חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

ככה זה בטבע

10/07/2014

עושים עצמם מתים, דוקרים, מתקשחים ומרססים. אלו רק חלק מהשיטות המרתקות של עולם החי להתגונן בטבע.

 

בימים רגישים אלו מעניין לחשוב על בעלי החיים שבטבע. רוב בעלי החיים צריכים לסגל לעצמם שיטות מתוחכמות, כדי להתגבר ולהערים על הטורפים שלהם, בשביל לשרוד ולהמשיך את הקיום שלהם בטבע. הם תמיד צריכים להיות דרוכים ומוכנים כדי לנקוט פעולת מנע. הנה כמה שיטות מרתקות של עולם החי כדי לשרוד.

 

זיקית. צילום: אילת לב ארי שלי

 

התנהגות מילוט

רוב בעלי החיים חיים את חייהם בצל איום מתמיד של התקפות טורפים. הם תמיד צריכים להיות דרוכים ומוכנים כדי לנקוט פעולת מנע. איך הם עושים זאת? בעזרת 3 אסטרטגיות בסיסיות: לקפוא במקום, לנוס ולהילחם. לעיתים ממש בסדר הזה. ארנבים ואנטילופות צעירות, למשל, קופאים בתנוחה שפופה עד שהטורף כמעט מעליהם ואז נמלטים במהירות, לפני שהטורף מתעשת ופותח במרדף. אם הקפיאה לא עוזרת פונים למנוסה. יש צבאים המצליחים להגיע למהירות של 65 ק"מ בשעה, ומסוגלים לשמור על מהירות גבוהה למשך זמן ארוך, בניגוד לטורפים שלהם. ויש שכלולים של מנוסה רגילה. אצל הקרנף, הגנה עצמית יכולה להסתכם בנעיצת מבט שחצני לעבר האריות, הפיל, לעומתו, יכול להסתער באופן נמרץ.

 

מימין, צפרדע מסוג אילנית. צילום: ערן אוהל. משמאל, שועל. צילום: אורן מגורי-כהן.

 

 

שריון מגן

שיניים טורפות, ציפורניים דוקרניות וקרניים מחודדות הם חלק מעולם החי. לכן מינים רבים חיפשו להם מקלט בצורה של שריון גוף. כבעלי שריון הם כבדים ומגושמים. אלו הם הטנקים של עולם החי. בין היונקים, בעלי השריון נדירים יחסית. רק 169 יונקים יכולים להתפאר בהגנה משוריינת כלשהי. זה נכון שלמינים רבים יש קרניים אבל הן משמשות בעיקר להתקפה, כנשק ולא חיפוי מגן. הקרנף ההודי, למשל, נושא משא כבד של עור משוריין, מה שהופך אותו לארוחה כמעט בלתי אפשרית.

 

הסוואה

בעל חיים טעים ובעל גוף רך צריך למצוא דרך להסתיר את עצמו. הרמז הברור לנוכחותו של בעל חיים הוא תנועה, וכדי שיצליח להסוות את עצמו, הוא צריך להישאר ללא תנועה זמן רב, או לפחות לשנות תנוחה באופן לא בולט. כדי להסתיר את קווי המתאר הבולטים שלהם, בעלי החיים זקוקים ללדוגמא משבשת כלשהי. יש כמה דרכים לשיבוש קווי המתאר:

 

1. תכסיס פסיכולוגי. אם בעל חיים מכוסה בכתמים לא סדורים שקוטעים את קו המתאר שלו, ההסוואה משתפרת בעזרת כתמים בצבעים חזקים הנמצאים בתוך הכתמים האלו.

2. בהיר וכהה. סדרה של פסים או קווים עזי צבע העוברים לכל אורכו של בעל החיים, שכמעט בכל המקרים צבעם בהיר וכהה חליפות. אם הוא נראה על רקע בהיר אז הכתמים הבהירים מתמזגים עם הסביבה ורק הכהים נשארים גלויים ולהפך.

3. עקרון הנתזים. שיבוש של איברים מיוחדים בגוף. קווים, פסים או כתמי צבע, שלמראית עין גולשים מחלק גוף אחד לאחר, כאילו מישהו התיז דיו על בעל החיים.

ויש עוד המון שיטות הסוואה מרתקות.

 

 

אילנית, למשל, היא דוגמא לעקרון הנתזים. הכתמים הכהים שעל האילנית עוברים את רגליה באופן המטשטש את צורתה, והכתמים נראים כאילו הותזו על העור.

 

הגנה כימית

עולם הטבע מלא בלוחמה כימית. כולנו מכירים את ההשפעה הקיצונית של ארס נחשים ועכבישים, עוקץ הצרעות והמדוזות ועוד. יש כמה מינים של חפרפרות וחדפים שאפילו נושאים כלי נשק כימיים. נשיכתו של החדף-קצר הזנב כואבת מאוד, בגלל הארס המופק מבלוטת הארס שלו. אבל חשוב לדעת שאף בעל חיים לא יוצא בכוונה תחילה לחפש לו קרבנות, ההגנה הכימית היא נשק הרתעה, ולא נשק לשימוש יומיומי.

 

הצגות מוות

מגוון חרקים, צפרדעים, נחשים, עופות, סנאים ושועלים מעמידים פני מת. בכל המקרים האלו בעל החיים המותקף מתמוטט לפתע ונשאר ללא תנועה. הוא רפוי וחסר חיים למראית עין, ומניח לתוקף לטלטל ולגלגל את גופו מבלי להזיז שריר. לאחר זמן מה, אם מניחים לו לנפשו, הוא מתעורר לחיים ונמלט אל החופש. זוהי דרך מסוכנת של הגנה עצמית, שבה בעל החיים נתון לחסדי תוקפו באופן מוחלט, אבל לפעמים היא פועלת, והשחקן מצליח להימלט. זיקיות, למשל, מעמידות פני מת. הן שוכבות על צידן ללא תנועה, רגליהן מתוחות בנוקשות ועיניהן עצומות למחצה.

 

** מתוך, ולקריאה נוספת: תצפית על בעלי חיים- להתבונן, ולהבין את עולם החי המופלא. דסמונד מוריס. תרגום: גבי פלד. הוצאת מעריב