חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

פריחה וקוץ בה

24/04/2014

אתה הולך ברחוב, בחוץ יום יפה, הציפורים מצייצות, החרציות מלבלבות ולפתע תוקף אותך עיטוש ממזרי שהתגנב לו מתחת לאפך...
זו היא פריחת האביב היפהפיה, שנושאת עימה גם בשורה פחות טובה לאלרגיים שבנינו. אז איך זה עובד? באביב, בשיאה של תקופת הפריחה, ישנם מינים של עצים שמאביקים את עצמם (התהליך בו גרגר של אבקה מופק באיבר הזכרי של הצמח, ומועבר לאיבר הנשי – זאת לשם התרבות) בתחילת מסע הרבייה שנחתם בחודשי הסתיו. הכל טוב ויפה, רק שאם את או אתה רגישים לחלבונים שבאבקת הפרח, לצד מראה עיניים מלבב של פריחה, סביר שתפצח בסדרת התעטשויות, נזלת ובמקרים חמורים אף עיניים דומעות, גירודים ושיעול.

תחרות אגרסיבית
"עצים כמו בליל החורש והזית האירופי מאביקים את עצמם, ובכלל המוטיב בתקופה זו הוא הריח. מה הכוונה? התחרות על המאביקים היא אגרסיבית, הפרחים מפיצים ריחות שלא ניתן להתעלם מהם ובאופן כללי האוויר עמוס בניחוח מדהים". כך עמיר בלבן, מנהל תחום הטבע העירוני בחברה להגנת הטבע. אז מה שהוא חגיגה רב-חושית לרובנו, הוא מטרד של ממש עבור אנשים שסובלים מאלרגיות.


המשרד להגנת הסביבה מפרסם מדי חודש תחזית פריחה של צמחים אלרגניים, קרי: צמחים שנושאים חומר שעלול לגרום לתגובה אלרגית אצל בני האדם (וכמובן גם אצל בע"ח). כך באפריל "כיכבו" ברשימה עצים כמו האלה, האקליפטוס או עץ השיטה – צמחים עשבוניים דוגמת הסרפד או הירבוז, וצמחים דגניים כגון הסיסנית או ציבורת ההרים. למידע נוסף, מומלץ לבקר באתר המשרד.
אז בפעם הבאה שלצדכם אדם אלרגי שמתלונן על הפריחה, תבינו גם אותו...

 

 

 אקליפטוס ענק באור עקיבא. צילום: ד"ר אבישי טייכר