חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

הצילו את ואדי קלט

2/03/2014

צילום: תום ברוסטין  

מצילים את ואדי קלט – מפסיקים להזרים ביוב לנחל! לחתימה על העצומה 

ואדי קלט (נחל פרת) שבמדבר יהודה, אחת משמורות הטבע היפות והמרגשות ביותר באזורנו, מושך אליו המוני מטיילים בשנה. שילוב צבעי הטורקיז-ירוק-כחול בתוך הנוף המדברי והמים הצוננים בליבו של האזור החם, מקנים לו אופי של נווה מדבר קסום. בוודאי גם אתם טיילתם בואדי קלט, השתכשכתם במעיינותיו השופעים ובבריכות שלאורכו, פגשתם בבעלי כנף ובבעלי חיים נוספים וחשתם את ההסטוריה המספרת את סיפורה מכל פינה בעזרת שרידי הארכיאולוגיה הרבים.

אבל - השמורה המדהימה הזו בסכנה: אנחנו עדים לזיהום מסוכן שמזהם את הנחל. מכון טיהור השפכים הנמצא בראש נחל מכמש, אינו פועל בצורה תקינה ומזהם בביוב את נחל מכמש, ואדי קלט ואת המעיינות והבריכות לאורכם. הביוב מזהם את מי השתייה, מסכן את המתרחצים, מחלחל לטבע ולאדמה ופוגע בבעלי חיים ובצמחיה.

הטיפול בנושא והאחריות עליו, נופלת כיום בין הכסאות ולכן אנו קוראים לשר להגנת הסביבה, עמיר פרץ ולקמ"ט שמירת טבע במנהל האזרחי, בני אלבז, להציל את ואדי קלט. 

השפיעו גם אתם - חותמים כאן על העצומה להצלת ואדי קלט


הפגיעה במרחב ואדי קלט נוגעת בכמה אלמנטים משמעותיים:
♦ פגיעה בערכי טבע בחי והצומח המצויים בשמורה הייחודית.
♦ החדרת מינים פולשים בעקבות מי השפכים אשר משנים הנוף הטבעי ופוגעים בו.
♦ פגיעה אפשרית במי אקוויפר ההר בעקבות חלחול השפכים מתחת לפני הקרקע.
♦ פגיעה נופית ותברואתית בשמורת הטבע נחל פרת (קלט).
♦ פגיעה באדם המטייל בנחל והרחקתו מערכי המורשת וההיסטוריה הענפה במרחב זה.
לפני כשנה, צלמי האגודה הישראלית לצילום טבע, לא יכלו להישאר אדישים אל מול נופיו המהפנטים של האזור והחליטו להירתם למאמץ להצלת הנחל בסדרת צילומים מרהיבים: 
הזיהום בואדי קלט עלה לכותרות כבר בשנת 2012 - בזכות קמפיין של החברה להגנת הטבע ומעל 4000 חותמים על העצומה להצלת ואדי קלט, הרשויות הבטיחו שיטפלו בבעיה. אך הבעייה חזרה ושוב אנו נקראים להציל את ואדי קלט. 
בתאריך 14/2 נאסר על המטיילים לרחוץ או לבוא במגע עם המים בשמורת ואדי קלט בשל הזיהום המסוכן. לקריאת הכתבה >>
בתאריך 24/3 הגיעה הועדה לביקורת המדינה, בראשותו של ח"כ אמנון כהן מש"ס לסיור בבנימין. הוועדה הזדעזעה מכך שחוקי איכות הסביבה של מדינת ישראל לא חלים אוטומטית על שטחי יו"ש ומכאן שגם הטיפול בשפכים ובביוב לוקה מאוד בחסר ומזהם את הנחל.
בתאריך 25/3 בכנס עמותת "ירוק עכשיו", הבטיח קמ"ט שמירת טבע, בני אלבז, כי פעילותו של המכון לטיהור שפכים תטופל ותורחב בצורה מסודרת כך שיופעל באופן תקין. הנושא הובטח אך עדיין לא נעשה דבר. 

שמורת ואדי קלט בסכנה!! האם אתם יכולים להשאר אדישים לכך? חתמו על העצומה להצלתה

תמונות הנחל המזוהם