חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

"הדודאים נתנו צבעם" או: בעקבות תפוח המשוגעים

מאת עומר שפירא

"הדודאים נתנו ריח ועל פתחינו כל מגדים"
(שיר השירים ז', י"א-י"ד)

תאור זה של צמח הדודאים מתייחס לסוף אביב בו הפרי מפיץ ריח מושך. כעת בחורף, בעיקר בינואר – פברואר, בולטים צמחי הדודאים בשושנת העלים הגדולה ובפרחים היפים בסגול עז הנחבאים בתוכה.

דודא רפואית. צילום: לביא ארצירגע לפני שהגבעות מתכסות בעשרות מינים של פרחים בכל הצבעים זה הזמן לשים לב לדודאים. ראיתם שושנת עלים ירוקים כהים וגדולים השרועים על הקרקע- גשו לבדוק ורוב הסיכויים שתראו במרכזה מספר פרחים קטנים ויפים. עד כאן מה שרואים, מכאן מתחילות האגדות, הדמיון והאמת המדעית שמאחרי הסיפורים.

קשה למצוא עוד צמחים שעוררו את הדמיון האנושי עוד מימי קדם כמו הדודאים. החל בסיפור ראובן בן יעקב ולאה שמצא פרי דודאים בשדה והביאם לאמו ביודעו שהם סגולה (בדוקה?) לכח-גברא ולפריון. רחל אחותה הציעה לה עסקה- הדודאים תמורת התור הלילי עם יעקב. לפי הסיפור רחמה של רחל העקרה נפתח הודות לדודאים.

המיתולוגיה סביב הצמח הלכה וגברה ובימי הביניים הוא נודע באירופה במגוון סגולות, חלקן קשור לפריון והגברת כח הגברא וחלקן לשגעון התוקף את מי שעוקר את הצמח. לאגדות הערביות בנושא יש חיזוק בדמות תחריטים מימי הביניים בהם נראה כלב שחור קשור לצמח דודאים וציור שורשי הצמח בדמות אדם (כולל איברי המין). הרעיון הוא כזה- אדם שיעקור את הצמח צפוי ללקות בשגעון, לכן חופרים סביבו וחותכים את שורשיו מלבד אחד. באמצע הלילה קושרים כלב שחור לצמח והולכים. הכלב רץ אחרי בעליו כשהוא עוקר את הצמח ותוך כך נכנס בו השגעון (או שלא) והאדם מרוויח את הצמח.

ומה האמת שמאחרי הסיפורים? הפרי עצמו בשלב הראשון, בסוף החורף ותחילת האביב הוא רעיל ובעל השפעות נרקוטיות חזקות בגלל ריכוז חומרים אלקלואידים. הודות לכך זכה לשם הערבי "תופאח אל מג'אנין"- תפוח המשוגעים. לעומת זאת בסוף האביב כשהוא מבשיל ונהיה כתום הוא מאבד את הרעילות ואז הציפורים אוכלות אותו ומפיצות את זרעיו. הריח המושך בעונה זו נתן השראה לשירים ולסיפורים אודותיו. בבדיקות מעבדה נמצאה כמות מזערית של הורמוני מין, אך ספק אם מעבר לאגדה יש בהם כדי לעורר את התשוקה וכח הגברא כפי שמיוחס לצמח.

איפה רואים את הדודאים? ראשית נדגיש שזהו צמח מוגן ויש לפסול כל פנטזיה של שימוש בו לצורך זה או אחר מלבד צילום. הצמחים גדלים על אדמות כבדות ( לא על חול) ברוב חלקי הארץ מצפון הנגב עד הגולן, לא בריכוזים אלא כבודדים. מקום מומלץ לראותם בשילוב עם הנוף היפה והמערות הרבות הן גבעות השפלה המוריקות.

עוד סיפורים ואגדות על הדודאים וצמחים נוספים תוכלו לשמוע ולחוות במסגרת טיולי המשפחות "אל הפירמידה במדרס" בשבת הקרובה 23 בפברואר 2008. פרטים בטלטבע 03-6388688.