חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

לאבד את הראש מאהבה

מה הקשר בין גמל שלמה לקונגפו?
ומה גורם לגמל שלמה לאבד את ראשו במהלך ההזדווגות עם בת זוגו?
אסף מירוז עם התשובות

כתב: אסף מירוז

גבר צעיר עמד על שפת הים בשעת בוקר מוקדמת, וביצע ריקוד משונה של התקדמות ונסיגה בקצב ליחוך הגלים את החוף. הוא התנדנד בדריכות על רגליים כפופות - קפיציות, מרפקיו צמודים אל הגוף, אצבעותיו אסופות לרימון-יד ומצליפות בתנועות מדויקות אל עבר נקודות תורפה בגופו של יריב לא-נראה. לאחר שסיים את המחול וקד לאויב, כמו התנשל לפתע גמל השלמה, הפך לאדם, צלל לתוך מכונית, והתמזג בתוך ים התנועה.

חקירה קצרה העלתה כי "לוחם הצללים" הזה, מתמחה באומנות הלחימה "קונג-פו גמל השלמה". לוחמי שיטה זו מחקים את תנועותיו של גמל השלמה – חרק גדול ומאורך גוף, הנע על שני זוגות של רגליים ארוכות, בעוד זוג רגליו הקדמיות הפכו מרגלי הליכה לרגלי טרף, נשק קטלני ויעיל מאין כמוהו.

גמלי השלמה מסתווים בסביבתם וצדים מן המארב. יש מהם החיים על הקרקע, אבל מרבית המינים חיים על צמחים ומוסווים בהתאם לחלק הצמח שעליו הם חיים (גבעולים, עלים, פרחים או קוצים).

עיניהם הגדולות, המכילות מספר עיניות, וראשם הנע באופן חופשי לצדדים, משווים להם מראה של חיה מחוכמת, שאינו אופייני לחרק. בזמן הציד, קופא גמל השלמה על עומדו, או מתנועע קלות, כאילו ברוח. כשעובר לידו חרק, הוא "יורה" את רגלי הטרף במהירות קדימה, ותופס אותו בין חלקי הרגל, המצוידים בקוצים חדים.

גמלי השלמה, הקרובים לתיקנים (ל"ג'וקים"), מטילים את ביציהם בתוך תיק ספוגי העשוי קצף מוקשה. תיק הביצים נותר דבוק לצמח או לאבן, גם זמן רב לאחר הבקיעה. הזחלים בוקעים דרך פתחים המסודרים בשורות. פתחים המפוזרים על פני כל שטח התיק מעידים על בקיעה של צרעות טפיליות, שזחליהן ניזונו מן הביצים והגיחו דרך פתחים אלה.

קור הרוח של "ציידי הצללים" הללו, מגיע לשיאו במעשה האהבה, במהלכו עשוי הזכר, הקטן מעט מהנקבה, להקריב את חייו. לעיתים טורפת הנקבה את הזכר כשהוא מתקרב אליה, אך אם התמזל מזלו, היא עורפת את ראשו בעיצומו של מעשה האהבה. (משמאל: גמלי שלמה משובצים בהזדווגות. צילום: דני סימון.)

עריפת הראש מאיצה את ההזדווגות ומשחררת את המנגנון האחראי על הפרשת הזרע, או במילים אחרות -  ככה הזכר גומר. נמצא, שטריפת הזכר תורמת למצבה הגופני של הנקבה ולהצלחת הרבייה שלה, ומכאן גם להצלחת הרבייה שלו, ז"ל.

גמל שלמה. צילום: אסף מרוז, החברה להגנת הטבע
צילום: אסף מרוז, החברה להגנת הטבע

ביצי גמל שלמה. צילום: אסף מרוז
תיק ביצים של גמל שלמה. צילום: אסף מרוז

גמלי שלמה משובצים בהזדווגות. צילום: דני סימון
גמלי שלמה משובצים בהזדווגות. צילום: דני סימון

*פורסם לראשונה במדור חוברה ואחיותיה, מוסף 'הארץ', אוגוסט 2008.