חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

עונת הנדידה (על כנף אחת)

14/10/2012

קשה להסביר מהי הנדידה במספר משפטים בלבד שכן הנושא כה מורכב וכה מעניין שאלפי מאמרים וספרים נכתבו כבר בנושא. ניתן להגדיר את הנדידה כתנועה של בעלי חיים על פני המרחב הגיאוגרפי בהשפעת גורמים שונים. ישנם בעלי חיים הנודדים בעקבות מזון, ישנם כאלו הנעים בהשפעת מזג האוויר, ברוב המקרים ובמיוחד אצל ציפורים, מדובר בשאלה של הישרדות.

בואו לצפר איתנו -
למגוון פעילויות הציפורים שלנו,
לחצו כאן (או גללו לתחתית העמוד) >
לחוויות שלא תשכחואז מדוע ציפורים נודדות? רובנו מקשרים את הנדידה עם מזג האוויר המתקרר באזורי הקינון הצפוניים המאלץ את הציפור לנדוד. שירים, פיוטים וסיפורים רבים נכתבו על נדידת הציפורים "אל ארצות החום" או "מארצות הקור את חלוני..." הדבר נכון רק בחלקו. הקיץ הצפוני אכן קצר הוא, ולקראת הסתיו מזג האוויר ההולך ומתקרר אכן מאלץ את הציפורים להשקיע אנרגיה רבה יותר במציאת מזון. אך הבעיה האמיתית היא לא הטמפרטורה הצונחת. ציפורים מסוגלות להסתדר עם טמפרטורות נמוכות, הבעיה האמיתית היא אורך שעות היום. העניין פשוט יחסית, ציפור מסוגלת למצוא את המזון הדרוש לה גם אם התנאים קשים, אך הדבר גוזל זמן. היום ההולך ומתקצר פשוט לא מאפשר לציפורים די זמן במהלך היממה למצוא את המשאבים הדרושים להם. זו הסיבה שציפורים נודדות דרומה, לא אל ארצות חמות יותר, אלא למקומות בהם היום ארוך מספיק בכדי לכלכל את כל צרכיהם.


עיט חורש


צפרים בשדה


איות צרעים


לאחר שמגיעות הציפורים ליעדן הן מעבירות מספר חודשים באפריקה ולקראת האביב מתחילות לחוש את "עקצוץ" הרבייה הגורם להם להתחיל לנדוד בחזרה אל אזורי הקינון הצפוניים.


מפת הנדידה


עגורים - הורה וצעיר 

למה ישראל ? ארץ ישראל מוכרת משחר ההיסטוריה כ"מרכז העולם". בין אם בהיבטים דתיים ובין אם בהיבטים אחרים ישראל הייתה מוכרת תמיד כצומת מרכזית בין 3 היבשות בעולם הישן.
בעין "צפרית" ההמחשה הברורה ביותר לחשיבותה של ישראל כצומת מרכזית היא הנדידה, ובצורה המרשימה ביותר.
לישראל מיקום אסטרטגי עבור ציפורים נודדות הן בהסתכלות רוחבית והן אורכית, כלומר: מיקומה הגיאוגרפי של ישראל בין הגוש האירו אסיאתי מצפון, לבין יבשת אפריקה מדרום הופכים את ישראל למעין גשר יבשתי ממזרח לים התיכון וציר נדידה עמוס וחשוב.
אוכלוסיות שלמות של מינים מסוימים חולפות דרך ישראל בדרכם לאפריקה בסתיו ובחזרה למחוזות הקינון באביב. מיליוני ציפורים ממאות מינים שונים הופכים את ציר הנדידה בישראל לשני בצפיפות בעולם.

אז מה קורה בשדה עכשיו?
בימים אילו מגיעה נדידת הסתיו לשיאה. השבוע הראשון של חודש אוקטובר מתאפיין בגלים מרשימים של עיטי חורש, איות צרעים, ניצים קצרי אצבעות ועופות דואים נוספים.
עמקי הצפון כגון בית שאן, עמק החולה ועמק יזרעאל מתמלאים במינים רבים של עופות מים וביצה, ברווזים ודורסים. מינים רבים של ציפורי שיר מתלהקים בשדות הנקצרים המלאים במים ומזון.
רוב הציפורים נודדות דרך ישראל על מנת להעביר את החורף מדרום לקו המשווה, אך עשרות מינים עתידים להישאר עמנו במהלך החורף. חורפים מוכרים כגון הנחליאלי הלבן ואדום החזה כבר הגיעו ומתמקמים בנחלות החורף. עמק החולה בצפון מתמלא אט אט בעגורים אפורים, מדי ערב מגיעות להקות של עגורים לעמק וחלק גדול עתידים להישאר עמנו במהלך החורף. עד סוף החודש עתידים להתמקם בחולה קרוב ל10,000 עגורים אפורים. מאגרי שפלת יהודה ושדות הנגב מתמלאים בברווזים ודורסים חורפים, כולל מינים נדירים ביותר כגון עיט השמש, הצחראש הלבן ועוד.

כתב וצילם: יהונתן מירב - מרכז הצפרות הישראלי
של החברה להגנת הטבע


עגור אפור


בואו לצפר איתנו >


טיולי צפרות
בהדרכת צפרי מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע
לנגב המערבי בעקבות דורסים חורפים
ו לשפלת יהודה בעקבות הצחראש הלבן

מבצע סופי שבוע קצרים: אתם, המשפחה והציפורים!
משהו גדול קורה בצפון, מיליוני ציפורים מתכנסות לחגיגה צבעונית.
בתי ספר שדה של החברה להגנת הטבע מזמינים אתכם להעניק לילדיכם מתנה מן הטבע שהם לא ישכחו!

פסטיבל הצפרות הבינלאומי בעמק החולה 11-17 לנובמבר 2012
אחד מאירועי השיא של שנת הצפרות בישראל.
שבוע של סיורים מקצועיים, הרצאות מרתקות, מפגש עם צפרים מכל העולם ועם אלפי ציפורים נודדות.

ציפורי המעיין: טיבוע הציפורים הנודדות האחרונות. 27.10.12, פארק ירושלים - ללא תשלום
משפחות וילדים מוזמנים לפעילות טיבוע ציפורים וסיור טבע, בהובלת התחנה לחקר ציפורי ירושלים

 יום העיון השנתי ה 33 לצפרות - 10.12.12 
בדגש 30 שנות שיתוף פעולה עם חיל האוויר


לפרטים ולהרשמה לכל פעילויות הצפרות, טלטבע 03-6388688