חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

קיפוד החולות

26/11/2018

 

 

צילום: אייל ברטוב


 

אחד משלושת מיני הקיפודים החי בארץ והקטן משלושתם. קיפוד החולות הוא מין במשפחת הקיפודיים, סדרת אוכלי החרקים. פיתוח בשטחים טבעיים בהם הוא גדל, הפיכתם לשטחי חקלאות וייעור בהם, מאיימים על אוכולוסיית קיפודי החולות בישראל. 


שם מדעי:
Hemiechinus auritus
Long eared Hedgehog

 

היכן הוא נמצא?
קיפוד החולות נפוץ באזורים חוליים ובעלי אדמות קלות, בעיקר באזור החוף - מקיסריה בצפון ועד לחולות מערב וצפון הנגב בדרום. קיפוד החולות מצוי גם באדמות הלס סביב באר שבע, עד לדרום חבל לכיש. את קיפוד החולות ניתן למצוא לעיתים גם בגינות בערים: בתל אביב, בהרצליה, ברעננה, בכפר סבא, ברחובות, בנס ציונה ועוד.

 

מהם מאפייניו?

קיפוד החולות ניכר באוזניו הארוכות והבולטות וברגליו הארוכות. גחונו בהיר עד כדי צבע לבן קרמי ואפו מחודד ביחס לשני החברים הנוספים במשפחה החיים בארץ: קיפוד המדבר והקיפוד המצוי.

הוא פעיל בעיקר בשעות הערב והבוקר, אז הוא מחפש מזון הכולל בעיקר מגוון גדול של פרוקי רגליים וחלזונות. את המזון מחפש הקיפוד בעיקר באמצעות חוש הריח המפותח ולעיתים קרובות הוא מסתייע ביכולת החפירה המרשימה שלו.

מעבר לשעות הפעילות, קיפוד החולות מבלה את זמנו כיחידאי במנוחה במחילות אותן הוא חופר או במחסות מוכנים - מתחת לאבנים, גדרות ועוד).

קיפוד החולות רגיש לקור יותר מהקיפוד המצוי ומקיים שנת חורף לתקופות משתנות, בהתאם לתנאי מזג האוויר.

הרבייה מתרחשת באביב ובקיץ. קיפודה עשויה להמליט פעמיים בשנה. ההריון נמשך 36-37 ימים ולאחריו נולדים בין גור אחד לחמישה שהם סומים וקוציהם רכים. העיניים נפקחות כשלושה שבועות לאחר ההמלטה.


מדוע הוא נמצא בסיכון?

בין הטורפים הטבעיים של קיפודי החולות נמנים האח העיטי, גיריות מצויות ומינים שונים של כלביים.
בנוסף הוא מוגדר כ"פגיע" בספר האדום של החוליתנים בארץ. הוא מאוים על ידי מספר גורמים כמו פגיעה קשה בבתי הגידול שלו כתוצאה מפיתוח והתמרת שטחים טבעיים לחקלאות, או ייעור בידי אדם. קיטוע בתי הגידול באמצעות מערכות כבישים מביא לדריסה של קיפודים רבים מדי שנה.

גם תחנות האכלת חתולים וזבל ברחובות גורמות להתגודדות קיפודים, שהם בדרך כלל יחידאיים, סביב עודפי המזון וכך הם נדבקים במחלות ובטפילים שונים, כמו הגרב (סקביאס).

 

מה צריך לעשות כדי להגן עליו? 
החברה להגנת הטבע פועלת על מנת לסייע לקיפודים להמשיך ולשרוד באזורנו באמצעות עידוד פעולות של הגנה על שטחי החולות הנדירים של הארץ, הגנה על קרקעות הלס של צפון הנגב מפני תהליכי התמרה ושיפור מדיניות הסניטציה בארץ כדי שלא יופרו האיזונים הקיימים בטבע.

 

 

 

 

 

  סקר יונקים וזוחלים - חלק א
  סקר יונקים וזוחלים - חלק ב