חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מצאו קן חם

31/05/2011

עם קצת תשומת לב, תושיה, יצירתיות ואינסטינקטים הוריים בריאים, אפשר למצוא שידוך הולם בין זוג בזים חשוכי גוזלים לזוג גוזלים מיותמים. כל זה קרה בשבוע שעבר, ומי שאחראים לאיחוד המרגש היו צפרי החברה להגנת הטבע.

ברחבי ישראל פרוסות מצלמות רשת המצלמות בשידור ישיר אתרי קינון של ציפורים שונות. אחד האתרים האלה הוא אדן חלון בבניין של חברת "גילת – רשתות לווין" בקרית אריה שבפתח תקווה, שם מקננים באדנית זוג צעיר של בזים מצויים. בבניין החברה מקננים מזה שבע שנים מספר זוגות בזים. בחודש אפריל שמחו חוקרי המרכז הבינלאומי לחקר נדידת הציפורים בלטרון  לגלות שלוש ביצים שהטילה נקבת הבז.

אלא שלמרבה צערם של הצפרים, במהלך השבועות הבאים התברר שמהביצים לא יבקעו גוזלים. זמן הבקיעה המשוער חלף, אך הבזים המשיכו בדגירה. איש החברה להגנת הטבע ד"ר יוסי לשם, מנהל המרכז בלטרון וחוקר באוניברסיטת תל אביב, הסביר שבמצב כזה הדגירה יכולה להמשך לאורך זמן רב, לשווא.


גוזלי הבז היתומים, רגע לפני המעבר לקן החם
לשם הכניס לעובי הקורה את ד"ר יגאל הורוביץ, וטרינר חירום בספארי ברמת גן. בצירוף מקרים משמח, הגיעו בשבוע שעבר מהגן הזאולוגי בבאר שבע לבית החולים לחיות בר של רשות שמורות הטבע והספארי שני גוזלי בז יתומים שנפלו מעץ בדרום הארץ.

ככלל, התערבות בחייהן של חיות הבר אינה רצויה, אך במקרה הזה ניתן אישור מיוחד לחוקרי החברה להגנת הטבע. מבצע הגוזלים יצא לדרך, ומטרתו לאפשר לזוג הבזים הצעירים לגדל לראשונה גוזלים ומציאת קן חם וטבעי לגוזלים היתומים.

כפי שניתן לראות בסרטון, שצולם על ידי החברה להגנת הטבע ונערך על ידי אנשי אתר Ynet, לשם ואורי פלג, סטודנט לתואר שני באוניברסיטת תל אביב, הובילו את הגוזלים לפתח תקוה.

בצילום: הצפרים שברו את הביצים, כדי להבטיח מפגש חלק עם ההורים החדשים

צילום: החברה להגנת הטבע. עריכה: צוות אתר Ynet

לפני שפתחו צמד הצפרים החוקרים את החלון התעופפה נקבת הבז שעסקה עד לאותו רגע בדגירה. לשם שבר שתיים מהביצים והסביר שדחף הדגירה של הבזים חזק מאד, גם אם לא מדובר בגוזלים שלהם. את קליפות הביצים הוא פיזר באדנית כדי שהבזים יחשבו שהגוזלים סוף סוף בקעו. לאחר מכן הונחו הגוזלים בעדינות באדנית והחלון שוב נסגר.

לאחר מספר דקות של ציפייה דרוכה חזרה נקבת הבז, ולאחר גישוש קצר ובחינה של גוזליה החדשים היא כבר החלה להאכיל אותה. גם בן זוגה הצטרף במהרה וסיפק לגוזלים לטאה טעימה. לשם מסכם בסיפוק את המבצע: "התקווה היא שהגוזלים יגדלו בהצלחה ויתחילו לחיות חיים עצמאיים בטבע".

רוצים לדעת עוד על הבז המצוי? לחצו כאן


הגוזלים בקן החדש

אתם מוזמנים להיכנס לאתר הצפרות הישראלית, שם תוכלו לצפות במשפחת הבזים החדשה בפתח תקווה וגם בבזים אדומים, סיסים, תנשמות ועוד.