חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

אירוס הגלבוע פורח ואנחנו ממליצים על טיול

הגדל

חגיגת הפריחה בעיצומה והכוכבים הגדולים של החודש הם מיני אירוס ההיכל הפורחים משמורת ירוחם ועד צומת המפלים בגולן. מרבית מיני האירוס הם אנדמיים (ייחודיים) לא"י ולאזור מסוים בארץ. הסוג אירוס או איריס (שני השמות נכונים) קרוי ע"ש אלת הקשת בענן היוונית ואכן הם מפגינים מגוון רב של צבעים. יש ביניהם בהירים - אירוס נצרתי, הדור ואירוס הגולן ויש כהים כמו אירוס הגלבוע, הנגב, השחום והארגמן.

 

אירוס הגלבוע מוביל בהאבקת חרקים

 

אירוסי ההיכל הם הקבוצה הבולטת מבין האירוסים ומאופיינים בפרח גדול ומרשים, לרוב בקוטר- 8-10 ס"מ, הנישא על עמוד תפרחת בגובה 20-40 ס"מ. ברוב המקרים עמודי התפרחת מופיעים בקבוצות והם בעצם צמח אחד בעל גבעולים רבים שיצאו מקני שורש המתפשטים לרוחב.
בכולם יש 3 "מנהרות" האבקה הקורצות לחרקים בצבע הצהוב של האבקה ובכתם כהה יותר מצבע הפרח, כתם המסמן לזכרי הדבורים את מקום "המנחת". זכרים אלו לנים בתוך מנהרות הפרח ותוך כך נדבקת אליהם האבקה וכך הם דואגים להאבקת והפריית הפרח. מהפרחים נופלים זרעים כבדים שאינם נישאים ברוח, אלא נגררים ע"י נמלים הנמשכות לגוף שומני מתוק על הזרע.

 

אירוס הגלבוע הוא מהבולטים והיפים בישראל

אירוס הגלבוע הוא מהבולטים והיפים מבין האירוסים, מה שגרם בעבר ל"חובבי פרחים" לקטוף ולעקור אותו כמעט עד להשמדה. בזכות מבצע חינוכי- הסברתי בשילוב עם האבקה ידנית - משוגעים לעניין "שהתחפשו" לדבורים והעבירו אבקה מפרח לפרח, התאושש מין זה בגלבוע. זו הייתה אחת ההצלחות הגדולות של ארגוני שמירת הטבע. אירוס הגלבוע הוא גם סמלה של החברה להגנת הטבע. מלבד רכס הגלבוע נמצא האירוס גם בריכוזים קטנים בצפון השומרון.

טיול לגלבוע אל פריחת האירוס
לפני שאתם יוצאים לדרך כדאי לחשוב טוב על מועד היציאה. שיא הפריחה בשנה רגילה הוא בסביבות אמצע מרץ. בימי שבת בעונה זו כביש הגלבוע עמוס לעייפה משעות הבוקר המאוחרות. כיוון שהכביש צר התנועה בו בשבת היא חד- סטרית- ממערב למזרח. כדי להימנע מפקקים וחיפוש חנייה כדאי לבחור יום אחר או להגיע בשבת ממש מוקדם.

הר ברקן – הריכוזים הגדולים של אירוס הגלבוע נמצאים על פסגת הר ברקן ובמורד המזרחי שלו. שביל מסומן עובר ליד ריכוזים גדולים ובנקודות תצפית מרשימות על הרי שומרון בדרום, עמק בית שאן והרי הגלעד במזרח, עמק חרוד בצפון ועמק יזרעאל במערב.
קשה לפספס את ההר - לאחר מספר דקות נסיעה בכביש הראשי של הגלבוע הכביש יוצא מבין יערות קק"ל ועובר ליד פסגה עליה ניצב מגדל תצפית של קק"ל. שביל סלול המתאים גם לעגלות עולה למגדל התצפית, אך כדי לראות את האירוסים יש ללכת ממנו מזרחה עם הסימון האדום.
אם לא מצאתם חנייה בהר ברקן סעו עוד ק"מ מזרחה ופנו ימינה לחניון האירוסים. ממנו עוברים פתח בגדר מערבה ועולים מתון לכוון ההר בין האירוסים. למרות הקללה שהטיל דוד על הגלבוע - "אל טל ואל מטר", הרי שפע הפריחה והעשב בעונה מוכיח שבכל זאת יורד כאן גשם. הסיבה למיעוט העצים הטבעיים (שאינם נטיעות קק"ל) בגלבוע היא סוג המסלע והקרקע ולא מיעוט גשמים.

טיול משפחתי "הרפתקני" בנחל יצפור - אחד המסלולים היפים בגלבוע, במיוחד בחודש מרץ, יורד בערוצו של נחל יצפור אל עמק בית שאן. כ- 2.5 ק"מ של ירידה מהנה עם מספר קטעים של חוויה במדרגות סלע ומפלונים יבשים מהווים טיול כמעט לכל המשפחה, אם כי ילדים קטנים שאינם במנשא יתקשו בחלקים ממנו.
מהר ברקן ממשיכים בכביש הגלבוע הראשי ופונים שמאלה לכוון בית אלפא ובית שאן (כביש 6666 ). המסלול מתחיל ממש בצומת אחרי הפנייה, שביל בסימון אדום עובר את גדר הבקר ויורד לחורשת אורנים. מכאן הניווט הוא פשוט לגמרי - כל הזמן בירידה בערוץ. החלק הראשון עובר בין מספר חורשות אורנים ובקטעים פתוחים ניתן לראות ריכוזי אירוסים. בחצי השני מתחילה החוויה לילדים - ירידה עם או בלי יתדות במדרגות סלע וכמה גלישות קטנות. לקראת הסוף, לפני שהנחל יוצא לשטח פתוח, כדאי לחפש על ההר מימין משפחות של שפני סלע חומים.
שמו של הנחל לקוח ממשפט של השופט גדעון לפני הקרב המפורסם במדיינים: "מי ירא ומי חרד ישוב ויצפור מן הגלעד" כנראה שהוא התכוון לגלבוע ולא להרי הגלעד. מומלץ לקרוא בספר שופטים ז על הקרב המיוחד.
המסלול אינו מעגלי ולכן רצוי למצוא מתנדב להקפצת הרכב לסיום או לעשות הקפצות נהגים. מתחילת המסלול יש לנסוע כ- 4 ק"מ ובסוף הירידה המפותלת לפנות ימינה לדרך עפר טובה מסומנת באדום היורדת אל בריכת מים עגולה סגורה.