חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

הופכים את חולות קיסריה לשמורת טבע

26/06/2018

       
  צילום: יעקב עיני   צילום: בעז שחם

 

חולות קיסריה הן גוש החולות הטבעי הרחב ביותר שנותר בצפון מישור החוף, בית גידול חשוב למינים רבים שחלקם בסכנת הכחדה. המקום סובל מאיום רציני בשל הימצאו בסמוך לכבישים ראשיים ותכניות פיתוח באזור. אנו פועלים למען הכרזה על המקום קיסריה כשמורת טבע רציפה

 

 

על המקום

 

חולות קיסריה הם שטח טבעי ייחודי ועשיר הנמצא בקרבת העיר קיסריה וכן העיר אור-עקיבא. הן גוש החולות הטבעי הרחב ביותר שנותר בצפון מישור החוף, והוא שריד של שטחי חולות רחבים הרבה יותר שהיו בארצנו בעבר. מעבר להיותם מקום נפלא לפעילות פנאי וטיולים, החולות משמשים גם כבית גידול חולי חשוב, בו שוכנים מינים רבים, שחלקם אף מצויים בסכנת הכחדה (תן זהוב, חתול הביצות, סנונית השפלה, גרביל החוף ועוד).

 

האיומים

 

ב-70 השנים האחרונות, נכחדו כ-70% מכלל חולות הארץ, בעיקר בעקבות פיתוח עירוני מואץ. 30% מהשטחים הנותרים נמצאים תחת איום הכחדה מתמיד בשל תכניות בנייה ופיתוח, רכבי שטח הפוגעים בדיונות, זיהום ופסולת, חדירת מינים פולשים ועוד. גופים רבים מעוניינים לקדם פרויקטים של פיתוח בחולות קיסריה. בין היתר, הוצעו בשנים האחרונות תכניות לסלילת כבישים, מגרשי גולף, בנייני מגורים ובית עלמין.

 

כיום, חולות קיסריה סובלים מהפרעות וקיטועים רבים: כביש 4, כביש 2 וכביש 651. תעלת הניקוז של אזור התעשייה הצפוני של קיסריה עוברת דרך החולות. ישנם גם מינים זרים ופולשים הפוגעים במאזן האקולוגי הטבעי של האזור. לצורך שמירה על החולות והמינים החיים בהם יש לדאוג, מעבר לשימורם, גם לרציפותם. כמו מינים פולשים, גם קיטועים בתוואי השטח מובילים לפגיעה באיזון.

 

לצד מיקומו של השטח בקרבת אזורים עירוניים ותפיסתו כשטח זמין, חולות קיסריה מוגדרים כשטח פתוח מוגן, אך אינם נמצאים במעמד של שמורת טבע. על כן, אינם תחת חסותו של גוף רשמי שיגן עליהם. כל זאת מעמיד את חולות קיסריה בפני איום הכחדה ממשי.

 

פעולות החברה להגנת הטבע

 

כבר בתחילת שנות ה-2000 הוגדר מסדרון חולות זה כיעד מרכזי לשימור על ידי החברה להגנת הטבע, בשל איומי הבנייה והפיתוח הרבים. זאת כיוון שעל אף האיומים הקיימים, עדיין מתקיימת מערכת אקולוגית עשירה של בתי גידול חוליים, ועל כן יש לנסות לשקם ולשמר את השטח.


לאורך השנים, הצליחה החברה להגנת הטבע לבלום תכניות שונות כמו כביש החוצה את החולות (נדחתה ב-2014), כוונות להקמת תחנת כוח ועוד. במהלך 2017 הוחלט להפקיד תכנית מתאר קיסריה שקובעת להפוך את האזור לשמורת טבע, התכנית טרם הופקדה. בנובמבר 2017, קיבלה ועדת ערר את טענות החברה בנוגע לתכנית להקמת בית עלמין אזורי ומציאת מקום חליפי. החברה להגנת הטבע ממשיכה ותמשיך לפעול עד להכרזה בפועל על חולות קיסריה כשמורת טבע רציפה, ובכך להסיר את האיומים.

 

 

 

 

כתבות נוספות