חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

זוחלים ודו חיים

נפרדים מג'ורג: הצב האחרון מסוגו מת

ג'ורג' הבודד, הצב האחרון ממינו שנודע כ"חיה הנדירה ביותר בעולם" מת השבוע באיי גלאפגוס בגיל 100 שנים. סיבת מותו טרם ידועה.
28/06/2012

עד-לא-ידע חייתי: פורים בטבע

בשבילנו לא כל יום פורים, אבל זה רק בגלל שאנחנו בני אדם. יש המון בעלי חיים שבשבילם דווקא כן "כל יום פורים": יש חיות שמתחפשות כל יום, יש שמתחפשות לסביבתן הטבעית, אחרות מתחפשות לחיות אחרות.

20/03/2016

אהבה בטבע

ד"ר בעז שחם מזמין אתכם להציץ לכמה רגעים אל חיי האהבה הסוערים של הייצורים שחיים בטבע של ארצנו
25/07/2012

מרכז זוחלים ודו-חיים (ממ"ז) של החברה להגנת הטבע

מיוחד לחג האורות: מה מצב הגחליליות?

לפני מספר חודשים השתתפתם בסקר הגחליליות במטרה לגלות האם הן אכן נעלמות. אתם עזרתם לגלות, וכעת - התוצאות.

טיקים באפלה

ראיתם פעם אורות קטנים מנצנצים בחשיכה? ייתכן שראיתם גחליליות! המחקר על המעופפים המיוחדים הללו מצומצם ביותר. ממצאי מחקר בנושא יתפרסמו בעוד מספר שבועות.

אחרי הגשם: בחזרה לשבלול

מייד לאחר הגשם הם הופיעו בהמוניהם ופצחו בפעילות מינית אינטנסיבית שנמשכה שעות ארוכות. היה זה ריקוד אהבה חייתי וחושני מאין כמוהו, כזה שרק בעל חיים "ירוד" ואדמתי כמו השבלול, יכול לו.

לאבד את הראש מאהבה

מה הקשר בין גמל שלמה לקונגפו? ומה גורם לגמל שלמה לאבד את ראשו במהלך ההזדווגות עם בת זוגו? אסף מירוז עם התשובות.

רכיכת האימה

עמיר בלבן כותב על מתקפת החלזונות והרכיכות שפלישתם מאיימת על מערכות טבעיות בכל העולם.

עיניים בכל מקום

עמיר בלבן מתקנא בבעלי הדריכות המתמדת, ומנציח בעדשת מצלמתו זחל מדהים של רפרף הגפן בתחנה לחקר ציפורי ירושלים

מה הם אומרים, העקרבים?

לכל בעל חיים יש שפה מיוחדת, שבעזרתה הוא יכול לתקשר עם בני מינו ועם בעלי-חיים אחרים. הפעם נספר לכם על עקרבים

בעל הבית בחולות: עכן חרטומים

חולות יוצרים עולם עם חוקים משלו, הממוקם אי שם על הדרך בין יבשה לים, בדומה לרצועה שהם תופסים פעמים רבות לאורך חופי ימים. רבים מבין דיירי חולות הנגב והערבה הם זוחלים, המרשימים שבהם הם דווקא שלושה מינים של נחשים ארסיים השייכים למשפחת הצפעוניים, העכנים.

חומט נקוד I מי יושב על נקודות?

חומט נקוד הוא אחד הזוחלים המסתוריים ביותר בארצנו. מהמעט שאנו כן יודעים על אורחות חייו, ידוע שהוא מנהל חיים תת-קרקעיים, כשהוא מחופר באדמה וזולל חרקים קטנים ופרוקי רגליים אחרים. כשמוצאים אותו, זה בדרך כלל מתחת לאבנים, וגם אז הוא מחופר לפחות חלקית בתוך הקרקע שמתחת לאבן. אבל קודם כל צריך למצוא את האבן הנכונה...

ועידת פיסגה לזוחלים

הר חרמון נצרב בתודעה הישראלית בתור "העיניים של המדינה" בשל פסגתו, הגבוהה ביותר בתחומי מדינת ישראל, כ-2,220 מטר מעל פני הים. אבל החרמון ניחן בקסם מיוחד מבחינת הנוף והטבע שבו. הוא ניצב כעין אי גבוה ומבודד מהרים גבוהים אחרים, ואין פלא ששוכנים עליו עשרות רבות של מיני צומח וחי שחלקם ייחודיים לחרמון.

ירוקה, אבל לא מקנאה

יש בעלי חיים שהם ססגוניים, מרהיבים ביופיים ובולטים בהשוואה לקרוביהם בעולם החיות, אבל בכל זאת נחבאים אל הכלים. צנועים כאלה. או אולי, ערמומיים במידה מסוימת. ואולי סתם נדירים, אז הסיכוי לפגוש בהם בטבע הוא קלוש עד קלוש בקושי. כזו היא הלטאה הירוקה.

צוללת צהובה I שלושת העכנים

בישראל ניתן למצוא שלושה מינים מהסוג עכן, שלושת העכנים שלנו מוגדרים כמינים בסיכון, בעיקר בגלל שהם מוגבלים לבתי הגידול החוליים של הנגב והערבה אשר נמצאים תחת לחצי פיתוח והשפעות אדם נוספות ועתידם בסכנה גדולה.

גאווה לאומית מהלטאה הבאר-שבעית

יהיה אביך, אומרים לכם ברדיו. אז אתם רצים להגיף את החלונות ולהוריד מן החבלים את הכביסה. בטח, בטח, מכירים. ואיך זה קשור ללטאות ולבאר שבע? בעז שחם ישמח מאד להסביר לכם.

צב השעה: צב יבשה מדברי

עם קצת מזל והרבה סבלנות, אולי גם אתם תצליחו לפגוש צב יבשה מדברי (Testudo werneri), מהנדירים בצבי המזרח התיכון, והקטן שבהם.

הסיפור של מר טריטון וגברת חפרית

החפרית המצויה (Pelobates syriacus), היא הכול מלבד מצויה... בואו להכיר אותה ואת הטריטון ביום שבת הקרוב, 7.3.09 בבריכת החורף בתל-אביב חולון.

עשרות השתתפו במבצע צבתא

עשרות השתתפו במבצע להצלת צבים בעיר רחובות בשטח המיועד לבנייה, והעברתם לשטחים פתוחים סמוכים.

  1. לעמוד הבא