חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

תיירים מיוחדים מפינלנד באגמון החולה

עשרות אלפי עגורים שעשו את החורף באפריקה חונים בימים אלו באגמון החולה למנוחה קצרה שלאחריה ימשיכו בנדידתם צפונה אל אתרי הקינון שלהם
21/03/2011
הגדל

לדברי דן אלון, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, "למרות שכבר משנת 1996 מתקיים מעקב ומחקר מקיף על העגורים בעמק, שוב הצליחו העגורים להפתיע אותנו השבוע: חמישה עגורים מטובעים בטבעות צבעוניות  מפינלנד נצפו באגמון החולה על ידי אלי גלילי, המנהל את פרויקט העגורים באגמון החולה."
לדברי איתי שני, ממרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, שחקר את העגורים בשנים האחרונות ומרכז את התצפיות בעגורים מסומנים, "למרות שעשרות ומאות עגורים מטובעים בכל שנה, בעיקר באירופה, בישראל זו תופעה לא רגילה לצפות בחמישה עגורים מטובעים מאירופה בו זמנית."

מאז שנת 1996 מתקיים מחקר העגורים בעמק החולה הכולל סימון עגורים בטבעות צבעוניות ואיסוף של תצפיות בפרטים מסומנים מישראל ומהעולם. סימון העגורים על ידי טבעות צבעוניות מאפשר זיהוי של פרטים ספציפיים בלהקה, ללא הצורך בלכידה של הפרטים. גודלם של העגורים מאפשר סימון במספר גבוה יחסית של טבעות צבעוניות הניתנות לזיהוי מרחוק.

אנשי מרכז הצפרות  של החברה להגנת הטבע יצרו קשר עם עמיתיהם הפינים ואלה אישרו כי מקור העגורים המסומנים הם אכן מפינלנד ואף סיפקו נתונים נוספים לגבי הפרטים המסומנים.
על פי חוקרי העגורים מפינלנד, מדובר בשני אחים, שטובעו על ידי צפר פיני בעונת הקינון שעברה במזרח המדינה. עגור אחר סומן בדרום מזרח המדינה כבר ב 2008 והשניים נוספים סומנו בדרום מערב המדינה בין השנים 2007 ו 2008. אחד הפרטים נצפה בחורף הקודם באתיופיה ולדברי איתי שני מהחברה להגנת הטבע: "התצפיות מהשבוע מאשרות, לראשונה, את מסלול הנדידה המלא, אשר יוצא מפינלנד, דרך ישראל ומגיע עד לאתיופיה. במשך השנים היה  מקובל לחשוב שרבים מהעגורים שחולפים דרך ישראל בסתיו ממשיכים בנדידה עד לאתיופיה. עד לתצפית הנוכחית, לא הייתה כל הוכחה ודאית שאכן מדובר באותם הפרטים והתיאוריה נשארה בגדר תיאוריה בלבד. התצפיות בפרט מסומן, המבלה את החורף באתיופיה ונראה בנדידת האביב בישראל, בדרכו חזרה לאתר הקינון בפינלנד בקיץ, מאששות לראשונה את התיאוריה ומדגישות שוב את החשיבות העצומה של סימון העגורים לחקר הנדידה של העופות המרשימים הללו."

לדברי קובי סמרנו מנהל אגמון החולה של הקרן הקיימת לישראל: "בתקופה הקרובה יגיעו לאגמון אלפי ציפורים נודדות למנוחה ותדלוק בדרכם צפונה. בימים האחרונים הגיעו לאגמון יותר מ- 10,000 עגורים, שקנאים וחסידות והקהל הרחב מוזמן ליהנות ממראות הנדידה הייחודיים לעונה זאת . "
בתקופה הקרובה ימשיכו אלפי עגורים מאפריקה לפקוד את אגמון החולה בדרכם לאירופה.