חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

שלדגונים עם בטן מלאה

23/09/2012
חובבי הציפורים יכולים להיות מאושרים: בימים אלו, כמויות שיא של שלדגונים נודדים מעל ארצנו בדרכם לאפריקה, ועוצרים במאגרי המים של ישראל למנוחה וארוחה.


מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע מוסר כי ימים אלו מהווים את שיא נדידת השלדגונים, ציפור מרהיבה ביופיה, הניזונה בעיקר מדגים.

השלדגונים אוכלים את דגיגוני הפרא המצויים בבריכות הדגים.שלדג גמדי. צילום: עמיר בלבן

השלדגון (שלדג גמדי), הוא ציפור יפיפיה בצבעים מרהיבים של כחול, טורקיז, צהוב וכתום. השלדגון נודד בימים אלו מארצות מזרח אירופה, רוסיה ואוקראינה לעבר הארצות החמות בצפון מזרח אפריקה, שם הוא יבלה את החורף. בדרכו, הוא עוצר למנוחה קצרה בארץ וממלא את כרסו בדגיגונים בבריכות ובמאגרי המים בעמק צרעה, מעגן מיכאל ועמק החולה.


צילום: יוסף כיאט
יוסף כיאט ממרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, מספר כי רק בישראל ניתן לראות ריכוז אדיר כל-כך של שלדגונים באותו זמן ובאותו שטח: "באירופה כל זוג תופס לעצמו טריטוריה לאורך הנחל ולכן לא ניתן לראותם כפי שאנו רואים אותם בישראל, בריכוז גבוה מלא בצבעים עזים ומרהיבים.
כשכמות גדולה כל-כך של שלדגונים עוצרת אצלנו בארץ, זהו סימון טוב לכך שמערכת האקולוגית שלנו בריאה. הם ציידי דגים ונמצאים במקום גבוה בשרשרת המזון. אם הם מגיעים לכאן, זה אומר שהמים באיכות טובה מספיק כדי שהם יזהו את טרפם - הדגיגונים ויצודו אותם".

ולנו רק נשאר להרים עינינו לשמיים או להגיע למאגרי המים בהם השלדגונים נמצאים ולהנות משיא עונת הנדידה.