חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

SMSיסים

12/04/2011

חדדו את אזניכם והכינו את הטלפונים הניידים. עמותת ידידי הסיסים, הפועלת לשימור אוכלוסיית הסיסים בישראל, בשיתוף החברה להגנת הטבע, יוצאות בקמפיין ציבורי שמטרתו מיפוי ריכוזי אוכלוסיית הסיסים בישראל בכלל ותל אביב בפרט. המיפוי יתבצע על ידי קבלת מידע באמצעות מסרונים מהציבור

נתקלתם בסיסים? שמעתם אותם? סמסו  את המילה "סיס" ואת המיקום בו שמעתם את הציוץ למספר 3090 ומלאו טופס קצר
יחד נבטיח את המשך פעילותם של הסיסים בטבע העירוני

להגביר את הווליום! בקישור הזה תוכלו להאזין לציוץ הסיסים


צפו במפת הסיסים המתעדכנת

לסיסים קריאה ייחודית, המושמעת בעיקר בשעות הבוקר ולקראת שקיעה, אך הציבור לא תמיד מודע אליה. בעזרת המסרונים אפשר יהיה למפות את הנקודות בהן הסיסים מחפשים אחר קינם שאבד מסיבות שונות, וכך תתאפשר בהן התקנה מסודרת של תיבות קינון  מיוחדות המותאמות לסיסים ובכך למנוע את הפגיעה במרקם החיים של הציפור.  המיקומים שיתקבלו מהציבור ירוכזו באתר ייעודי ובו מפה המתעדכנת בהתאם לדיווחים. האתר יאפשר למתעניינים לעקוב אחר תהליך המיפוי של הסיסים ולעודדם להמשיך ולדווח מהשטח.
הסיסים נודדים לישראל מידי שנה על מנת לקנן, אך בשנים האחרונות הם סובלים ממחסור במקומות קינון ומספרם יורד. הבנייה המודרנית ושיפוץ בניינים ישנים האוטמים את הבניין, מונעים מהסיס מלחזור למקום הקינון הקבוע שלהם והדבר פוגע באופן משמעותי בסיכויי הרבייה של הסיסים.


תיבות קינון לסיסים. צילום: עמותת ידידי הסיסים

צפרי החברה להגנת הטבע מסבירים כי בארץ ארבעה מיני סיסים, סיס החומות הוא המוכר ביותר שבהם, ומקנן בעיקר בערים - בסדקים בקירות ובעליות הגג, בחומות ישנות ועתיקות.
סיס החומות נחשב בעיני רבים כציפור המעופפת הטובה בעולם. ייחודו של הסיס היא ביכולת התעופה שלו: הסיס חי באוויר וכמעט שלא נוחת בכלל במשך כל ימי חייו. הוא אוכל באוויר, ישן באוויר ואף מזדווג באוויר. רק הצורך לקנן משיב אותו לקרקע, לתקופה קצרה בלבד. מעופם של הסיסים מלווה בשריקות רמות.
הסיס ניזון מחרקים, זבובים ויתושים, שהוא אוסף בגובה רב, אגב מעוף מהיר מאוד (עד כמאתיים קמ"ש) ולכן הוא אורח רצוי במקומותינו. 
הסיס קופץ מקינו הישר לחלל האוויר, נופל וכך הוא צובר מהירות בטרם יפתח את כנפיו ויעופף לדרכו.


סיסים בפוזה אופיינית. צילום: אלי אליאס

הסיסים הם עופות חברותיים ומקננים על פי רוב במושבות של עשרות פרטים. ההורים נוסקים אל על ולוכדים חרקים עבור גוזליהם. החרקים הקטנים מצטברים בלועו של ההורה, ומודבקים זה לזה על ידי רוק צמיגי. בהגיעם לקן, פולטים ההורים את "קציצות החרקים", המכילות מאות רבות של זבובונים ויתושים.

לגוזלים ניתנת הזדמנות אחת ויחידה ללמוד לעוף. בגלל מבנהו המיוחד של הקן, הבנוי בחרך סלע או בסדק קיר, אין הגוזלים יכולים למתוח את כנפיהם בתוכו ולתרגל את שרירי התעופה. מקינם שבקומה הרביעית או החמישית, הם קופצים "על החיים ועל המוות", פורשים את כנפיהם לראשונה וממלאים אותן אוויר וגוף. הם ינחתו רק כעבור מספר שנים, כאשר יגיעו לבגרות מינית, ויחפשו לעצמם מקום קינון.

איך זה עובד? הציבור מוזמן לשלוח SMSים המדווחים על ריכוזי סיסים, באמצעות תשדיר רדיו מצייץ. מדוע מצייץ? מכיוון שזה בדיוק מה שישמעו בו - את ציוצם האופייני של הסיסים. כל מי שישמע את ציוץ הסיסים (האמיתי, לא זה מהרדיו) יסמס את המילה "סיס" ואת המיקום בו שמע את הציוץ למספר 3090.
מאזינים אשר ידווחו על מיקומים בהם נצפו סיסים, יזכו ברינגטון של קריאת הסיס ללא תשלום.
הקמפיין בשיתוף משרד הפרסום שמעוני פינקלשטיין ברקי  DRAFTFCB