חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

השר ארדן: "להפסיק את הירי בשקנאים"

בשבועות האחרונות התגלו עשרות שקנאים ירויים באזורי בריכות הדגים ברחבי הארץ.

בדיקת החברה להגנת הטבע העלתה כי האיסור, אותו הטילה רשות הטבע והגנים על שימוש בתחמושת חיה להברחת ציפורים מבריכות הדגים, בוטל - וכי ניתנים היתרים לחקלאים לירות כלפי הציפורים.

בעקבות פניית החברה להגנת הטבע לשר להגנת הסביבה, הורה גלעד ארדן לבטל את היתרי הירי בתחמושת חיה בשקנאים.

27 באוקטובר 2009

תרמילי רובה ציד שנמצאו באזור. צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

בצילומים: שקנאי ירוי שנמצא בחוף הכרמל ותרמילי רובה ציד שנמצאו באזור.

בעקבות פניית החברה להגנת הטבע, הנחה השר להגנת הסביבה, ח"כ גלעד ארדן, לבטל את היתרי הירי בתחמושת חיה נגד הציפורים הנודדות החולפות בשמי ישראל ובעיקר השקנאים. הנחיית השר באה בעקבות ההיתר של רשות הטבע והגנים לחקלאים להשתמש בתחמושת חיה באזור בריכות הדגים במקום בכדורי "הפחדה" - שמטרתם להבריח במקום לפגוע בציפורים.

מעל ל-60,000 שקנאים חולפים בכל עונת נדידה בישראל, מה שיוצר קונפליקט בינם ובין מגדלי הדגים, החוששים לפרנסתם. לקונפליקט זה ישנם פתרונות, הכוללים האכלה מוסדרת של הציפורים, והברחת הציפורים מבריכות הדגים הפעילות, ללא פגיעה בהן. אחרים, שאינם כוללים ירי חי בציפורי הבר. 

שקנאי בתעופה. צילום: הדורם שיריחי

"היתרי הירי בתחמושת חיה, אותם מעניקה רשות הטבע והגנים, בניגוד להחלטה שפורסמה לפני חודשים ספורים בלבד, הם בחזקת פרצה הקוראת לגנב, ומובילים לפגיעה ישירה בציפורים, ולאו דווקא 'להברחתם'", אומר ניר פפאי, מנהל אגף שימור טבע וסביבה בחברה להגנת הטבע. 

בשבועות האחרונים דווח על ירי תדיר בתחמושת חיה כלפי ציפורים נודדות, בעיקר כלפי שקנאים. תוצאות הירי ופגיעות בציפורים, עליהן התריעה החברה להגנת הטבע - נצפים בשטח, ומידע על ירי ועל פגיעות בעשרות ציפורים הגיע מרחבי הארץ: מעכו, עמק חפר, עמק בית שאן, חוף הכרמל ועוד.

לחברה להגנת הטבע נודע כי האיסור עליו הורתה רשות הטבע והגנים על שימוש בתחמושת חיה רק לפני מספר חודשים בוטל בטענה כי החקלאים והרשות לא נערכו עם חלופות ולכן ניתנו היתרים כרגיל.

החברה להגנת הטבע לא קיבלה נימוק זה מכיוון שההודעה על אי מתן היתרים ניתנה חודשים רבים מראש והיה לכולם מספיק זמן להיערך לאמצעים חלופיים (זיקוקים למשל).

החברה להגנת הטבע פנתה בעניין למנכ"ל רשות הטבע והגנים אלי אמיתי בבקשה כי יבטל את היתרי הירי שנותנת הרשות לחקלאים, היתרים אותם הבטיחה לבטל רק לפני חודשים ספורים בלבד.

כתבת וידאו בנושא עם עמיר בלבן

 

 

 

 

לאחר שפנייה זו לא נענתה, פנתה החברה להגנת הטבע לשר להגנת הסביבה, ח"כ גלעד ארדן, בבקשה לפעול לביטול היתרי הירי באופן מיידי ולהעניש במלוא הדין את אלה שרמסו את החוק ופגעו בשקנאים. "עם היערכות או בלעדיה", כותב ניר פפאי, מנהל אגף שימור טבע וסביבה בחברה להגנת הטבע, "בכל מקרה, שימוש בתחמושת חיה כלפי ציפורי בר איננה באה בחשבון"

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "עם היוודע הנושא לשר גלעד ארדן, השר ביצע בדיקה מול מנכ"ל רשות הטבע והגנים, אלי אמיתי, האם ומדוע לא מיושמת ההנחייה האוסרת על שימוש בכדורים חיים. בכל מקרה, דרש השר מהמנכ"ל לרענן בפני כל הגורמים מטעם העובדים את ההנחייה החד משמעית האוסרת על שימוש בכדורים חיים, הן איסור לביצוע ירי על מנת להרוג והן ירי על מנת להרתיע את השקנאים."

כחלק מהפתרון: האכלת השקנאים הרעבים

בעיה נוספת קיימת בנוגע להאכלת הציפורים בחוף הכרמל. צעד גדול לקידום לפתרון חלק מהקונפליקט בין הציפורים לחקלאות נעשה בעמק החולה, כאשר רשות הטבע והגנים החלה להאכיל שקנאים נודדים, כדי לאפשר את המשך נדידתם מבלי שיעצרו לאכול בבריכות הדגים. ואכן, כפי שנראה כרגע, פתרון זה, בשילוב עם אמצעים שאינם פוגעים בציפורים לצורך הברחתן מבריכות הדגים הפעילות - מצמצם באופן משמעותי את הקונפליקט עם החקלאים.

לאחר העיכובים: החלה האכלת השקנאים בחוף הכרמל

מזה שנים טוענים המומחים, ובהם החברה להגנת הטבע, כי כדי למנוע את הקונפליקט הקשה בין המדגה לבין הציפורים צריכים לספק פתרון חלופי ולהאכיל את השקנאים. בעמק החולה כבר החלה האכלה מסודרת של הציפורים, אולם בחוף הכרמל ההאכלה החלה כמה שבועות מאוחר מידי.

המשך כתבה

אולם, פתרון זה הוא חלקי בלבד. כבר לפני שנתיים התריע מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע שהאכלה בעמק החולה בלבד, שהיא צעד חשוב, לא תפתור את הבעיה כולה. ברור כי בחוף הכרמל ובאזור עכו הקונפליקט ילך ויחריף, מאחר וחלק ניכר מהשקנאים הנודדים דרך ישראל עוצרים לאורך חוף הכרמל, ואם לא תתבצע גם באזור זה האכלה מסודרת ייווצר לחץ גדול של שקנאים על בריכות הדגים. כל אנשי המקצוע ממליצים על האכלה בחוף הכרמל וייתכן והייתה מפחיתה משמעותית את הקונפליקט באזור זה, ומונעת את הצורך של שימוש באמצעי של ירי לצרכי הפחדה.


 

למה הם ממשיכים לירות בשקנאים I ארז ארליכמן, YNET

  מכתב החברה להגנת הטבע למנכ"ל רשות הטבע והגנים
  מכתב החברה להגנת הטבע לשר להגנת הסביבה