חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

ישראל בלי צבאים - מי יכול לדמיין את זה?

22/12/2013

צבאים מתקשים להימלט מטורפים בשל הסופה | מזון קבור בשלג | כלבים שהפכו לפראיים וחולי כלבת תרים אחר מזון | צבאים טרופים ופצועים נמצאו בשלג | איום מיידי וממשי מרחף מעל ראשן של חיות הבר הישראליות | חייבים לפעול לפתרון אמיתי למצב | השר להגנת הסביבה - החקיקה בעניין זה בסמכותך! בידך הכוח להציל את הצבאים, היחמורים ובעלי החיים הייחודיים בארצנו. קראו את מכתבו של מנכ"ל החברה להגנת הטבע
 

סופת השלגים האחרונה חלפה. רבים מאיתנו חוו פגיעות ונזקים בבתים, בכבישים, ואף נותרו ללא חשמל ימים רבים. מטבע הדברים, התמקדנו כולנו בימים אלו בנזקים ובקשיים שחווה האדם אך כעת, לאחר הסופה, חשוב שלא נתעלם מבעיה קשה נוספת שהציפה הסופה, אך טרם ניתן לה פתרון אמיתי – האיום על חיות הבר והסכנות האורבות להן מפני חיות הבית המשוטטות שהפכו לחיות פראיות.
בשל הסופה, נוצר שילוב קטלני עבור הצבאים: יכולת ההסוואה שלהם ויכולת ההתחמקות מטורפים נחלשה ובמקביל, להקות כלבים נטושים ומורעבים שהתקשו להגיע לזבל הקבור בשלג (המהווה את מזונם העיקרי) חיפשו אחר מזון וטרפו את הצבאים. (בהמשך הכתבה: תמונות קשות לצפייה של הצבאים הפצועים)
האירוע המרכזי אירע בסמוך לקדיתא ופורסם בתקשורת.
יכולתם של פקחי רשות הטבע והגנים להתמודדות עם איום זה, נפגעה משמעותית בשנים האחרונות בעקבות מגבלות שהוטלו עליהם ולצערנו התוצאות נראות בשטח: אנו עדים לעלייה דרמטית בהיקפי להקות הכלבים המשוטטים ונזקיהם הישירים לחיות הבר.

 
צבי ארצישראלי. צילום: אסף מירוז


מסדרונות בית החולים מלאים - צבאים שנטרפו מגיעים במצב קשה לבית החולים לחיות בר
בשנת 2011, הופסקה השבת היחמורים בנחל שורק שבהרי ירושלים, בעקבות טריפות יחמורים על ידי כלבים. צבאים רבים מגיעים לבית החולים לחיות בר עם פגיעות קשות מנשיכה ובמצב מצוקה עקב מרדף מתמשך על ידי טורפים, רובם כלבים וכעת המקרה המזעזע בקדיתא.
כלבים מתפראים (כלבי בית ששוחררו והפכו לחיות פרא) אינם חלק מהמארג הטבעי בישראל אלא תוצאה של פעילויות האדם. המספרים ההולכים וגדלים של כלבים משוטטים נותרים בשל כשל שלנו, בני האדם.
בנוסף לקשיי האכיפה של פקחי רט"ג, גם תנאי סניטציה ירודים יוצרים הזנחה של כלבים, ריבוי לא מבוקר, ושפע של מזון הנדרש לקיים את אותם כלבים.
חשוב להבין שפתרונות של הסברה ועיקור הם נחוצים אך לא מספיקים – בינתיים אנחנו מזניחים את ההגנה על המגוון הביולוגי הטבעי של ישראל, שעלול להגיע לנקודת אל-חזור. לפעמים התחזית הזו נשמעת מוגזמת ושחורה אבל לצערנו, זהו המצב וחשוב להכיר בו ולעשות כל מה שאפשר כדי לשנות. אנחנו עדיין יכולים להציל את המצב.

גם מבחינת מחלת הכלבת, יש לנקוט בפעולות דחופות ומערכתיות. החשש מפני הידבקות במחלה אינו בלעדי לשירותים הווטרינריים במדינה. הניסיון מלמד כי על מנת לטפל בבעיה, ננקטות על ידי הגורמים האחראים פעולות מאסיביות של הדברה והשמדה לא מובחנות כלפי מיני יונקים רבים – חיות בית וחיות בר כאחד.

פתרון הלכידה אינו אפשרי
רבים מאיתנו בעלים גאים של חיות בית – כלבים, חתולים ועוד ומוקירים את פעילות ארגוני זכויות בעלי החיים. אך כפי שיש צורך להגן על חיות הבית בביתן שלהן, יש צורך להגן על חיות הבר בביתן - בתי הגידול שלהן בטבע.
פתרון הלכידה המוצע לעיתים להתמודדות עם הבעיה איננו פתרון אמיתי משום שלא יכול לקרות בשטח:
כלבים מתפראים נוהגים כזאבים ולכידתם מחייבת בנוסף להשקעת משאבים רבים באיתורם, גם למידת מסלולי תנועתם, הצבת מלכודות, בדיקת מלכודות מספר פעמים בלילה והרדמה לצורך שחרור מהמלכודת. כמות הכלבים ותפוצתם מול יכולת גופי האכיפה הופכים שיטה זו ללא ישימה.
לנגד עינינו עומדת הישרדותן של חיות הבר והטבע הישראלי, ועינינו רואות כי במשך שנים הוזנח הטיפול הקריטי לצורך הצלת חיות הבר של ישראל משיני החיות המתפראות.
בדרך לסוף הצפוי, אנו עלולים להתמודד עם הרעלות מאסיביות של חקלאים מיואשים, איומים  בריאותיים על תושבי ישראל, המשך התדרדרות במצבם של חיות הבית המוזנחות  והיעלמותן של חיות הבר של ישראל.

 

 

ומכאן בקשתנו לשר להגנת הסביבה, מר עמיר פרץ -
בעת זו, אנו מבקשים ממך לפעול בדחיפות למתן כלים לגופי האכיפה, כדי שיוכלו להגן על חיות הבר. בידך הכוח להציל את בעלי החיים הייחודיים בארצנו ולאפשר לצבאים להמשיך ולחיות כאן, בביתם, הטבע הישראלי. 

במסגרת זו יש לפעול לקידום פעולות בטווח הארוך, כגון חינוך, הסברה, קידום חקיקה לשיפור הסניטציה וכו', בד בבד עם מתן פתרון מיידי לבעיה, בדמות סמכויות לביצוע ציד ממשקי לפקחי רשות הטבע והגנים.
המצב מורכב אך אם המצב הרגיל יימשך – עתידן של חיות הבר הישראליות נחרץ ונגזר. 

 

  
 

זהירות - תמונות קשות לצפייה מהמקרה האחרון בקדיתא


  מכתבו של מנכ"ל החברה להגנת הטבע לשר להגנת הסביבה