חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

סכנה מרחפת על עכובית הגלגל

קטיף של עכובית הגלגל. צילום: עופר בשן (הגדל)

עכובית הגלגל, או בשמה הערבי- עכוב, היא צמח קוצני רב שנתי הצומח ברוב חלקי הארץ. העכובית מורכבת מעלים גדולים, אשר במרכזם מתפתח עמוד תפרחת עם ראשים חומים ועליהם פרחים צהובים. עם הבשלת הפירות מתייבש הצמח כולו, ניתק מבסיסו ומתגלגל כגלגל ברוח, וכך הוא מפיץ את זרעיו.

צוואר השורש, העלים והקרקפות של הצמח נחשב למעדן בקרב אוכלוסיות הערביות והבדואיות, אשר קוטפות אותו לצרכי מאכל. כתוצאה מהעקירה והליקוט, תפוצת הצמח פחתה מאד, משום שהקטיף מוביל לקטימת עמודי התפרחת והפצת הזרעים לא מתבצעת.

לאחר שהתגלה כי תפוצתו של הצמח פוחתת והולכת, הוחלט בשנת 2005 להכריז על העכובית כצמח מוגן. אולם, מתצפיות שערכו אנשי בית ספר שדה גולן וחרמונים של החברה להגנת הטבע עולה, כי לפחות בבתי הגידול בגולן, הקטיף ממשיך במלוא עוזו, בעיקר בימים אלה, בהם פורחת העכובית.

לדברי גיל צ'מקה, מנהל בית ספר שדה גולן וחרמונים של החברה להגנת הטבע, השטחים הגדולים אותן כיסה העכובית בעבר, מתמעטים והולכים. לדבריו, מדובר בתהליך מוכר, שעבר גם על האזוב, אחד ממרכיבי התבלין הפופולרי "זעתר". גם האזוב גדל בעבר בשטחים נרחבים ברחבי הארץ, ותפוצתו ירדה בעקבות קטיף אינטנסיבי לצרכי מאכל. בעקבות כך, האזוב הוכרז כמין מוגן, אבל הדבר לא האט את הקטיף. ניסיונות לגדל את האזוב ואת העכוב בצורה יותר "ממוסדת", בשדות, הצליחה בצורה חלקית בלבד. "הקוטפים טוענים שאין כמו בלאדי- טבעי מהשטח", מסביר צ'מקה.

לפני כשבועיים תפסה המשטרה טנדר ועליו שקים מלאים בעכובית, ולמעלה מ-50 דוחות ניתנו עד כה לקוטפים בעונה זו, אולם נדמה שאת התופעה יהיה קשה להכחיד. מביס"ש גולן וחרמונים של החברה להגנת הטבע מבקשים מתושבי הגליל והגולן הנתקלים בקוטפי העכובית, לדווח על כך למייל או לביס"ש גולן וחרמונים 04-6965030