חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

בית של קבע

8/07/2014

מוזיאון חדש להנצחת זכרו, מורשתו ופועלו של ראש הממשלה השלישי של מדינת ישראל, לוי אשכול, יוקם בירושלים. המוזיאון יוקם בבית לוי אשכול בשכונת רחביה, בבניין שישמש, עם פתיחת המוזיאון החדש, גם כמשכנה החדש והקבוע של החברה להגנת הטבע בירושלים

 

 

 בית לוי אשכול ברחוב רמב"ן. צילום: דב גרינבלט

 

כך סוכם בימים האחרונים, בין החברה להגנת הטבע לעמותת לוי אשכול, האחראית על הנצחת ראש הממשלה לשעבר, בטקס חתימה שהתקיים בביתה ובנוכחותה של מרים אשכול, אלמנתו של אשכול, בשכונת רחביה בעיר. הבניין, ברחוב רמב"ן 46, ישמש כבית החברה להגנת הטבע בעיר והארגון גם ינהל את המוזיאון, במסגרת הפעילות החינוכית שהוא מקיים בירושלים ובכלל.


 

 

 הדמייה של המבנה. קרדיט: פרוגרמה 1, מעצבת: הגר בר גיל

 

בית עם היסטוריה
הבניין נבנה בשנת 1933 עבור משפחת ג'ייקובס, על ידי האדריכל בנימין צ'ייקין, ושימש כבית ראש הממשלה אשכול פעמיים, גם בעת כהונתו כראש ממשלה וגם בעת ששימש שר האוצר. גם ראשי הממשלה דוד בן גוריון, גולדה מאיר ויצחק רבין, עשו שימוש בבניין. המבנה יעבור בשנה הקרובה שיפוץ והתאמה לצרכים החדשים, ובתום העבודות תעביר החברה להגנת הטבע בירושלים את פעילותה לבניין וייפתח המוזיאון. השיפוץ והפעילות בבית לוי אשכול תמומן מאגף לאתרי מורשת במשרד ראש הממשלה, לאחר התגייסותו של ראש הממשלה נתניהו למהלך ואור ירוק שנתן ליוזמה, ממקורות עצמיים של החברה להגנת הטבע ומתרומות שיגויסו על ידי שני הצדדים, לצורך הפעילות השוטפת.

 

עוברים דירה

החברה להגנת הטבע פעלה בירושלים במשך עשרות שנים מחצר סרגיי, אולם באוגוסט 2012, בעקבות בקשות מצד ממשלת רוסיה, פינתה החברה להגנת הטבע את המקום ועברה למעונה הזמני, בבית jvp שברובע המדיה, מול גבעת התנ"ך, סמוך למתחם התחנה. בחצר סרגיי וברובע jvp קיימה החברה להגנת הטבע בכל השנים פעילות ענפה ומגוונת, הכוללת שמירת טבע, תכנון, גינות קהילתיות, חינוך, אירועים ציבוריים, ימי עיון, ערבים מיוחדים בשיתוף הציבור, פעילות למען שטחים פתוחים ועוד.