חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

החברה להגנת הטבע מציגה: המבנה החי הראשון בישראל

התחנה לחקר ציפורי ירושלים של החברה להגנת הטבע לבשה אתמול חג:


עם תפאורה מרהיבה של פריחת שקדיות וציוצי ציפורים, נחנך אתמול מרכז המבקרים החדש ע"ש גוטמן בטקס חגיגי במעמד ראש העיר.

המרכז החדש שוכן במבנה החי הראשון מסוגו בישראל, ומשולבים בו תיבות קינון לציפורים ועטלפים, חללים לזוחלים, חרקים ורכיכות וגג חי עם צמחייה מקומית שאינה דורשת השקייה, המשנה צבעיה בהתאם לעונות השנה.
 
 

27 בינואר 2009

החיוך לא מש אתמול מפניהם של גדעון פרלמן ועמיר בלבן, מנהלי התחנה לחקר ציפורים בירושלים וממקימיה, כשחזו אתמול בחלומם הגדול מתגשם. ובעצם לא משו החיוך וההתפעלות גם מפניהם של שאר המבקרים, שהגיעו אתמול להשתתף ביום חגה של התחנה לחקר ציפורים. במעמד ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, נחנך אתמול בטקס חגיגי מרכז המבקרים החדש, כשברקע ציוצי ציפורים ושקדיות שפרחו בתזמון מושלם.

המרכז החדש ע"ש גוטמן, מומן על ידי משפחת גוטמן באמצעות קרן היסוד, גלריית טבע באומנות ע"ש גייל רובין ומסתור התצפית ששופץ על ידי קרן ברכה.

לראשונה בישראל: מבנה חי ונושם
מבנה מרכז המבקרים החדש הינו מבנה ניסיוני, ראשון מסוגו בישראל, שבו שולבו בתי גידול מסוגים שונים, בכל חזיתות הבניין. קירות הבניין נבנו מאבני לקט ומקורות פלסטיק ממוחזרות, שבתוכן שובצו מעל ל-70 תיבות קינון לציפורים מסוגים שונים, תיבות לעטלפים וחללים המיועדים לזוחלים, חרקים ורכיכות. 


» וידאו: עמיר בלבן מסביר על המבנה החי הראשון מסוגו בישראל

 

גולת הכותרת של המבנה הוא הגג החי: שכבת אדמה שמצפה את המבנה ובתוכה נשתלו מעל 700 בצלים וצמחי ארץ ישראל, שנובטים ופורחים בימים אלה. הגג החי מותאם לאקלים המקומי, אינו דורש השקייה והוא משנה את צורתו בהתאם לעונות השנה ומשרת את המגוון הביולוגי המתקיים באזור התחנה וקריית הלאום. המבנה כבר משמש כמרכז הדרכה למתכננים ואדריכלים הפועלים בסביבה העירונית, כדוגמה לתכנון מבנים המשתלבים בסביבה הטבעית, ומיתון ההשפעה השלילית של תהליכי הפיתוח על המערכת הטבעית.


מימין: הטבע על הגג בפעולה. למעלה: קודחים חור בקיר לטובת החי במבנה, משמאל: שותלים צמחייה על הגג. (צילומים: עמיר בלבן, החברה להגנת הטבע)

 
את השותפים האלה לא תמצאו ב"הומלס":

מרכז המבקרים החדש בתחנה לחקר ציפורי ירושלים של החברה להגנת הטבע שנחנך השבוע, כולל בתוכו בתי גידול, תיבות קינון לציפורים ולעטלפים וחללים המיועדים לזוחלים, חרקים ורכיכות.

ומעל לכל - גג חי עם שכבת אדמה ופרחים ללא השקייה.

התחנה לחקר ציפורים: מוקד פעילות חינוכית וסביבתית
התחנה לחקר ציפורי ירושלים הינה אתר טבע עירוני קהילתי של החברה להגנת הטבע בירושלים. התחנה הינה אתר צפרות ייחודי המשלב מחקר, חינוך ופעילות סביבתית ענפה והיא קיימת כבר למעלה מ-16 שנים. התחנה, הממוקמת צמוד למתחם הכנסת, מהווה מקום אטרקטיבי ביותר עבור רבבות הציפורים השוהות דרך קבע במקום, או עוצרות בו ל"תדלוק", לפני שהן ממשיכות בנדידתן מאירופה ואסיה לאפריקה, או בכיוון ההפוך.

חבורה של צפרים וחובבי טבע ירושלמים, בראשות עמיר בלבן וגדעון פרלמן מהחברה להגנת הטבע, כיום מנהלי התחנה, חשפה את היותו של המקום מוקד משיכה לבעלי כנף. בעקבותיהם, החלו לפקוד את אזור התחנה יותר ויותר מתושבי העיר, שבסיועם נשמר האתר באופן רשמי. בעקבות פעילותה, מתמקדת התחנה בטבע עירוני: סקירה, תכנון ופיתוח סביבה עירונית מקיימת מערכות טבעיות. 

המקום מושך מדי שנה עשרות אלפי מבקרים, בהם תלמידי מערכת החינוך מירושלים ומכל הארץ, כמו גם אזרחים מכל הגילאים, שבאים לראות מקרוב, בצורה בלתי אמצעית מהו טבע עירוני, המצוי ממש ליד הבית, וכמה חשוב לשמור עליו.
מרכז המבקרים ע"ש גוטמן ישמש כמבואה לביקור בתחנה. בגלריה ע"ש גייל רובין יוצגו צילומים מקוריים של צלמת הטבע גייל רובין, שנרצחה בפיגוע כביש החוף ויוצג הסרט "ירושלים יומן שדה", יומן וידאו המתאר את הטבע בעיר, תהליכי ההכחדה והתמודדות של עולם החי עם העיר המתפתחת.

שטח התחנה ומרכז המבקרים מופעל על ידי צוות מקצועי של אנשי החברה להגנת הטבע וצוות מתנדבים גדול, הכולל חובבי טבע מירושלים והסביבה, וצעירים עם צרכים מיוחדים המהווים חלק בלתי נפרד מצוות התחנה.

היעד הבא: כנסת ישראל
לדברי עמיר בלבן וד"ר גדעון פרלמן, מנהלי התחנה: "אנו מקווים כי מציון תצא תורה ובשורה, והמבנה החי הראשון ישמש מופת ודוגמה לדרך שבה פיתוח יכול להשתלב בסביבה, ואף לתרום לה".

"אני מזיל ריר בכל פעם שאני עובר ליד משכן הכנסת", אומר בלבן. "אם הם יסכימו להפוך גם את גג הכנסת לגג חי, נרוויח עוד כמה דונמים של מערכת טבעית בלב העיר."

עוד על התחנה לחקר ציפורי ירושלים של החברה להגנת הטבע

רוצים לבוא לבקר בתחנה לחקר ציפורים של החברה להגנת הטבע?
בשבועות הקרובים שעות הפעילות הן בימים ראשון-חמישי בין השעות 15:00-9:00
לפרטים ולתיאומים ניתן לפנות לאלן קסל בטל' 052-3869488
הכניסה ללא תשלום

איכפת לכם מהטבע ומהסביבה? רוצים להיות מעורבים ולקחת חלק בפעילות שלנו?
כל הדרכים שלכם לתרום לעשייה ולקדם את שמירת הטבע והסביבה בישראל 

בואו להיות חברים שלנו גם ברשת!