חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

סוף עונת האירוסים - פריחת האירוס ההדור

אירוס הדור. צילום: יובל ספיר (הגדל)

בימים אלו של אמצע אפריל כבר סיימו רוב אירוסי ההיכל את פריחתם המרשימה שהחלה בפברואר עם אירוס הארגמן ונמשכה בחודש מרץ עם מגוון אירוסים מהנגב ועד הגולן. כיום נותר נציג יחיד לקבוצה זו, יש אומרים שהוא היפה מכולם ושמו מעיד על יופיו – האירוס ההדור. מין זה פורח רק בגליל העליון המזרחי: ליד ברעם, ליד מלכיה, ליד מטולה וליד תל חצור. הוא בולט בפרחיו הגדולים בצבעי לבן ואפור עם "מסלול נחיתה" בצבע שחור בכניסה למנהרות ההאבקה.

עונת הפריחה
מבין המקומות שהוזכרו הפריחה המוקדמת יותר, בין תחילת לאמצע אפריל, היא בתל חצור וליד מטולה. גבוה יותר בהרים, במלכיה והר פועה הפריחה מעט מאוחרת יותר. אם מזג האוויר באפריל יישאר קריר יחסית ייתכן והפריחה תמשך עד סוף החודש.

היכן ניתן לראות את האירוס?
האירוס ההדור מתאים "לעצלנים" ופורח ליד תל חצור וליד מלכיה ממש קרוב לכביש ובמקומות האחרים במרחק הליכה קצר.

שמורת האירוס ליד תל חצור: הכביש הראשי החדש עוקף כיום את תל חצור ממערב. כדי להגיע לשמורה יש לפנות בשילוט לאיילת השחר ותל חצור מכביש 90, צפונית לצומת מחניים. קבוצה בודדת של כ-20 פרטים נמצאת כ- 100 מטר לפני השמורה מצד ימין של הכביש הישן. לפני שמחפשים אותם רגלית כדאי לאתר אותם קודם מהכביש על שיפולי הגבעה במקום שמתחיל מעקה הבטיחות. נ.צ- 20340-26885 .

תל אבל בית מעכה ליד מטולה: פריחה יפה של עשרות פריטים של האירוס ההדור פורחים במדרון הצפון מערבי של תל אבל בית מעכה מדרום למטולה. הגישה מכביש 90 אחרי תל-חי, יש לפנות לכפר יובל ואחרי כ- 150 מ' שמאלה וצפונה כ- 1.5 ק"מ עד למרגלות התל, ממנו תצפית יפה על אזור נחל עיון.

הר מלכיה: ריכוז יפה בצמוד לכביש הצפון , ליד הפנייה המערבית לקיבוץ מלכיה השוכן בין מצודת כ"ח לאביבים. הריכוז מצפון מזרח לצומת הפנייה לקיבוץ, נ.צ – 19765-27820 . לא הרחק משם שוכן נחל קדש ובו מסלול טיול משפחתי אתגרי מומלץ.

הר פועה ליד ברעם: בנחל דישון, קרוב לכביש בין ברעם ליראון. לבאים מצומת חירם יש לעבור את הפנייה לקיבוץ ברעם ואחרי כ- 2 ק"מ לפגוש מימין לכביש את שביל ישראל שבנחל דישון. נ.צ- 19285-27325 .