חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

למה חדש כשאפשר לחזק את הקיים?

27/10/2013

יישוב הנגב וחיבורו למרכז הארץ הוא ערך חשוב, השאלה הנשאלת היא: באיזו דרך עושים זאת? בתחילת יולי התגלה שממשלת ישראל החלה לקדם תכנית להקמת 10 יישובים חדשים סביב ערד, והנה כמה חודשים חלפו וכעת על הפרק: תוואי השטח שבין באר-שבע לבין דימונה, ויעד הממשלה: הקמת חמישה יישובים נוספים.


במסמך הצעה להחלטה בנושא, שפורסם ע"י משרד הבינוי והשיכון ב24.10, נכתב:" מטרת הצעת ההחלטה לקדם הקמת מקבץ ישובים חדשים כ "עוגן התיישבותי" כפרי קהילתי במרחב כביש 25, לשם חיזוק מערך ההתיישבות הקיים לאורך הכביש הקושר בין באר שבע לדימונה.

החלטה זו היא המשך להחלטות ממשלה שאושרו, ומהוות את מדיניות הפיתוח במרחב המזרחי של מטרופולין באר שבע. מדיניות זו מבוססת על עיבוי וחיזוק ההתיישבות הקיימת בין באר שבע לעיירות הלווין שסביבה: ערד, דימונה וירוחם".

 

עיבוי הקיים כאמצעי לחיזוק האיזור ולשמירה על ערכי הטבע, הסביבה והנוף

סמנכ"ל האגף לשמירת טבע וסביבה בחברה להגנת הטבע, ניר פפאי, מדבר על הבעיה האמיתית שקיימת בנגב:" חבל שמשרד השיכון וממשלת ישראל עסוקים כל הזמן בתכניות להקמת עוד ועוד ישובים חדשים, במקום לפתור את הבעיה האמיתית והקשה שיש בארץ ולתת מענה רציני למצוקת הדיור ממנה סובלים האזרחים. מלבד הפגיעה הנופית והסביבתית, ישובים חדשים באזור זה יפגעו ביישובים קיימים במרחב, מכיוון שהם ימשכו אליהם אוכלוסייה חזקה מאותם היישובים ובסופו של דבר זה יעלה, משלמי המיסים, כסף רב, שאותו המדינה יכולה להוציא על דברים חשובים בהרבה, שיתרמו לאוכלוסייה בישראל, ולא יפגעו בה. את חיזוק הנגב יש לעשות על ידי עיבוי ישובים קיימים, פיתוח נכון, יעיל ובר קיימא, הקצאת משאבים לקליטת משפחות חדשות באותם ישובים ויצירת מקורות פרנסה בהם".

 

27.10.13, הארץ מפרסם: משרד השיכון מקדם הקמת 5 יישובים בין באר-שבע לדימונה

27.10, חדשות ערוץ 2: 5 יישובים חדשים יוקמו בין ב"ש לדימונה

27.10.13, MAKO: חמישה יישובים חדשים יוקמו בין ב"ש לדימונה

עמדת החברה להגנת הטבע: יש חשיבות לשמירה על רצף השטחים הפתוחים והנוף הפתוח על עולם הצומח והחי הייחודיים באזור סובב ערד ובחבל יתיר. החברה להגנת הטבע מתנגדת ליזמה התיישבותית נרחבת זו משום שהקמת היישובים החדשים תפגע במשאבי הטבע ברצף השטחים הפתוחים ובמגוון הביולוגי ותחליש את היישובים הקיימים. 

קיימות חלופות אחרות ליישובים אלו כעיבוי היישובים הקיימים באזור באמצעות פיתוח נכון ובר קיימא. עיבוי היישובים הקיימים בנגב בכלל הוא מטרה לאומית, ועל כן ראוי להקצות את מלוא המשאבים לקליטת משפחות חדשות ופיתוח מקורות פרנסה בתוך היישובים הקיימים.

החברה להגנת הטבע פועלת יחד עם תושבי האזור במטרה למנוע את הקמת היישובים במקומם המתוכנן החדש, באמצעות פעילות ציבורית נרחבת.

 הנגב: ישנה חשיבות לשמירת רצף השטחים הפתוחים (צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)