חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

קיפוד החולות

26/11/2018

 

 

קיפוד חולות

צילום: אייל ברטוב


 

אחד משלושת מיני הקיפודים החי בארץ והקטן משלושתם. קיפוד החולות הוא מין במשפחת הקיפודיים, סדרת אוכלי החרקים. מין זה מאוים על ידי מספר גורמים ובכללם פגיעה קשה בבתי הגידול שלו כתוצאה מפיתוח והתמרת שטחים טבעיים לחקלאות או ייעור בידי אדם.


שם מדעי:
Hemiechinus auritus
Long eared Hedgehog

 

היכן נמצא?
קיפוד החולות נפוץ באזורים חוליים ובעלי אדמות קלות, בעיקר באזור החוף - מקיסריה בצפון ועד לחולות מערב הנגב בדרום. קיפוד החולות מצוי גם באדמות הלס סביב באר שבע, עד לדרום חבל לכיש. את קיפוד החולות ניתן למצוא לעיתים גם בגינות בערים: בתל אביב, בהרצליה, ברעננה, בכפר סבא, ברחובות בנס ציונה ועוד.

 

מהם מאפייניו?

קיפוד החולות ניכר באוזניו הארוכות והבולטות כמו גם ברגליו הארוכות. גחונו בהיר עד כדי צבע לבן קרמי ואפו מחודד ביחס לשני החברים הנוספים במשפחה החיים בארץ: קיפוד המדבר והקיפוד המצוי. קיפוד החולות פעיל בעיקר בשעות הערב והבוקר אז הוא מחפש את מזונו הכולל בעיקר מגוון גדול של פרוקי רגליים וחלזונות. את המזון מחפש הקיפוד בעיקר באמצעות חוש הריח המפותח ולעיתים קרובות הוא מסתייע ביכולת החפירה המרשימה שלו בכדי לאתר את מזונו. מעבר לשעות הפעילות קיפוד החולות מבלה את זמנו כיחידאי במנוחה במחילות אותן הוא חופר או במחסות מוכנים ( מתחת לאבנים, גדרות ועוד).הרבייה מתרחשת באביב ובקיץ וקיפודה עשויה להמליט פעמיים בשנה. ההריון נמשך 36-37 ימים ולאחריו נולדים בין גור אחד לחמישה שהם סומים וקוציהם רכים. העיניים נפקחות כשלושה שבועות לאחר ההמלטה.


מדוע נמצא בסיכון?

בין הטורפים הטבעיים של קיפודי החולות נמנים האח העיטי, גיריות מצויות ומינים שונים של כלביים.
קיפוד החולות מצוי בהגדרת ה"פגיע" בספר האדום של החוליתנים בארץ. מין זה מאוים על ידי מספר גורמים ובכללם פגיעה קשה בבתי הגידול שלו כתוצאה מפיתוח והתמרת שטחים טבעיים לחקלאות או ייעור בידי אדם. קיטוע בתי הגידול באמצעות מערכות כבישים מביא לדריסה של קיפודים רבים מדי שנה . תחנות האכלת חתולים וזבל ברחובות גורם להתגודדות קיפודים (שהם בדרך כלל יחידאיים) סביב עודפי המזון ולהדבקתם במחלות ובטפילים שונים ובכלל הגרב (סקביאס).

 

מה עושים כדי להגן עליו?
על מנת לסייע לקיפודים להמשיך ולשרוד באזורנו פועלת החברה להגנת הטבע לשמור על שטחי החולות הנדירים של הארץ, להגן על קרקעות הלס של צפון הנגב מפני תהליכי התמרה ולשפר את מדיניות הסניטציה בארץ על מנת למנוע הפרת האיזונים הקיימים  בטבע.

 

 

 

 

 

  סקר יונקים וזוחלים - חלק א
  סקר יונקים וזוחלים - חלק ב