חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ברוכה השבה!

24/05/2012
קנית בצרה שנמצאה בעמק החולה לאחר 4 שנות היעדרות. צ

לאחר ארבע שנות היעדרות מדאיגה שבה קנית בצרה, ציפור נדירה שמקורה בעיראק, לביקור מרגש בעמק החולה. הציפור, הנמצאת בסכנת הכחדה, אותרה במהלך סקר שערכו אנשי מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע.

קנית בצרה
מקננת לרוב בביצות באזור העיר בצרה שבעיראק, אולם בשנת 2006 חוקרי מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, עמית גפן ז"ל ויואב פרלמן, מצאו לראשונה קינון של קנית בצרה מחוץ לגבולות עיראק ובעמק החולה. זו היתה תגלית יוצאת דופן ולאחריה השקיע מרכז הצפרות בעמק החולה של החברה להגנת הטבע תשומת לב רבה באתר הקינון, ואף קיים קשר רציף עם החקלאים באזור כדי לשמור עליו ולמנוע בו פגיעות כלשהן.

למרות זאת, משנת 2008 לא נמצאו עוד קניות בצרה בעמק החולה, ועלה חשש כבד כי הן נעלמו כלעומת כשבאו. אתמול בבוקר (23.5.12), במסגרת סקר שערכה החברה להגנת הטבע באגמון החולה, נמצאה קנית בצרה על ידי החוקרת אלה רימון, רגע לפני סיום הסקר ודקות לפני קיפול רשתות המלכודת.

נדב ישראלי, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע בעמק החולה: "הדבר מדגיש את החשיבות של השמירה על בתי הגידול, מאחר וגם אם כרגע הציפורים לא נמצאות, טוב שיש להן לאן לחזור. כל קינון של הקנית הוא חשוב מאחר ומדובר במין בסכנת הכחדה חמורה. מאחר והקינון שלה בעיראק נפגע קשות, חשוב לשמור על מקומות אחרים שיוכלו לקנן בהם".