חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

בוטלה תכנית מערב ירושלים (ספדי)

הדמיה של הבניה בתוכנית ספדי (הגדל)

תכנית ספדי בוטלה ע"י המועצה הארצית לתכנון ובנייה, לאחר מאבק ארוך ועיקש של קהילת החברה להגנת הטבע בירושלים וסביבתה, קואליציית הארגונים לשימור הרי ירושלים ועשרות אלפי תושבי ישראל. ההחלטה על דחיית התוכנית התקבלה ברוב מוחלט של 24 חברים מול שלושה שתמכו בקידום התוכנית.

התוכנית בוטלה תודות לתושבים ואנשי ציבור שהשקיעו את מיטב זמנם ומרצם בביטולה, גם ברגעים בהם נראה היה כי המשימה בלתי אפשרית. האמונה בחשיבות השמירה על הטבע והסביבה במערב העיר והרצון להניע את פיתוחה ושיקומה של ירושלים - ניצחו.

מדובר בניצחון אדיר באחד מהמאבקים הסביבתיים הגדולים של השנים האחרונות. בחברה להגנת הטבע מברכת את חברי המועצה הארצית על ההחלטה האמיצה שקיבלו, וקוראת לעיריית ירושלים להפנות את משאבי הפיתוח להחייאת המרכז הגוסס של העיר.

תכנית ספדי היתה חלק מתפיסת פיתוח לעיר, לפיה מכלול השטחים הפתוחים של הרי יהודה הם מאגר לא אכזב של שטחים "פנויים" ומתחמים פוטנציאליים לבנייה, ומענה לכאורה, לצרכי העיר.

מתנגדי התכנית שהאמינו בצורך להשקיע בחיזוק ליבה של ירושלים ובמיצוי עתודות הבניה העירונייות, חששו כי תכנית ספדי תביא להרס הטבע ול"ייבוש ירושלים" בשל בריחת תושבים לתכנית המערב.

התכנית קודמה בחלקים תוך התעלמות ממכלול תכניות הבנייה והתשתית הנוספות באזור, על מנת למנוע התייחסות כוללת למשמעותה האורבנית הקשה ונזקיה הסביבתיים החמורים.

בחזית הפעילות הציבורית והמקצועית להתנגדות למכלול התכניות במערב ירושלים, עמדה "הקואליציה לשימור הרי ירושלים", שנוסדה ב- 2003. בקואליציה, בהובלת החברה להגנת הטבע בירושלים, שותפים עוד עשרות ארגונים וועדי פעולה סביבתיים וחברתיים.

חלקה הראשון של התכנית – מצפה נפתוח – אושר באוגוסט 2004 תוך דחייתן של כ- 4000 התנגדויות של תושבים וארגונים. שתי עתירות נגד ההחלטה לאישור התכנית הוגשו לבג"צ ע"י תושבים והקואליציה בראשית 2005. בספטמבר 2005 ניתן צו על תנאי לבקשת העותרים והדיון בעתירות התחדש באוגוסט 2006.

לחלקה העיקרי והמשמעותי ביותר בהשפעותיו האורבאניות והסביבתיות של תכנית מערב ירושלים – הר חרת ורכס לבן – הוגשו ביולי 2004 עשרות התנגדויות של ארגונים סביבתיים ואזרחים, חברי כנסת, רשויות מקומיות ואנשי מדע ומתכננים, ו- 16 אלף (!!) התנגדויות אישיות של אזרחים מירושלים, סביבת ירושלים והארץ כולה, שגויסו במאמץ מרשים של פעילי הקואליציה והארגונים החברים בה.

החוקר להתנגדויות מטעם המועצה הארצית, שמע את ההתנגדויות במרוצת יולי-אוגוסט 2005. דו"ח החוקר והמלצותיו הוגשו למועצה הארצית בספטמבר 2005. החוקר המליץ למועצה הארצית לתכנון ובניה לאשר התכנית, למרות הודאתו בצורך הברור בבחינה של ההשפעות האורבאניות והסביבתיות מרחיקות הלכת של התכנית – בחינה אותה המליץ, באופן פרדוכסלי, לדחות לשלב שאחרי אישור התכנית!

המועצה הארצית קיימה דיון ראשון בדו"ח החוקר ובהמלצותיו בראשית דצמבר 2005, אך נמנעה מקבלת החלטה. הדיון לקבלת החלטה שנועד לישיבת המועצה בראשית יולי 2006 נדחה אף הוא על רקע של פעילות מחאה ענפה של מתנגדי התכנית במוסדות התכנון ובכנסת.

בסופו של דבר, ב-6 בפברואר 2007 החליטה המועצה הארצית לתכנון ובנייה לבטל לחלוטין את התכנית.

מידע נוסף באתר ירושלים בת קיימא - http://www.sustainable-jerusalem.org

עוד על ירושלים:

הרי עדן

רכבת לירושלים