חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מדד המעוף: שלושים שנים לסקרי נדידת הציפורים

כבר כמעט שלושים שנה, אין עוד מקום בעולם מלבד ישראל, בו סופרים עופות דואים בצורה כה מקיפה. ביום העיון השנתי לצפרות, יציג דן אלון מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, סיכום של כמעט שלושים שנים של סקרי נדידה. ביום העיון, שיתקיים בחנוכה 15 בדצמבר, ישתתפו גם מיטב המומחים מרחבי העולם.

1 בדצמבר 2009

בראשית ספטמבר 1977, בשעת תצפית ציפורים רגילה בשדות כפר קאסם מזרחית לגוש דן, הרים אהוד דברת את עיניו לשמיים ומעליו ראה אלפי איות צרעים.

כבר בשנה שלאחר מכן עשרות צפרים איישו בכל יום עמדות תצפית באזור כפר קאסם. 'סקר כפר קאסם', קראו לזה אז, למרות שהסקר נפרש מרמת השרון במערב ועד בקעת הירדן במזרח.

בשנת 1982 הגיע הסקר בפעם הראשונה לפרישה מלאה ואז גם למדנו שמאות אלפי עופות דורסים מאות אלפי חסידות ועשרות אלפי שקנאים חוצים את ישראל בסתיו. עד אז ידעו כולם שבאילת באביב בלבד חולפים מאות אלפים (התגלה לראשונה ב1968). גם בשנים הבאות התקיים הסקר, ובוצע על ידי מתנדבים, בעיקר מישראל.

יום העיון השנתי לצפרות
במעמד שר המדע והטכנולוגיה
ובהשתתפות מומחים בין-לאומיים

אולם סמולרש, אוניברסיטת תל-אביב
יום שלישי, ד' חנוכה
15 בדצמבר 2009

לחצו לצפייה בתכנית יום העיון
במהלך היום יוכרזו הזוכים בתערוכת הצילומים לזכרו של עמית גפן ז"ל

הרשמה בטלטבע 03-6388688
teleteva@spni.org.il

בעקבות האינתיפאדה: הסקרים עוברים צפונה
בשנת 1988, כתוצאה מהאינתיפאדה הראשונה ובשל העובדה שלא ניתן היה לפרוש עמדות לאורך כביש חוצה שומרון - הועבר הסקר לעמקים הצפוניים. וכך, משנת 1988 ועד היום בכל שנה, מאוגוסט ועד אוקטובר, מתקיים סקר העופות הדואים הגדול ביותר בעולם. כעשר תחנות תצפית בין עמק בית שאן לחיפה פועלות במטרה לספור את הדורסים, החסידות והשקנאים.

 
חסידות. צילום: יואב פרלמן, החברה להגנת הטבע

מפת תחנות הסקר. לחצו פעמיים לצפייה בהגדלה
מפת תחנות הסקר

הודות לסקרים: ירידה במספר התאונות בחיל האוויר
מאז אמצע שנות השמונים, נוספה מטרה נוספת לביצוע הסקר והיא עבודת מחקר מקיפה שערך ד"ר יוסי לשם מהחברה להגנת הטבע ומאוניברסיטת תל-אביב בשיתוף עם חיל האוויר הישראלי וכללה מלבד הסקרים גם טיסות בדאון ממונע עם הציפורים הנודדות ושימוש במכ"ם.

תוצאות המחקר יצרו את נוהל האמ"צ (אזור מוגן ציפורים) שבו טיסות חיל האוויר מתבצעות מעל לגובה הנדידה. היום משמש הסקר כמתריע על תנועת הציפורים ובשילוב עם מכמ"ים שנפרשים במקומות שונים בארץ ניתן להפוך את האמ"צ לנוהל שמבוסס על נתוני זמן אמת ולמנוע מחיל האוויר טיסות נמוכות רק כאשר יש נדידה (יש הרבה ימים ושעות 'מתות' שחבל לפספס).

מה רואים בסקר?
מאז 1988 מפעילים את הסקר צפרים ישראלים ומתנדבים מחו"ל שבאים ליהנות מתופעת טבע שלא ניתן לראות בשום מקום אחר בעולם. בין הסוקרים תמצאו בעלי מקצועות שונים, ותיירים שמגיעים שנהנים מהשמש הישראלית ומספירת הציפורים. 

כ-35 מינים של עופות דורסים שהדומיננטים שבהם: כ-350,000 פרטים של איית צרעים, כ-100,000 עיטי חורש, המהווים את כל האוכלוסייה העולמית של מין זה, כ-60,000 נצים קצרי אצבעות המהווים את כל האוכלוסיה העולמית של מין זה. וכמובן - כחצי מליון חסידות, וכ-50,000 שקנאים.


סופרים ציפורים. צילום: יהונתן מירב

צפו בסרטון ובתמונות נוספות מסקרי נדידת הציפורים בכתבה של ארז ארליכמן ב-YNET

דן אלון, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, מספר: "זה עתה הסתיימה לה עוד עונה שבה ספרנו 325,000 חסידות, 40,000 שקנאים, 400,000 איות צרעים, 91,000 עיטי חורש, 60,000 ניצים קצרי אצבעות ועוד. אין עוד מקום בעולם שבו עופות דואים נסקרים בצורה כה מקיפה." ביום העיון השנתי על ציפורים שיתקיים בחנוכה, ב-15 בדצמבר יציג דן אלון מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע סיכום של 27 שנות סקרים.

* הכתבה הוכנה בסיוע דן אלון, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע ויהונתן מירב ממרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע.

  מפת העמדות - סקרי נדידת ציפורים