חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

אהבה חוצת גבולות

8/05/2012

לראשונה במזרח התיכון - התגלו בתיבות הקינון של קיבוץ מעוז חיים, שהשדות החקלאיים שלו גובלים עם ירדן, זוג תנשמות, כאשר הזכר הוא ישראלי והנקבה היא ירדנית. את הזוג הייחודי איתר קובי מרום, איש החברה להגנת הטבע.

בימים אלו, שיא עונת הקינון של התנשמות, מנתרים את הקינים ד"ר מוטי צ'רטר, הרכז המדעי של הפרויקט וקובי מרום מקיבוץ ניר דוד, העוסקים במיזם שאותו מובילים החברה להגנת הטבע, אוניברסיטת תל אביב, משרד החקלאות, המשרד להגנת הסביבה והמשרד לשיתוף פעולה אזורי.

הפרויקט הלאומי להדברה ביולוגית, נחנך בשנת 2009 ע"י החברה להגנת הטבע ופועל בהצלחה רבה כבר שלוש שנים. במסגרת הפרויקט יוצבו אלפי תיבות קינון לתנשמות ובזים בשדות בכל רחבי הארץ, על מנת להפחית את השימוש בחומרי הדברה. בישראל יש כיום כ - 2700 תיבות קינון, מתוך מטרה שהחקלאים יקטינו באופן משמעותי את השימוש בחומרי הדברה על ידי שימוש בתנשמות כמדבירים.

לקריאת על הפרויקט לחצו כאן

לדברי ד"ר יוסי לשם, מהחברה להגנת הטבע ואוניברסיטת תל אביב, מנהל הפרויקט ואחראי על הקשר עם הפלסטינאים, "המיזם הפך לפרויקט לאומי, הוא הורחב גם לשדות חקלאיים בירדן וברשות הפלסטינית ומוצבים שם כמאתיים 200 תיבות קינון וחלק מהגוזלים טובעו במשותף על ידי הירדנים והישראלים. הבוקר, בעת פעולה שגרתית של מעקב אחרי התנשמות, על מנת לבחון כמה גוזלים בקעו בכל תיבת קינון בעמק בית שאן, התגלה לראשונה באזור זוג משותף, שהזכר הוא ישראלי והנקבה מירדן. לזוג המאושר יש 7 גוזלים וכולם במצב גופני מצוין.


קובי מרום עם הזכר הישראלי מימין והנקבה הירדנית משמאל.
צילום: מוטי צ'רטר, החברה להגנת הטבע

 יש לציין כי תיבת הקינון ממוקמת כמאתיים מטר מהגבול עם ירדן. אין ספק כי זהו יום של חג לכל השותפים לפרויקט, בישראל, בירדן וברשות הפלסטינאית".

יוסי לשם אומר כי במסגרת הפרויקט הוצבו מאתיים תיבות קינון בירדן, התנשמת הנקבה נולדה וגדלה בירדן ואף טובעה על ידי הצפרים הירדנים, לאחר כמה זמן היא עפה לישראל, וככל הנראה פגשה כאן בזכר הישראלי והם מצאו חן אחד בעיניי השני.

בישראל ישנן כ-2700 תיבות קינון, מדי יום אנשי החברה להגנת הטבע פותחים כמה מהם, כדי לראות מה מצבם, בימים האחרונים הם גילו לראשונה את הגוזלים, שעל פי גודלם בקעו בשבועות האחרונים. כשהגיעו ההורים לתיבה, הם זיהו את מוצאם על פי הטבעות שעל הרגליים שלהם, וגילו שהאם מירדן והאב מישראל.

 
הגוזלים. צילום: מוטי צ'רטר, החברה להגנת הטבע

"צו ציוץ" - כתבה על זוג התנשמות וגוזליהן שהתגלו בזכות המיזם להדברה ביולוגית, ידיעות אחרונות, 9.5.12