חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

שבוע של טבע עירוני

6/03/2014


בואו לטייל וליהנות מהטבע העירוני הקרוב אליכם, בהפנינג וסיורים חגיגיים ללא תשלום, יחד עם החברה להגנת הטבע בערים ובישובים ברחבי הארץ | האירועים מתקיימים בסיוע קרן ברכה.

 

טבע עירוני הוא מושג חדש שנטבע בנוף התכנון המקומי, במרכזו שילוב של השטחים הפתוחים בתוך או בשולי העיר. במציאות הישראלית שבה 90% מהאוכלוסייה מתרכזת סביב הערים, החברה להגנת הטבע שמה לה למטרה להעלות את החשיבות שבשמירה על ערכי טבע עירוני. להמשך קריאה >>

 

שבוע טבע עירוני בתקשורת

YNET תיירות: אטרקציות לסופ"ש

YNET תיירות: אטרקציות לסופ"ש

ישראל היום: שבוע של טבע עירוני

רשת ב': הטיול השבועי - טבע עירוני


בכל רחבי הארץ חגגנו שבוע של טיולים וסיורים בלב הטבע העירוני. קיראו כאן על האירועים שהיו | ביום שישי יתקיים האירוע האחרון, 'צעדת האביב בשלומי', בדגש שמירה על פרחי הבר

 יום חמישי 3.4.2014

צעדת האביב בשלומי - "צעדת אשר" לזכרו של סמ"ר אשר זגורי הי"ד, מחומה ומגדל ועד היער הקהילתי בשלומי, 08:00 - 13:00

מסלול צעדה בדגש "צא לנוף ואל תקטוף": חניכי כיתות א'- ו' יפגשו לאורך מסלול הצעדה מגוון תחנות אתגרים, נופש פעיל, משחק, הפעלה, ויצירה בנושא פרחי הבר והטבע. התחנות מותאמות לפי חלוקת גילאים (א'- ג', ד'- ו').
בשיתוף: הרשות המקומית, המתנ"ס, בתיה"ס היסודיים, משפחה וחברים של אשר לדרך.

 

צילומים: מרכז לימודי שדה שלומי, נועה צינמן, טל אמיר, עמיר בלבן, רועי טלבי, הגר ספירו-טל,  דב גרינבלט, טלי קדמי, אבנר רינות, אלכס גיפמן, אביב אבישר, ארכיון החברה להגנת הטבע

 על הטיולים שהיו

יום שבת 22.3.2014

חיפה: אביב בנחל לוטם (לזכרו של רן פרן): 9:30 - 12:00

אביב מיוחד בואדי לוטם בו חגגנו את הטבע העירוני, קראנו לשימור האזור והשקנו את חוברת מסלולי טיול בטבע העירוני. המשתתפים נהנו מהפנינג שכלל סיורים מודרכים בוואדי, הדרכות, פעילויות שמירה על הסביבה, סדנת תיפוף, ציורי פנים ועוד.

בשיתוף: שבט אילנות של הצופים, פורום ציבורי כרמל

חדרה: מורשת וטבע נפגשים בברכת עתא: שני סבבים: 11:00-12:00 ו- 12:00-13:00

כ-150 אנשים השתתפו, בניהם ילדים רבים. הקהל במקום נהנה מהסיורים השונים, בניהם: תחנה המספרת על ההיסטוריה של בריכת החורף, תחנה המסבירה על החי והצומח שבבריכה וכמו כן המשתתפים חתמו על האמנה לשימור בריכת החורף.

הרצליה: חגיגת טבע עירוני לכל המשפחה בפארק הרצליה 9:00-12:00.

לא פחות מ5000 אנשים הגיעו! הסיורים והפעילויות היו מלאים עד אפס מקום, ותלמידי העיר, מודרכים ע"י מדריכי החברה להגנת הטבע, סייעו בקבלת הקהל ובהדרכות.

הקהל הכיר ולמד מקרוב על "בריכת הבאסה", שטח טבעי עצום וייחודי שזוכה לפיתוח, טיפוח ושימור על ידי עיריית הרצליה. בריכת החורף מביאה אל העיר שלל רב של בעלי חיים ציפורים וצמחייה ייחודיים ונדירים המשמרים את המאזן האקולוגי שלנו.

עוד מאירועי היום: סיורי צפרות, טיבוע ציפורים, סיור ליקוט צמחייה  ומתחם ילדים: פינת יצירה, הפרחת בועות סבון ענקיות ופעילות קרקס.
בשיתוף: עיריית הרצליה, המרכז לטיפוח ציפורי הבר בחצר.

תל אביב: פעילות לכל המשפחה ברכס הכורכר האחרון של ת"א: רכס תל ברוך-שמורת ת"א: 11:00 - 13:00

בשיתוף עם פורום טבע עירוני ואיכות סביבה יצא לדרך אירוע ברכס הכורכר. הגיעו כ- 300 משתתפים ממגוון גילאים, ונקודות העניין הותאמו לכך: פעילי הפורום העבירו סיורים במשך האירוע כולו ומדריכי החברה להגנת הטבע הפעילו שתי תחנות יצירה ודוכן מידע.

רחובות: מצילים את מרחבי רחובות - שומרים על השטחים הפתוחים במזרח העיר: 9:00-13:00

כ-2000 אנשים השתתפו ב" אירוע חירום", בו תמכו במאבק לשמירת השטחים הפתוחים במזרח רחובות בהם מתוכננת בנייה.

הקהל יצא למסלולי הליכה בגבעות המוריקות והפורחות, נהנה ממגוון תחנות ופעילויות לכל המשפחה, וקרא למקבלי ההחלטות לשמור על הטבע והמרחבים הפתוחים שלנו.

 

מודיעין: שמח ופורח בגבעות: 10:00-12:00  

מאות אנשים השתתפו באירוע בגבעות רגב וחרובה:תושבי האיזור ואף תומכים מיישובים מרוחקים, לרבות אילת! חוגי הסיירות של מודיעין קיבלו את פני הקהל בביתני מידע מושקעים, מהם ייצאו לסיורים, כולל סיורי פריחה מקסימים באיזור.

הגבעות נמצאות בשטח פתוח רחב ידיים והן שופעות פריחה בשלל צבעים, מעוטרות בשרידי בוסתנים ואתרים ארכיאולוגיים. הקהל הוזמן  לתצפית מדהימה לכיוון מישור החוף במערב והרי ירושלים ממזרח וקררא לתמיכה בשימור אזור ייחודי זה.

ירושלים: נדידת הציפורים בלב העיר: 9:00-11:00 

המשתתפים פגשו את הציפורים הנודדות עם צוות המחקר של התחנה לחקר ציפורים בירושלים. במקום התקיימה פעילות טיבוע ציפורים, נצפה סרט טבע עירוני הוקרן, וכל משתתף חזר הביתה עם יצירה ברוח אירועי היום.

 

יום שני 24.3.2014 

לוד: הפנינג אביב בנחל גזר: 16:30-19:00

האביב כבר נותן את אותותיו ונחל גזר נשטף בסימניו. הקהל נהנה  מתחנות הסברה על הפרחים והציפורים המקומיים, מתחנות יצירה מהטבע ומהכנת כדורי זרעים והופעה.
בשיתוף: היכל התרבות, מתנ"ס גני יער.

 

יום חמישי 27.3.2014  

אילת: וואדי שחמון בגשר של ששת הימים, 16:00 – 18:00.
בלב העיר עובר לו ואדי שחמון. אתר טבע עירוני מרהיב מלא בצמחיה ובבעלי חיים.
הקהל התוודע לוואדי ונהנה ממגוון פעילויות ביניהם תחנת מידע על אתרי טבע עירוני ומסלולים, פעילויות אתגר, תחנת תצפית על ציפורים, סיורים בוואדי, תחנת פיתות ותה ועוד.

יום שישי 28.3.2014 

יאנוח-גת: הטבע של גת יאנוח מחכה לכם: שני מקצים: 9:00-12:00 ו-

הקהל נהנה משלל פעילויות לכל המשפחה: פעילות בנושא ציפורים, הופעה לילדים, תחרות ידע, הכנת תחנות האכלה לציפורים, סיור בכפר ועוד.
בשיתוף: המועצה המקומית יאנוח-גת.

 

מעלות-תרשיחא: שישי בשכונות: "פרחי הבר": 12:30-14:00

הפנינג עירוני ברובע ב' בעיר מעלות-תרשיחא. הפנינג שמתקיים ע"י המל"ש מדי חודש ברובע אחר והפעם האירוע היה בנושא פרחי הבר.
בשיתוף: מתנ"ס, עיריית מעלות-תרשיחא.

נתניה: טבע עירוני בפארק אגם החורף:  10:00 -14:00

שלולית החורף של נתניה היא פארק עירוני שנשמר כאזור טבעי. הקהל השתתף בהפנינג חווייתי סביב השלולית. יצאו סיורים בפארק, התקיימה הדרכה על החי והצומח המקומיים והוכנו שולחנות פעילות ויצירה לכל המשפחה. ההפנינג שילב בתי ספר בעיר.

בשיתוף: עיריית נתניה ובי"ס שדה חוף כרמל.

 

כפר סבא: סיור עצים  9:00-12:00 

מסלול טיול בשלושה מתחמים הסטורים בעיר כפר סבא לכל המשפחה ולכל הגילאים, בהם עצים ותיקים בני עשרות שנים. המשתתפים פסעו דרך גן הזיכרון, בית הספר אוסישקין ומתחם העיריה (החאן). תוך הליכה ברחובות העיר גילו את נפלאות היער העירוני הכפר סבאי, מגוון גדול של מיני עצים, מופעים מרשימים של עצים ועצים עם סיפורים אנושיים או בוטניים מיוחדים

 

מיער קפלן אל אתר האירוסים: 9:00-12:00
מסלול טיול לכל המשפחה ולכל הגילאים. המשתתפים החלו את היום בסיור ביער קפלן, בו חזו בניסיון של העתקת צמחים אל חורשת האקליפטוסים - אחת האחרונות בעיר. במהלך היום צפו על הסביבה הקרובה והרחוקה, וצעדו במסלול בין הגנים של שכונת קפלן - המעברה שהפכה לשכונה, אל אנדרטת חטיבת אלכסנדרוני כובשת כפר סבא הערבית. המסלול נחתם בבית האבן באתר האירוסים המשוקם.

תל אביב: ריח פרדסים בתל-אביב: 13:30-16:00

במרחק נגיעה, ובאמצע העיר ההומה, נחבאת לה פנינת טבע מקסימה. הקהל הגיע לאירוע טבע בעיר, בנחל פרדסים, שם למד אודות הייחודיות והחשיבות של האתר ואיך שומרים עליו. לאורך היום התקיימו מגוון פעילויות מהנות לכל המשפחה: סיורים באזור, תחנות יצירה והפעלה, סיור ליקוט ופינת פיתות ותה מהביל.

בשיתוף: חוגי הסיור של החברה להגנת הטבע, אגף שפ"ע והרשות לאיכות הסביבה בעיריית תל אביב-יפו.

 

מודיעין: מסע בזמן בגבעת שר: 13:30-15:30

בגבעת שר המשופעת אתרים ארכיאולוגים, פריחה אביבית מרהיבה ונופי טבע. במקום התקיים אירוע "מסע בזמן", בו פגשו דמויות מרתקות מהעבר, הקהל למד על אורחות החיים בימי קדם, והתוודע לטבע הפראי המצוי במרחק נגיעה מהבית.

לחצו כאן למעבר לעמוד האירוע

 

ירושלים: טבע, צבאים ושבת נפגשים. לא תבואו? 14:00-16:00

במצפה נפתוח, פנינת טבע עירוני ייחודית בהרי ירושלים, מתרוצצת דרך קבע עדר צבאים מרשימה וממחישה את השילוב הנדיר של העיר והטבע. קהילת החברה להגנת הטבע הזמינה את הציבור הרחב לקבל את השבת במרחב טבע נדיר בעיר. האירוע כלל סיורים מודרכים (כל חצי שעה), פינות יצירה לילדים, הכנת תה ופיתות והמון אוויר צלול.

 

 יום שבת 29.3.2014 

חיפה: חגיגת אביב בוואדיות רמז וזיו: 9:30 - 13:00

הנחלים רמז-זיו מהווים ריאה ירוקה לתושבי השכונות נווה שאנן, רמות-רמז, רמת-ספיר וזיו. לכבוד האביב, שכבר מגיח מעבר לפינה, קהילת חיפה הזמינה תושבים לאירוע חגיגי המבשר את תחילתו של האביב, בשילוב נדיר של טבע ועיר. במקום נערכו טיולים מודרכים בנחלים, הפעלות לילדים ולמבוגרים, דוכני מידע והמון טבע.
בשיתוף: מתנ"ס רמות-ספיר, אגף התרבות עיריית חיפה, ועד שכונת רמות-ספיר, שבט אפיק של הצופים, בית הספר הפתוח.

לחצו כאן להרחבה על האירוע

 

תל אביב - יפו: טבע במרחק נגיעה מהעיר:  10:00-13:00

400 אנשים פקדו את האירוע, בה הופעלה תחנת הסברה בה הוסבר על התכנון לבינוי באזור ועל החלופות המוצעות ותחנת יצירה שהתמקדה במינים המקומיים.

 

רצועת הנופש, צמודה לרמת אביב , מציגה נוף פתוח לשדות וגבעות מוריקות. הקהל נהנה משלל פעילויות לכל המשפחה: פיתות על סאג', תה צמחים בטבע, סדנאות יצירה והפעלה, ושני סיורים יצאו לבריכת החורף.

בשיתוף: חוגי הסיור של החברה להגנת הטבע.

 

 

טבע עירוני בחוף גבעת עלייה ביפו:  16:00 | נקודת מפגש: מרכז פרס לשלום

סיור טבע עירוני קסום בחוף גבעת העלייה ביפו. בסיור הכרנו פנינת טבע בתולית המהווה בית גידול לבעלי חיים וצמחים ואת מצוק הכורכר וטבלאות הגידוד.

 

 

ירושלים: טבעי שזה תנכ"י,  11:00-13:00

הידעתם שממש בלב העיר שוכן לו אתר טבע עירוני מיוחד מסוגו? קהילת ירושלים של החברה להגנת הטבע הזמינה את הציבור להשתתף באירוע מיוחד שכולו טבע עירוני על אחת הגבעות היפות שבעיר. באירוע היו סיורים מודרכים, פינות יצירה, הכנת תה ופיתות ונוף ירושלמי מרהיב.

באר שבע: יש טבע בבאר שבע – בואו לפגוש את הטבע מחוץ לבית,  7:30-13:00

400 אנשים השתתפו באירוע, לרבות אורחים ממרכז הארץ, אשר נהנו ממגוון רב של פעילויות: טיבוע ציפורים, הכנת עפיפונים, הדרכות על האנדרטה, על העיר באר שבע וסביבתה וכן על הרכבת לאילת ועל חשיבותו וקיימותו של הטבע העירוני.

בין השעות 7:30-9:30, נערך טיבוע ציפורים, ובין השעות 9:30-13:00 נפרשו במקום תחנות והפעלות לכל המשפחה. 
בשיתוף: עיריית ב"ש, חברת כיוונים, חוגי הסיירות, ובחסות קרן ברכה.