות של סמר, על כל ערכי הטבע והנוף שבהן, ותשאיר אותן טבעיות ופתוחות לציבור.

עדכון (25.11.11): החברה להגנת הטבע ורשימה ארוכה של ארגונים, בפנייה נרגשת לשר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, להצלת החולות. טל גולדמן, מרכזת ארגון סביבה בריאה בערבה כותבת לשר: "חולות סמר הינם נכס טבע מיוחד במינו, המהווה משכן למגוון מדהים של בעלי חיים. חולות סמר מהווים נוף ייחודי ונדיר בערבה כולה, והם כוללים שטח מצומצם אשר חשוב לשמרו כערך טבעי, חינוכי ומחקרי."
לקריאת המכתב המלא לחצו כאן

עדכון (17.11.11): לקראת הפגישה בין השר להגנת הסביבה גלעד ארדן ושר השיכון אריאל אטיאס, המשמש גם יו"ר מנהל מקרקעי ישראל, פנה אל שני השרים ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי בבקשה למצוא חלופות ולמנוע את הכרייה בחולות סמר. במכתבו כתב הלוי: "ערכי הטבע במקרה דנן קודמים לצורך בניצול חולות לצרכי בנייה באילת. בטוחני, כי מבלי מאמץ גדול, ימצאו החלופות הראויות לבנייה והתפתחות העיר אילת, תוך שמירה על חולות סמר הייחודיים".

גם מנכ"ל החברה להגנת הטבע, קושה פקמן, שלח מכתב לשר אטיאס בקריאה כי ימנע את הרס החולות. במכתב כתב פקמן: "החברה להגנת הטבע בטוחה כי למרות התכנית המאושרת לכריית החול באתר, עדיין ניתן לספק חומר גלם לבנייה באילת מבלי להמשיך ולפגוע בדיונות של חולות סמר". בסיום המכתב הובא ציטוט מקהלת רבה: "... ראה מעשי כמה נאים ומשובחין הם, וכל מה שבראתי בשבילך בראתי. תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי, שאם קלקלת, אין מי שיתקן אחריך".

לקריאת מכתבו של ראש עיריית אילת לחצו כאן

לקריאת מכתבו של מנכ"ל החברה להגנת הטבע לחצו כאן

עדכון (16.11.11): בפגישה שקיים לפני מספר ימים השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, עם נציגי החברה להגנת הטבע, סבב"ע (סביבה בריאה בערבה) ותושבי אילת, הוא הצהיר כי יהיה מוכן לתת את 2 מיליון השקלים כפיצוי לקבלן, כדי למנוע את כריית החול מחולות סמר. ארדן אמר כי ייקח את הסכום מתקציב המשרד להגנת הסביבה או מקרן השטחים הפתוחים
 
בימים הקרובים אמור השר ארדן להיפגש עם שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, כדי להכריע על עתיד החולות. בחברה להגנת הטבע, השותפה למאבק למען שמירת חולות סמר, אמרו כי הם מקווים שבפגישה בין השרים יימצא הפתרון שימנע את הכרייה בחולות וישאיר את המקום טבעי

עדכון (6.11.11): היום, ראשון, בשעת בוקר מוקדמת, הגיעו כמה עשרות מתושבי אילת והערבה, אנשי החברה להגנת הטבע, נציגי סבב"ע (סביבה בריאה בערבה) ונציגי רשות הטבע והגנים, לחולות סמר, בעקבות הודעת הקבלן יוסי הראל, כי הוא מתכוון להתחיל היום את עבודות הכרייה.

בין הפעילים והראל התפתח ויכוח סביב תחילת העבודות, שיגרמו להרס של בתי הגידול שם, ולאחר התערבות של אנשי רשות הטבע והגנים, סוכם בין הצדדים כי הקבלן לא יעלה בינתיים על השטח, עד לסיום פינוי המינים המוגנים מהחולות, שצפוי לקחת כשבוע. סבב"ע, החברה להגנת הטבע ומגמה ירוקה, יציבו בימים הקרובים משמרות מעקב בחולות, כדי לוודא כי הקבלן לא יתחיל בעבודות להרס החולות, למרות הסיכום.

לחצו כאן לשליחת מכתב לבנצי ליברמן, למען חולות סמר

חולות סמר שבערבה הדרומית מהווים פנינת טבע ייחודית ובית גידול חשוב למגוון רחב של בעלי חיים. המכרז לכריית חול עבור ענף הבניין ב-2.3 קמ"ר אשר נותרו מחולות סמר התפרסם בשנת 2008. מאז פועלים תושבי האזור, החברה להגנת הטבע, ארגון סביבה בריאה בערבה (סבב"ע) וארגונים נוספים נגד ההחלטה.

בחודשים האחרונים, על אף התנגדות מצד השר ארדן, ועדת הפנים של הכנסת ומחאה ציבורית נרחבת, הסכנה לחולות סמר הפכה מוחשית ביותר. זאת למרות שכבר הוכח כי כמויות החול שבחולות לא יספקו מענה לצרכי התעשייה באילת לטווח ארוך ולכן הנזק הבלתי הפיך שייגרם לחולות בעקבות כריית החול, גדול לאין שיעור על התועלת שבו.

אתמול דרש בית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע הבהרות מהמדינה בנושא, שכן מעתירה שהגישו תושבים ופעילי סביבה מהערבה עולה כי המכרז מתיר כרייה של פי 2 חולות מאשר מתירה התכנית שאושרה. 

בחול המועד סוכות הגיעו 1,500 ישראלים שאכפת להם אל חולות סמר, לאירוע מחאה המוני בדרישה להציל את החולות (בצילום). אתמול (שלישי, 1.11.11), שלחה החברה להגנת הטבע מכתב לבנצי ליברמן, המעודד אותו לקבל את ההחלטה הנכונה. במכתב כתב קושה פקמן, מנכ"ל החברה להגנת הטבע: "כשם שסללת את הדרך להשבת חוף בצת לציבור, אנו מקווים כי תוביל גם בחולות סמר החלטה דומה ותשמור על פנינת הטבע הייחודית הזאת".

החברה להגנת הטבע קוראת לכם לשלוח מכתב לבנצי ליברמן, ראש רשות מקרקעי ישראל, כדי שיקבל את ההחלטה הנכונה וימנע את הרס חולות סמר.

העתיקו את המכתב המצורף (לנוחותכם, המכתב בקובץ Word) ושילחו לכתובת הדוא"ל dality@mmi.gov.il.


קיפוד מדבר בחולות סמר. צילום: יעל אולק

לכבוד: בנצי ליברמן, ראש רשות מקרקעי ישראל

הנדון: הצלת חולות סמר

שלום רב,

בשבוע שעבר קיבלנו בשמחה את החלטתך האמיצה להביא לביטול החוזה להקמת כפר נופש בחוף בצת. זו היתה החלטה חשובה, שבה הוכחת שאתה קשוב לרחשי ליבו של הציבור ונענית לדרישתם של עשרות אלפים להשאיר את החוף הצפוני הייחודי והערכי טבעי ונטול פיתוח, למען הציבור.

בימים אלה עומד על סדר היום, לקראת הכרעה, עתידם של חולות סמר בערבה הדרומית. חולות סמר מהווים פנינת טבע ייחודית ובית גידול חשוב למגוון רחב של בעלי חיים. כפי שכבר הוכח, כמויות החול שבחולות לא יספקו מענה לצרכי התעשייה באילת לטווח ארוך ולכן הנזק הבלתי הפיך שייגרם לחולות בעקבות כריית החול, גדול לאין שיעור על התועלת שבו.

אנו מקווים כי כשם שבחוף בצת העדפת את האינטרס הציבורי על פני האינטרס היזמי, תוביל גם בחולות סמר החלטה דומה, שתאמץ חלופות אחרות לאספקת החול לתעשיית הבנייה באילת, ותשמור על פנינת הטבע הייחודית שבחולות סמר.

בתודה ובתקווה,