חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

החלה פריחת הנרקיסים, ולא בביצה

הגדל

הילדים מכירים את האגדה על " מלך הצפרדעים והנרקיס מלך הביצה". אבל, הרבה  לפני שאלפי פרחי נרקיס מצוי ימלאו את עמק גלילות ותל אנפה בניחוחם המשכר -  החלו כבר אחיהם, פרחי הנרקיס האפיל, לפרוח על סלעי הכורכר במישור החוף.

כמה דברים שאולי לא ידעתם על מלך הביצות - נרקיס:

 

 

זהו גיאופיט בעל בצל גדול שמהאבקה שלו השתמשו ועדיין משתמשים ברפואה וקוסמטיקה עממית: נשות רומי ערבבוה בדבש לתכשיר להלבנת עורן, בימי הביניים השתמשו באבקה להורדת נמשים. ביוון העתיקה ובהודו בימינו היא משמשת להקאה ועוד ועוד... אל תנסו זאת בבית - הנרקיס הוא פרח מוגן.

שמו בא מן האגדה היוונית על הנער היפהפה נרקיסוס שהיה אהובן של הנימפות אך לאחר שראה את דמותו במי הנחל והתאהב בה לא היה מסוגל לאהוב אדם אלא את עצמו בלבד, עד שמת מגעגועים לדמותו הוא.
במסכת ברכות בתלמוד מוזכר שמברכים עליו "בורא עשבי בשמים" והערבים רואים בריחו עד היום תרופה לכאב ראש. בתרבויות רבות בעבר פרחיו סמלו את המוות ונהגו להניח זרי פרחים ונרקיסים על הקבר.

בארץ גדלים שני מינים של נרקיסים:

 


הבולט והשכיח הוא הנרקיס המצוי, הפורח החל מנובמבר- דצמבר בהרי יהודה ובנגב והחל מסוף דצמבר באדמות כבדות כמו בשדה בין רמת אביב לגלילות או בתל אנפה. על אלו עוד נכתוב מאוחר יותר.

החל מסוף אוקטובר פורח הנרקיס האפיל, או נרקיס סתווי, שפרחיו שונים - יש להם עטרה צהובה קטנה ובולטת פחות מבפרחי הנרקיס המצוי. בעבר הוא פרח במקומות רבים בשרון אך כיום רואים אותו בעיקר על סלעי הכורכר של חוף הכרמל. כשנוסעים על כביש 2 בין מעגן מיכאל לעתלית מוזמנים הנוסעים (לא הנהג - רצוי שיישאר עם עיניו על הכביש) לחפש את ריכוזי הנרקיסים בגבעות בצידי הכביש. ומי שמגיע לבריכות הדגים של מעין צבי לראות את עופות המים מוזמן גם לחפש את ריכוזי הנרקיסים לאורך דרכי הכורכר מהברכות לכוון למעגן מיכאל.