חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

נפרדים מג'ורג: הצב האחרון מסוגו מת

28/06/2012

ג'ורג' הבודד, הצב האחרון ממינו שנודע כ"חיה הנדירה ביותר בעולם" מת השבוע באיי גלאפגוס בגיל 100 שנים. סיבת מותו טרם ידועה.

ג'ורג' הבודד נמצא בשנת 1972 ע"י מדען הונגרי והפך במשך השנים לאחד הצבים המפורסמים בעולם - סמל לשימור בעלי חיים הנתונים בסכנת הכחדה. ג'ורג שייך לסוג צבים מתת-המין "צבי גלאפגוס מלה פינטה" (על שם אחד האיים בגלאפגוס) שנצפה על ידי צ'רלס דארווין. צבים אלו הם מהצבים היבשתיים הגדולים בעולם, שוקלים כ-300 ק"ג ויכולים לחיות עד גיל 200. 
בשל החשש הכבד לגורלו של המין הנתון בסכנת הכחדה, נעשו ניסיונות רבים להרבות את הצב במשך עשרים השנים האחרונות. מדענים ניסו לזווג אותו והביאו לאזור מחייתו כמה נקבות מתתי מינים שונים, עם דמיון גנטי, אך הנסיונות לא נחלו הצלחה והצב נותר ללא צאצאים.

בבוקר יום ראשון האחרון, הפקח שהיה במשמרת בשמורה, גילה את ג'ורג' הבודד ללא רוח חיים. מהפארק נמסר כי גופתו תועבר לנתיחה לאחר המוות כדי להבין את סיבת מותו בגיל הצעיר, יחסית למינו, ולאחר הנתיחה, שוקלים בפארק לחנוט את גופו על-מנת להציגו לציבור המבקרים.

צבי הענק שחיים בגלאפגוס נפוצו באזור זה עד סוף המאה ה-19. עם השנים, השפעת האדם פגעה באופן קשה בצבים אלו: מלחים ודייגים צדו אותם כדי להשתמש בבשרם וכך גרמו לנזק בלתי הפיך לאוכלוסיית הצבים. בנוסף, הבאת כבשים ועיזים ע"י האדם לאזורי המחייה של הצבים, צמצמה את שטחיהם וערערה את המערכת האקולוגית הקיימת האיים.

בתקווה שנשכיל להבין ולהתחשב בסביבתנו, על מנת לשמור על מיני החיות, במיוחד אלו הנתונים בסכנת הכחדה לפני שיעלמו מן העולם.