חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

במקום הראשון: הדררה

צילום של דררה, שצילם דורון הופמן, זכה במקום הראשון בתחרות צילום הציפורים השלישית ע"ש עמית גפן שיזמה החברה להגנת הטבע. ההכרזה על הזוכים התקיימה אתמול ביום העיון השנתי לצפרות של החברה להגנת הטבע.
גלריית התמונות שעלו לשלב הגמר

דצמבר 2009

צילום של דררה, שצילם דורון הופמן, זכה במקום הראשון בתחרות צילום הציפורים ע"ש עמית גפן לשנת 2009 שיזמה החברה להגנת הטבע. במקום השני זכה צילום של זוג סבכיים שחורי-ראש שצילם איליה שלמייב ובשלישי צילום של חיוויאי,שצילם ניסים לוי, שזכה גם בקטגוריית "חביב הקהל" , אותה בחרו גולשיYNET.

החברה להגנת הטבע מקיימת זו השנה השלישית את תחרות צילומי ציפורים לזכרו של עמית גפן ז"ל, צפר וצלם טבע מחונן שנפטר באפריל 2007. בתחרות השתתפו מאות צלמים, ואת התמונות הזוכות בחרו צוות של טובי צלמי הטבע בארץ.

הדררה - יפה אבל מזיקה
הצילום הזוכה במקום הראשון הוא כאמור של דררה, וצילם אותו דורון הופמן בשדות מושב אלישמע שבשרון במרץ 2009. הדררה היא מין פולש שמקורו בדרום מזרח אסיה. הדררות הובאו לארץ על ידי האדם, ומאז שנות החמישים שוחררו או ברחו אל הטבע במרכז הארץ. מאז, הדררות התפשטו בכל רחבי הארץ, וכיום נפוצות בארץ מדן ועד אילת, כאשר ריכוז האוכלוסייה הגדול ביותר הוא בגוש דן ובשרון, שם מתאספות לעתים להקות בנות אלפי פרטים.

למרות היותה עוף יפה וקולני, הדררה מהווה איום חמור למערכות הטבעיות והחקלאיות בישראל. כמו בכל העולם, גם בארץ הדררות גורמות לנזק לאוכלוסיות של המינים המקומיים, כגון נקר סורי, דוכיפת, שעיר מצוי (מין ינשוף קטן) וירגזי. כמו כן גורמות הדררות לנזקים אדירים לגידולים חקלאיים, במיוחד למטעי פקאן, מטעי פרי אחרים ושדות חמניות.

דררה. צילום: דורון הופמן


מקום ראשון:

דררה. צילום: דורון הופמן.

מסתבר שלא כל מה ש'ירוק' הוא גם סביבתי. הדררה, היא ציפור מזיקה במיוחד. החברה להגנת הטבע: "ישראל חייבת לטפל בבעיית המינים הפולשים, אחרת נישאר ללא ציפורים מקומיות כמו דוכיפת וירגזי."

מינים פולשים - הגורם השני להיכחדות של בעלי חיים בעולם
לדברי יואב פרלמן, ממרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע ורכז התחרות: "הצילום הזוכה מעלה את המודעות לבעיית המינים הפולשים, המהווים את הגורם השני להיכחדות של בעלי חיים בעולם. מינים אלה גורמים לנזק אדיר למערכות אקולוגיות ברחבי העולם, וגם בישראל כבר ניתן לראות עדויות לפגיעה באוכלוסיות ציפורים כמו דוכיפת ונקר בשל התפשטותן של אוכלוסיות הדררה והמאינה.

לצערנו, מדינת ישראל אינה עושה כמעט דבר על מנת לטפל בתופעה זאת. החקיקה הקיימת למעשה מגנה על המינים הפולשים, ומאפשרת המשך ייבוא של מינים שגורמים נזקים נוראיים למערכות אקולוגיות. כמו כן מדינת ישראל גם אינה משקיעה בסילוק מינים פולשים ברמה משמעותית, וכתוצאה מכך המינים הפולשים הולכים ומשגשגים, בעוד המינים הארצישראליים הולכים ונעלמים. אנו מקווים כי בשנה הקרובה, שהוכרזה ע"י האו"ם כשנת המגוון הביולוגי, תתחיל ממשלת ישראל לטפל בבעיה חריפה זו, כך שנוכל ליהנות ממגוון הציפורים המקומיות שלנו עוד שנים רבות".

במקום השני זכה איליה שלמייב, שצילם זוג סבכיים שחורי-ראש באזור השפלה. הסבכי שחור-הראש הוא ציפור שיר קטנה, היציבה בישראל בכל רחבי החבל הים תיכוני, דרומה עד לבאר שבע. 

במקום השלישי זכה ניסים לוי שצילם חיוויאי,  בשדות קיבוץ גלאון שבדרום שפלת יהודה. החיוויאי מאתר במעוף איטי או בריפרוף מעל שטחים פתוחים ושדות, וצולל עליהם במהירות. רגליו מכוסות בקשקשים קשיחים המגנים עליו מפני הכשות הנחשים. בצילום זה אף בחרו גולשי YNET  בקטגוריית "חביב הקהל”.

מאז התפתחות המערכת החקלאית בשפלת יהודה בעשורים האחרונים, החיוויאים הפכו להיות חלק חשוב ממערכת ההדברה הביולוגית. לאחר קציר החיטה וחריש השדות, בסוף האביב ובתחילת הקיץ, נקבצים חיוויאים בהמוניהם מאחורי הטרקטורים החורשים את השדות, וצדים את הנחשים ואת המכרסמים שנחשפים בשל החריש.

אזור שפלת יהודה וחבל לכיש הוא כנראה הצפוף בעולם בקינון חיוויאים. עם זאת, סכנות פיתוח כגון הקמת ישובים חדשים והקמת תשתיות חדשות, מאיימים על אוכלוסית החיוויאים ועל המערכת האקולוגית העשירה ביותר הנמצאת באזורים אלה. החיוויאי נודד בסתיו למרכז אפריקה, ושב אלינו בתחילת האביב.

מקום שני: זוג סבכיים שחורי-ראש באזור השפלה. צילום: איליה שלמייב
מקום שני:
זוג סבכיים שחורי-ראש באזור השפלה. צילום: איליה שלמייב
מקום שלישי ו'חביב הקהל': חיוויאי בשפלת יהודה. צילום: ניסים לוי.


מקום שלישי ו'חביב הקהל' של גולשי YNET:

חיוויאי בשפלת יהודה. צילום: ניסים לוי.

החיוויאי מאתר במעוף איטי או בריפרוף מעל שטחים פתוחים ושדות, וצולל עליהם במהירות. רגליו מכוסות בקשקשים קשיחים המגנים עליו מפני הכשות הנחשים.

לגלריית התמונות שעלו לשלב הגמר